آفتاب

روحانی: آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شده استرییس جمهوری گفت: ما در جنگ اقتصادی هستیم و آمریکا با دلار و امکانات اقتصادی و بانک و شرکت‌های خود وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است.

ایرنا: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک آغاز هفته دفاع مقدس به ایثارگران و رزمندگان و مردم ایران که در برابر یک توطئه جهانی به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند، گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و روزهای شیرینی را داشتیم. بعضی از روزها برای مردم بسیار غرور آفرین بود و جایگاه و ایستادگی ملت ما را به جهانیان به خوبی نشان می‌داد و تبیین می‌کرد.روزهای سختی هم داشتیم.


وی افزود: روزی که بعد از ۲۴ ساعت یا کمتر از این زمان از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی ما، صبح اول مهرماه سال ۱۳۵۹، نیروی هوایی ما قدرت نمایی بزرگی در منطقه کرد و روز اول مهرماه ۱۳۵۹ به نام نیروی هوایی در اذهان مردم و در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد.

رییس جمهوری با بیان اینکه صبح اول مهر بعد از غروب ۳۱ شهریور و حمله عراق به ایران، ۱۴۰ فروند هواپیما بسیاری از مواضع مهم استراتژی عراق را هدف قرار داد، گفت: این حمله نیروی هوایی ضربه قاطعی بر ارتش بعث عراق آن زمان وارد کرد.صبح روز نخست مهر وقتی وارد مجلس شورای اسلامی شدیم، مقام معظم رهبری که در آن زمان در مجلس و نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند، در آغاز جلسه پشت تریبون قرار گرفت و این خبر بسیار خوش حمله ۱۴۰ فروند هواپیما را اعلام کرد.

روحانی اضافه کرد: ممکن است بگویید این عملیاتی بود که نیروی هوایی انجام داد اما باید آن مقطع و شرایط آن روز غروب ۳۱ شهریور را در ایران در نظر بگیرید و صبح فردای آن روز وقتی نیروی هوایی ما این قدرت را نشان داد برای مردم ما بسیار اهمیت داشت.

 بیان قاطع امام راحل(ره) نشان داد تصورات دشمن واهی بود


رییس جمهوری گفت: البته در آن شب سخنان کوتاه امام برای مردم بسیار آرام بخش بود و ایشان اعلام کردند کسی آمده سنگی را پرتاب کرد و ملت ما جواب آن را خواهد داد. آن استحکام و بیان قاطع از فرماندهی کل قوا و قدرت نمایی نیروی هوایی به مردم ما و دنیا نشان داد تصورات دشمن تصورات واهی بود در سال‌های بعد هم روزهای مهمی در تاریخ دفاع مقدس ما ثبت شد.

وی اضافه کرد: مهر ماه سال بعد هم حصر آبادان در عملیات بسیار مهم ثامن الائمه شکسته شد. دشمن فکر می‌کرد آبادان سقوط می‌کند و امام فرموده بود حصر آبادان باید شکسته شود. ارتش و سپاه آن پیروزی بزرگ را در منطقه جنوب آفریدند. سال ۶۱ عملیات بسیار مهم فتح المبین انجام شد و خرداد ۶۱ هم بهترین روز دفاع مقدس بود و خرمشهر آزاد شد.

روحانی گفت: سوم خرداد سال ۶۱ وقتی صدا و سیما ساعت دو اعلام کرد خرمشهر آزاد شد سراسر ایران مردم یکپارچه به خیابان ریختند و شادمانی کردند و آن بهترین روز ما در دوران دفاع مقدس بود.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس روزهای تلخی هم داشتیم، به مردم بی‌دفاع دزفول در دوران دفاع مقدس اشاره کرد که هر روز از سوی موشک های عراقی بمباران می‌شدند و گفت: از روزهای تلخ دفاع مقدس روزی بود که دشمن از سلاح شیمیایی علیه مردم ما در سردشت استفاده کرد؛ روزی بود که دشمن ما از انواع سلاح‌های مخرب علیه رزمندگان ما استفاده کردند؛ آن روزی که هواپیمای مسافربری‌مان توسط جنگنده سرنگون شد و خون همه عزیزان با هم مخلوط شد و از نمایندگان مجلس گرفته تا مسئولان اجرایی و مسئولان قوه قضاییه و مسئولان نظامی در کنار هم در آن هواپیما در سال ۶۴ به شهادت رسیدند.

 دلیل حمله عراق به ایران محاسبات اشتباه بود


رییس جمهوری با بیان اینکه ایمان و ایستادگی و حضور رزمندگان در صحنه بسیار مهم بود ،‌ نکته مهم و اساسی دیروز و هم امروز را طرح این سوال دانست که چرا دشمن به ما حمله کرده است و اینگونه پاسخ داد:  دلیل آن توهمات و محاسبات اشتباه آنان بود. عراق محاسبه کرده بود که در این شرایط ایران نیروی هوایی ندارد و با قطع رابطه با آمریکا و تحریم ایران نیروی هوایی که باید به طور مداوم قطعه دریافت کند و این امر متوقف شده است؛ وضع ارتش هم که مشخص است و  دیگر آمادگی برای جنگ ندارد. سپاه هم آن زمان به صورت نیروی انتظامی و یک جمع کوچک برای دفاع از انقلاب بود.

وی افزود: اینها بر اساس همین محاسبات و اینکه شرق در آن زمان طرفدار بعث بود و کشورهای منطقه هم قول حمایت به عراق را داده بودند که پول جنگ آنان را تأمین می‌کنند، ایران حامی خارجی ندارد و از سویی یک سری حوادث هم داخل کشور  متاسفانه با انشقاق‌ها و اختلافات روی داده بود، گفتند پس با یک حمله برق آسا انقلاب را سرنگون می کنیم. صدام در اولین مصاحبه گفت که هدف او در قدم نخست سرنگونی انقلاب و سرنگونی نظام است که رسوا شد.

رییس جمهوری گفت: زمانی که صدام به کویت حمله کرد تمام کشورهای منطقه که به صدام کمک کرده بودند آمدند و اظهار پشیمانی کردند و تک تک این کشورها گفتند که ما چقدر به صدام پول دادیم و  چه کمک‌هایی به ارتش صدام کردیم. این محاسبات غلط برای ما دردسر و مشکلات به‌وجود آورد و کشور خودش را هم نابود و با مشکلاتی مواجه کرد و امروز دقیقا این حادثه تکرار شده است.

روحانی با بیان اینکه دو سال و نیم پیش که آمریکا جنگ اقتصادی‌اش را علیه ما شروع کرد، او هم بر اساس توهم و محاسبات اشتباه‌شان بود، اظهار داشت: هدف‌شان این بود که تمام راه‌های اقتصادی علیه ایران ببندند. ما از سال ۵۹ تحریم اقتصادی داشتیم ولی جنگ اقتصادی از سال ۹۷ شروع شد. الان بحث تحریم نیست بلکه جنگ اقتصادی است.

 آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در مهرآباد برایشان فرش قرمز پهن شده است


وی با بیان اینکه آمریکا با همه امکاناتش با دلار، مناسبات بانکی، روابط بانکی، روابطش با شرکت‌های چند ملیتی و... وارد جنگ اقتصادی با ایران شده است، تصریح کرد: همانطور که صدام در بغداد مصاحبه کرد و گفت که ادامه مصاحبه را هفته آینده در اهواز انجام می‌دهم، آمریکایی‌ها همین کار را کردند. وقتی این جنگ را به ما تحمیل کردند، گفتند چند ماه دیگر وارد ایران می‌شویم و اینها ۴۰ سالگی انقلاب را نخواهند دید.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: آنها فکر می‌کردند فرش قرمز در مهرآباد برایشان پهن شده است. ترامپ به رهبران اروپا گفته بود سه ماه صبر کنید، نظام ایران دیگر نیست و سرنگون شده است. این مسئله را دو رهبر اروپایی به خود من گفتند. این هم توهم و محاسبه غلط است.

به گفته روحانی، هدف صدام سرنگونی نظام، خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی کشور یا حداقل پاره کردن یک عهدنامه بود. هدف آمریکا هم سرنگونی نظام، ایجاد بلوا در کشور و از بین بردن یک توافق بود که به هیچ کدام از اهداف‌شان هم نرسیدند. آنها در تمام محاسبات‌شان اشتباه کردند.

 برجام ‌آمریکا را مفتضح کرد


وی با اشاره به ناکامی آمریکا در اعاده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خاطرنشان کرد: همانطور که دو سال پیش گفتند که توافق را بین بردیم، همان توافق در برابر آنها ایستاد و آنها را در شورای امنیت مفتضح کرد.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه است که آمریکایی‌ها چند نوبت به شورای امنیت مراجعه کنند، شورای امنیتی که آن را حیاط خلوت خود می‌دانستند و طرحی را مطرح، ماه‌ها مقدمه‌چینی کنند، وزیر خارجه‌شان در منطقه و جهان گدایی کند تا در شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کنند.

رییس ‌جمهوری با بیان اینکه آنها می‌خواستند بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و بگویند تحریم تسلیحاتی ایران در مهر ماه ادامه می‌یابد، ابراز داشت: آمریکا با این همه ادعا فکر نمی‌کرد، فقط دومینیکن به پیشنهاد آنها رای داد، اروپایی که متحد آنهاست، با آنها مخالفت کردند، روسیه و چین روبه‌روی آنها ایستاد، اندونزی با شهامت در مقابل‌شان ایستاد و در مرحله بعد، نیجر در مقابله آنها ایستاد.

روحانی با بیان اینکه اقتدار و هیمنه آمریکا از بین رفت، عنوان کرد: وقتی آمریکا یک نگاه می‌کرد، ۲۰ کشور عقب می‌نشست. تصور نمی‌کردند ۱۳ کشور روبه‌روی آنها بایستند. این پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است؛ همانند ایستادگی در ۴۰ سال قبل و هشت سال دفاع مقدس. امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورد.

وی با طرح این پرسش که علت پیروزی آن روز و امروز ما چیست، یاد آور شد: علت این پیروزی فقط باور و ایستادگی مردم است. در ۴۰ سال پیش مردم باور کردند که به ما تجاوز و ظلم شده و یک کشور خارجی به دستور اربابان خود به کشور ما، تمامیت ارضی و منافع ملی ما حمله کرده است.

مردم جنگ را با تمام وجود لمس کردند


روحانی گفت: مردم جنگ را با تمام وجود خود لمس کردند و احساس کردند که بار جنگ بر دوش همه است، نه فقط بر دوش نیروهای مسلح. مردم از روز اول تشخیص دادند که این جنگ بر علیه منافع ملی و تمامیت ارضی و شرف و افتخار ملی است و چون مردم بار جنگ را بر دوش خود حس کردند و نگفتند «ارتش و سپاه بروید بجنگید و ما نشسته‌ایم و نگاه می کنیم اگر اشکال و ایرادی بود در رسانه‌ها اشکالات آنها را اعلام کنیم و اگر اقدامات دیگری انجام می‌دادید بهتر بود.

رییس جمهوری گفت: مردم احساس کردند جنگ تحمیلی برای علیه خود آنها آغاز شده است و همه به میدان آمدند، یک نفر نبود که در میدان جنگ نباشد. یک بار در عملیاتی در جنوب خوشحال شدم و جالب بود دو فرزند رهبر معظم انقلاب که در آن زمان رییس جمهوری بودند، در جبهه دیدم و همچنین دو فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی که آن زمان رییس مجلس و فرمانده جنگ بود را در جبهه دیدم، در همان عملیات عده‌ای از فرزندان مقامات قضایی را در جبهه دیدم با خود گفتم این جنگ امکان دارد شکست بخورد.

وی افزود: جنگی که فرزندان روسای قوا و همه مردم در هر سمتی از روستایی و شهری، سنی و شیعه، مسلمان و ارمنی حضور دارند و همه به میدان آمده اند، شکست نمی‌خورد. اگر فقط ارتش و یا سپاه بخواهند بجنگند امکان شکست و پیروزی وجود دارد، اما اگر ملت ایران ایستاد، حتما پیروز است و تردیدی وجود ندارد که یک ملت در برابر یک قدرت حتی اگر همه قدرت‌های بیرونی پشتیبان آنها باشند، شکست نمی‌خورد.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: در زمان جنگ همه امکانات را به ارتش صدام می‌دادند، هر روز هواپیما و بالگرد و توپ جنگی و تانک و نفربر موشک و سلاح شیمایی به آنها می دادند، مظلومیت ما در آنجا بود که یک توپ پدافند هوایی دفاعی برای شهر و روستا ساخت مشترک دو کشور اروپایی بود که تعمیر لازم داشت که تعدادی از آن را برای تعمیر به آن کشور فرستادیم طبق قرارداد به تعمیر آن متعهد بودند، پس از مدتی پی‌گیری کردیم اعلام کردند «ما نمی‌توانیم آن را تعمیر کنیم شما در حال جنگ هستید» به آنها گفتیم اگر انجام نمی‌دهید تجهیزات را پس بدهید، گفتند « نه نمی‌توانیم پس بدهیم این وسیله نظامی است و شما در جنگ هستید» به آنها گفتیم که این پدافند دفاعی برای دفاع از شهر است.

روحانی ادامه داد: اروپا و کشورهای غربی در برابر ملت ما چه کردند، البته آنها به صدام هواپیما دادند تا کشتی‌ها و شهرهای ما را بزند ، از این طرف هم به ما تجهیزات نمی‌دادند، اما آنها طبق قرارداد خود هم عمل نکردند، توپ پدافند را دادیم، تعمیر که نکردند، پس هم نمی‌دادند.

رییس جمهوری افزود: ما روی پای خود ایستادیم، یک ملت روی پای خود ایستاد و خداوند آن پیروزی‌ها را نصیب ما کرد و با رهبری امام راحل،  فداکاری و حضور همه مردم در صحنه، با همه سختی‌هایی که مردم در هشت سال دفاع مقدس تحمل کردند خداوند آن پیروزی ها را برای ما نازل کرد که آخرین پیروزی بزرگ ما، « عملیات مرصاد » بود.

روحانی یادآورشد: اولین پیروزی ما در اول مهر ماه۱۳۵۹ با حمله ۱۴۰ فروند هواپیما بود و آخرین پیروزی ما نیز عملیات مرصاد بود که  آنها را درهم شکستیم عراقی‌ها و مزدوران و انسان‌های کثیفی را که به ظاهر بنام ایرانی بودند و از پشت به ملت ایران خنجر زدند، شکست دادیم؛ کاری که در مرصاد انجام شد باز ارتش و سپاه و نیروهی هوایی و هوانیروز همه به صحنه آمدند و بسیج شدند و آن موفقیت بزرگ را بدست آوردیم.

 امروز برخی باور ندارند در جنگ هستیم


رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: آن زمان مردم باور کردند در جنگ هستیم و باور کردند که بار این جنگ بر دوش همه است و خداوند پیروزی را نازل کرد، امروز برخی باور ندارند که در جنگ هستیم و آن را شوخی تلقی می‌کنند، ما ۲.۵ سال است که شبانه روز در جنگ اقتصادی هستیم.

رییس جمهوری عنوان کرد: مردم ما بدانند مسئولین اقتصادی کشور و بسیاری از بخش‌های خصوصی و عمومی غیردولتی، در این دو سال و نیم فداکاری کردند و امروز هم فداکاری می‌کنند.ممکن است کسی بگوید فلان چیز کم است. ما جنگ هستیم و جنگ این مسائل را دارد. جنگ جنگ است. پیغمبر(ص) هم ممکن است مجروح شود. پیغمبر اسلام هم در جنگ احد مجروح شد و دندان مبارکش شکست. ممکن است امیرالمومنین هم مجروح شود، و فرق مبارکش در جنگ خندق شکافته شود.

وی یادآور شد: ممکن است عده‌ای هم کشته شوند و حمزه سیدالشهدا نیز ممکن است شهید شود و جنگ خوشی ندارد. ممکن است کسی بگوید این جنگ حق علیه باطل است پس ما نباید صدمه ببینیم و نباید شکست بخوریم. اینچنین نیست. جنگ، هم پیروزی و هم شکست است. امیرالمومنین فرمود یک روز در میدان جنگ ما پیروز می‌شویم و یک وقتی هم دشمن پیروز می‌شود.

روحانی بیان داشت: ما امروز اول باید باور کنیم که در جنگ هستیم و دوم اینکه باید باور کنیم بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست. عده‌ای کنار ننشیند و بگویند ما اینجا نشسته‌ایم، شما اگر درآنجا به آنطرف می‌رفتید بهتر بود، اگر اینجوری می‌زدید بهتر بود، اگر اینجا می‌ایستادید بهتر بود. این جنگ تنها بر دوش دولت نیست و بر دوش همه است. ما در یک جنگ بزرگ وارد شده‌ایم و پیروز هم می‌شویم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر ملت ما باور کند که در جنگ قرار داریم که باور هم کرده و اگر همه مسئولین به جنگ بیایند و مانند جنگ تحمیلی کمر ببنندند و همه در کنار هم باشیم، پیروز و موفق می‌شویم.

روحانی گفت: امروز بحمدالله این شرایط را کم کم‌ می‌بینیم که قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و همه ارکان کشور یکصدا هستند. ما توانستیم در برابر این همه فشاری که کرونا داشت، و الان هم دارد، بایستیم. رهبر انقلاب اسلامی ایستادند و همه مردم آمدند و کنار هم قرار گرفتیم و همه به هم کمک کردیم و در نهایت هم موفق خواهیم شد و موفقیت ما در کرونا قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا است.

رییس جمهوری گفت: عده‌ای از خارج‌نشین‌ها از اینکه ما هم با کرونا مبارزه می‌کنیم و هم فعالیت اقتصادی و فرهنگی و هم مناسک دینی را انجام دادیم انجام می‌دهیم، خیلی عصبانی و ناراحتند. آنها می‌خواستند کشور تعطیل شود و در فضای کرونا همه چیز خاموش شود و به هم بریزد از عصبانیت آنها پیداست که در چه فکرهایی بودند.

 در شرایط جنگ اقتصادی طرح‌های توسعه‌ای را متوقف نکرده‌ایم


وی افزود: امروز بحمدالله علیرغم همه فشارها و همه مشکلاتی که داریم، می‌بینیم که کشاورزان ما با نشاط‌تر از هر سال دیگر، خودشان را برای کشت آماده می‌کنیم و البته دولت هم در کنار آنهاست.

روحانی عنوان کرد: دولت باید در جایی سم، کود، ماشین‌آلات، بذر در اختیار کشاورزان آنها قرار بدهد، زمین را تجهیز کند، آبیاری قطره‌ای را سامان دهد و سدها را برپا کند برای اینکه آب‌ها را تامین کند.آنجایی که دولت باید وارد شود ، وارد شده و تلاش می‌کند کاری که دولت در این چند سال برای احیا و تجهیز زمین‌های کشاورزی و آماده‌سازی آن انجام داده کمتر سابقه دارد.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما تا امروز ۴۰۰ هزار هکتار را آماده کرده‌ایم، حدود ۳۰۰ هزار هکتار در خوزستان و ایلام و ۷۷ هزار هکتار در غرب کشور که البته ادامه دارد و ۵۰-۶۰ هزار هکتار دیگر هم به دنبال آن خواهد آمد.علاوه بر برای آماده کردن ۴۶ هزار هکتار در سیستان و بلوچستان کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

رییس جمهوری افزود: ما در شرایط جنگ اقتصادی هم ما طرح‌های توسعه‌ای خودمان را ادامه می‌دهیم و هیچ طرح توسعه‌ای مهم را متوقف نکرده‌ایم و امید مردم هم از بین نرفته است.

روحانی بیان داشت: همه خارج‌نشینان و کانال‌های ضدانقلاب بهفمند، امسال متقاقضی برای گرفتن جواز در فعالیت صنعتی ما ۳۳ درصد در این ۶ ماه، از سال گذشته بیشتر شده است. بنابر اینکه مردم میایند و برای فعالیت اقتصادی مجوز می‌گیرند به معنای این است که به‌کار امید دارند.

رییس دولت تدبیر وامید اضافه کرد: کشاورز ما امید دارد. دولت هم در کنار کشاورز، صنعتگر است، دولت در کنار صادرکننده و واردکننده و همه آنهایی که دلسوز ملت هستند و برای ملت تلاش می‌کنند، قرار دارد.

روحانی عنوان کرد: دولت برای قیمت تضمینی گندم، روز گذشته تصمیم مهمی را اتخاذ و اعلام کرد. روزی که ما می‌خواستیم کارمان را در دولت آغاز کنیم در سال ۹۲، قیمت گندم در اوایل سال، کیلویی ۴۰۰ تومان بود. و این قیمت به‌تدریج افزایش یافته به ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ تومان و امروز قیمت تضمینی گندم به ۴۰۰۰ هزار تومان رسیده و ۱۰ برابر شده است.

رییس جمهوری یادآور شد: این به‌دلیل خودکفایی است و اینکه روی پای خودمان بایستیم و کشاورز ما بداند که دولت پشتیبان اوست. وقتی گندم را از کشاورز می‌خریدیم برای اینکه پول آن پرداخت کنیم، یک قسطی را اول و قسط دیگر را هم آخر پاییز و گاهی تا اوایل زمستان پرداخت می‌کردیم. امروز بحمدالله بلافاصله که گندم را خریداری می‌کنیم، پول آن را پرداخت می‌کنیم.

روحانی بیان داشت: الان تمام اقساط گندم، به جز چند درصد، بقیه پول آن را پرداخت کرده‌ایم. کمک دولت هم قیمت تضمینی و هم آماده کردن وسایل و نهاده‌های مورد نیاز و هم به‌موقع پرداخت کردن پول آن است. دولت در این مدت علیرغم مشکلات ، بانک مرکزی در ۶ ماهه امسال، ۴.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای نهاده‌ها پرداخت کرده است.

 رییس دولت تدبیر و امید افزود: علیرغم اینکه اینقدر به ما فشار وارد کردند که آنها فکر می‌کردند صادرات، واردات ما متوقف می‌شود. الحمدالله حرکتی که الان آغاز شده موجب شده امروز در بسیاری از تولیدات صنعتی از جمله فولاد، پتروشیمی و خودرو رشد قابل ملاحظه‌ای را داریم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده، گفت: در بسیاری از تولیدات صنعتی امروز رشد قابل ملاحظه داریم در فولاد، خودرو،  پتروشیمی اینگونه است. بنابر آمار اعلام شده وزارت صمت در مقایسه با سال گذشته در خودروسازی ۱۸ و نیم درصد در لوازم خانگی ۴۲ و نیم درصد و در شمش آلومینیوم ۵۰ درصد، در  فولاد خام ۸ درصد در سیمان ۱۵ درصد  رشد داشته ایم و این نشان میدهد که علیرغم اینکه  در شرایط کرونا قرار داشتیم و به تبع آمار باید پایین می آمد، رشد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: این آمارها نشان می‌دهد که مردم ما فداکاری می‌کنند و احساس می‌کنند در شرایط کرونا و مشکلات و جنگ با یک قلدر و زورگو هستیم که به حرف هیچ کس گوش نمی‌کند، در حوادث یک ماه اخیر دیدیم که با وجود مخالفت‌های همه دنیا، دشمن باز هم قلدری کرد و خود آنها فهمیدند که موفق نشده اند.

 نتیجه چندماه رفت و برگشت بین نیویورک و واشنگتن تحریم چند شرکت و شخصیت ایرانی است

رییس جمهوری افزود: با وجود این همه پیش نویس  و تبلیغات و رفت و آمدهای متعدد بین نیویورک و واشنگتن در نهایت چند شرکت و شخصیت را تحریم کردند و این نتیجه کار پنج، شش ماهه آنها است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما امروز می توانیم و آماده ایم که در این جنگ به موفقیت برسیم، همیشه گفته ایم که ما در این جنگ آغازگر نبودیم همچنانکه در جنگ تحمیلی آغازگر نبودیم و در آن جنگ ایستادیم و پیروز شدیم و در این جنگ نیز ایستادگی می کنیم و پیروز می‌شویم.‌

روحانی تصریح کرد: دولت امکانات لازم را در بخش اقتصادی برای حل موانع تولید و تسویه حساب تسهیلات ارزی که شرکت ها گرفته اند فراهم می‌کند. هر شرکتی که تسهیلات ارزی دریافت کرده است اعم از صندوق توسعه و بانک ها می‌تواند به ریال آن را تسویه کند؛رفع مشکلات مردم همواره مد نظر ما بوده و برای آنها راه حل در نظر گرفته ایم.

وی در پایان گفت: امیدواریم خداوند ما را در این جنگ که یک امتحان بزرگ است به پیروزی و موفقیت برساند، امیدواریم ادامه دهنده راه رزمندگان و شهدا باشیم و خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما کند.وبگردی