آفتاب

شاهد زنده ۶ تایی شدن استقلال، منم!هنرمند باسابقه کشورمان به خبرورزشی گفت: واقعاً آدم می‌ماند به این مدیران چه بگوید! فقط می‌توانم بگویم متأسفم و امیدوارم هرچه زودتر طلب برانکوی عزیز پرداخت شود، چون حقش است

به جرأت سعید راد را می‌شود پرسپولیسی‌ترین بازیگر تاریخ ایران نامید. هنرمند باسابقه کشور که قبل از تأسیس تیم فوتبال هم پرسپولیسی و عضو تیم بولینگ پرسپولیس بود. دیروز فرصتی دست داد تا با این هنرمند محبوب به طور مفصل درخصوص فوتبال و تیم مورد علاقه اش حرف بزنیم.

اوضاع پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا را چطور می‌بینید؟
خب تیم محبوبم دو پیروزی باارزش مقابل التعاون به دست آورد و من به شخصه لذت بردم و از بازی بچه‌ها کیف کردم. به خصوص در بازی دوم که ناهماهنگی بازیکنان جدید کمتر شد و نمایش پرسپولیس مرا امیدوار کرد. یحیی نشان داد با فکر خرید کرده و بازیکنان جدید با گذشت زمان بهتر از این هم خواهند شد. امیدوارم تیم بتواند همین روند خوب خودش را حفظ کند و بازی به بازی جلو برود و به مراحل بعدی برسد.

پرسپولیس پتانسیل قهرمانی در آسیا را دارد؟
قطعاً دارد. درست است به لحاظ امکانات و پول تیم‌های دیگر شرایط بهتری دارند ولی همین تیم‌ها از پرسپولیس می‌ترسند و حساب ویژه‌ای روی این تیم باز خواهند کرد. پرسپولیس چند فصل است قهرمان ایران می‌شود و به فینال آسیا رفت، همین عوامل باعث می‌شود تیم‌های دیگر هراس داشته باشند؛ هرچند می‌دانم بازی در سطح آسیا دشوار است و اصلاً کار راحتی برای رسیدن به فینال نداریم. ضمن اینکه یحیی هم هنر فنی خودش را نشان داد و ما را امیدوار کرد. خود یحیی قبل از آغاز بازی‌ها گفت برانکو و تیمش که به فینال آسیا رفتند، الگوی من هستند. به نظرم بسیار حرف درست و خوبی بود. من خودم به شخصه فکر می‌کنم سایه پروفسور برانکو هنوز در تیم وجود دارد و ما مدیون او هستیم. از ته دل امیدوارم یحیی راه او را ادامه دهد و مطمئنم توانایی این کار را دارد.

ولی همین مدیران پرسپولیس نه تنها پول برانکو را ندادند، ١٣٠٠ صفحه هم از او شکایت کردند.
واقعاً آدم می‌ماند به این مدیران چه بگوید! فقط می‌توانم بگویم متأسفم و امیدوارم هرچه زودتر طلب برانکوی عزیز پرداخت شود، چون حقش است. مدیریت ضعیف باعث همه مشکلات فوتبال ماست و همین افراد هستند که باعث می‌شوند حال فوتبال ما یا سینما بد باشد در حالی که همه دلخوشی مردم به فوتبال و سینماست و این‌ها ظلم بزرگی به مردم و به خصوص جوانان می‌کنند. آن‌ها همیشه شعار می‌دهند به هواداران توجه می‌کنیم و همه کارها به خاطر آنهاست ولی کدام توجه؟ آن‌ها هیچ اهمیتی به هواداران نمی‌دهند. من به جرأت می‌گویم خیلی از هواداران فوتبال از مدیران ما بیشتر فوتبال را متوجه می‌شوند. ولی همین مدیران طوری جلوی دوربین ژست می‌گیرند که انگار فوتبال را آن‌ها اختراع کردند. شاید باورتان نشود ولی چند وقت پیش که یکی از مدیران پرسپولیس تازه مدیرعامل پرسپولیس شده بود، یک‌بار به من گفت سعید به من کمک کن، چون از فوتبال چیزی متوجه نمی‌شوم و خیلی این رشته را نمی‌شناسم.

سعید راد: سند زنده ۶ تایی شدن استقلال، من هستم
نظر شما درخصوص جدایی ترابی و علیپور چیست؟
هر دو این‌ها بازیکنان بسیار خوبی هستند و کمک زیادی به پرسپولیس کردند ولی من به آن‌ها حق می‌دهم جدا شوند و پول بیشتری بگیرند. عمر حرفه‌ای یک فوتبالیست کم است و او باید تأمین باشد. به نظرم بدون ترابی و علیپور زندگی فوتبالی ادامه دارد و پرسپولیس راهش را می‌رود.

شما چند دهه است که طرفدار پرسپولیس هستید و بازی چند نسل از بازیکنان این تیم را دیدید. بازیکنان جدید و نسل فعلی چه تفاوت‌هایی با قدیمی‌ها دارند؟
خب تفاوت زیاد است. کلاً شرایط زندگی و نوع رفتارها در همه جا فرق کرده و نمی‌شود مقایسه کرد. من بیشتر از ٥٠ سال است که بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنم. پروین، کلانی، بهزادی، خوردبین، ایرانپاک و خیلی‌های دیگر از دوستان نزدیک من هستند. من همه بازی‌های شهرستان پرسپولیس را می‌رفتم و کنار تیم بودم ولی الان شرایط کاملاً فرق کرده و نمی‌شود هم به نسل جدید ایراد گرفت. انصافاً بازیکنان الان پرسپولیس همگی باشخصیت هستند و من دوست‌شان دارم. یک‌بار به حسین کلانی گفتم بعد از گلزنی می‌رقصیدی؟ یا بعد از قهرمانی جام را به خانه می‌بردی و با آن می‌خوابیدی؟ این کارها در سلیقه من نیست ولی نمی‌شود به بازیکنان فعلی ایراد گرفت.

یک بازیکن معمولی که فصل پیش ٥٠٠ میلیون می‌گرفت، می‌گوید ٥ میلیارد می‌خواهم. به نظر شما اگر علی پروین الان بازی می‌کرد، قیمتش چقدر بود؟
من با این حرف مخالفم. بازیکنان هر قدر می‌گیرند، نوش جان‌شان، حق‌شان است. وقتی یک گل می‌زنند، میلیون‌ها نفر خوشحال می‌شوند و این کار بسیار بزرگی است. فوتبال رشته بسیار سختی است، عمر قهرمانی یک فوتبالیست کوتاه است، آسیب‌دیدگی دارد و کلی اتفاقات دیگر. ضمن اینکه تورم و شرایط اقتصادی را هم باید درنظر گرفت. پارسال با یک میلیارد می‌شد خانه خرید ولی امسال همان را باید با ١٠ میلیارد بخرند. در همه جای دنیا فوتبالیست‌ها پول خوب می‌گیرند و حق‌شان هم است، چرا بازیکنان ما نگیرند؟ در مورد علی پروین هم باید بگویم او اگر الان بازی می‌کرد، قیمتش ٣٠ میلیارد بود.

نظر شما درخصوص پرونده ویلموتس چیست؟
باز هم به ضعف مدیریت برمی‌گردد. آقایان کاری کردند که اکثر مربیان خارجی از بالا به پایین به ما نگاه می‌کنند. با اینکه خیلی کی‌روش را دوست داشتم و مربی خوبی بود، از اخلاقش خوشم نمی‌آمد، چون او برای همه تعیین تکلیف می‌کرد یا خیلی‌های دیگر. وقتی مدیران بلد نیستند قرارداد ببندند، نتیجه اش می‌شود ویلموتس و خیلی‌های دیگر که از ما شکایت کردند. این مدیران آبروی ایران و ایرانی را در همه جا بردند و این موضوع باعث تأسف است. ما کلی مربی خوب ایرانی داریم و از ته دل برای‌شان آرزوی موفقیت می‌کنم و دوست دارم بدرخشند.

اهل کل‌کل کردن با دوستان استقلالی هم هستید؟
بله، چراکه نه؟ کل‌کل مزه فوتبال است و لذت دارد ولی کری خواندن باید در چارچوب ادب و احترام باشد که الان متأسفانه این‌طور نیست و شوخی جایش را به توهین داده که من نمی‌پسندم.

بازی‌های نوه تان آدام در لیگ آذربایجان را دنبال می‌کنید؟
بله خداراشکر شرایط خوبی دارد و خودش هم خیلی راضی است که به لیگ آذربایجان رفته. آن‌ها برخلاف ما امکانات بسیار خوبی دارند و کلی هم برای بازیکنان‌شان احترام قائلند. مثلاً آدام وقتی به آنجا رفت، مدیر باشگاه حضور نداشت ولی وقتی برگشت به صورت خصوصی آدام را به شام دعوت کرد که کار قشنگی بود و همین موضوع روی بازیکن تأثیر مثبت می‌گذارد.

حضور کریم باقری را چقدر در پرسپولیس و نتایج خوب چند فصل اخیر مؤثر می‌دانید؟
کریم باقری به معنای واقعی یک اسطوره است و حضورش نعمت بزرگی برای پرسپولیس به حساب می‌آید. کریم بی‌منت کار کرده و خیلی کمک‌حال این تیم طی سالیان اخیر بوده است. امیدوارم قدرش را بدانند و او را حفظ کنند، چون سرمایه پرسپولیس است.

استقلالی‌ها می‌گویند وزیر پرسپولیسی است و قهرمانی‌های این تیم مهندسی شده. نظر شما در این خصوص چیست؟
این حرف‌ها مسخره و حتی زشت است. برای پوشاندن ضعف خودشان این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند. پرسپولیس بهترین تیم ایران است و با شایستگی در این سال‌ها قهرمان شد. دوستان بدانند بازی‌ها در زمین انجام می‌شود و وزیر نمی‌تواند هیچ دخالتی در نتیجه بازی داشته باشد.

تا حالا پیش آمده به خاطر بازی پرسپولیس زمان فیلمبرداری را عوض کنید؟
بله خیلی پیش آمده است. بارها شده به خاطر بازی‌های پرسپولیس یا برنامه ۹۰، به عوامل پشت صحنه گفتم تلویزیون بیاورید تا بتوانم راحت ببینم. گفتم ۹۰، باید یادی کنم از عادل فردوسی‌پور عزیز که واقعاً جایش خالی است. کاش مدیرانی که تصمیم می‌گیرند، بزرگتر فکر کنند تا چنین سرمایه‌ای از دست نرود. سال‌ها به عادل و ۹۰ عادت کردیم و در همه این مدت چیزی جز صداقت، حرفه‌ای‌گری و مهربانی از عادل ندیدیم به همین خاطر همه دوستش دارند. دلتنگ عادل هستیم و امیدوارم فردوسی‌پور باز هم به تلویزیون برگردد و ما از دیدنش لذت ببریم.

سعید راد: سند زنده ۶ تایی شدن استقلال، من هستم
شما سال‌های زیادی است پرسپولیس را دنبال می‌کنید و جزو طرفداران قدیمی این تیم به حساب می‌آیید. حتماً شنیده‌اید عده‌ای آن بازی ۶ تایی را از اساس انکار می‌کنند!
آن بازی هیچ‌وقت فراموش نمی‌شود و برای من پر از خاطره است. اول بگویم من بازی شهریور ٥٢ را از نزدیک در آزادی دیدم و در ورزشگاه حضور داشتم و به نوعی سند زنده ٦ تایی شدن استقلالی‌ها هستم. آن‌هایی که الان منکر آن بازی می‌شوند، جوک می‌گویند. من می‌توانم تمام جزئیات آن دیدار را برای‌شان تعریف کنم. واقعاً بازی عجیبی بود و فکر نمی‌کنم آن نتیجه دیگر تکرار شود. آنقدر در آن بازی داد زدم، تا چند روز گلو و قفسه سینه‌ام درد می‌کرد و آنقدر خوشحال بودم که موقع برگشت تا خانه، دوست استقلالی‌ام که همراهم بود را اذیت می‌کردم و برایش کری می‌خواندم. آن روز هواداران تا دقایقی طولانی بعد از بازی هنوز در استادیوم بودند. پرسپولیسی‌ها شادی می‌کردند و استقلالی‌ها خیلی ناراحت بودند ولی جالب است بدانید هواداران استقلال با وجود باخت سنگین هیچ عکس‌العمل بدی نشان ندادند. فکر می‌کنم اگر الان بود، همه جا را خراب می‌کردند و کلی خسارت به بار می‌آوردند. آن بازی در تاریخ ثبت شده و یکی از به یادماندنی‌ترین روزهای تاریخ پرسپولیس به حساب می‌آید.

گفته شد سال‌ها بعد فیلم آن بازی را آتش زدند.
نه، من فکر نمی‌کنم این موضوع صحت داشته باشد و شک نکنید فیلم این بازی هنوز هم موجود است.

آخرین کاری که از شما دیدیم سریال «دل» بود که فکر می‌کنم به پایان آن نزدیک می‌شویم. گویا این سریال انتظارات شما را برآورده نکرد و راضی نبودید. درست است؟
بله واقعیتش آن است که انتظار بیشتری داشتم و آن چیزی که فکر می‌کردم، نشد. قرار بود کار در ١٥ قسمت انجام شود ولی چند بار تغییر کرد و به ٤٠ قسمت رسید. وقتی کار این‌جوری می‌شود، مشکلات زیادی به وجود می‌آید به خصوص مشکل مالی و سردرگمی که ما را اذیت کرد. در کل این کار را دوست نداشتم و سلیقه من نبود ولی از همین جا اعتراف می‌کنم بعد از مصاحبه‌ای که کردم، از جواب منوچهر هادی لذت بردم. منوچهر فوق العاده باشخصیت است. این موضوع را بارها موقع فیلمبرداری گفتم و خوشحالم نقدم را قبول کرد. او خیلی محترمانه جواب داد و از منوچهر به همین دلیل خیلی تشکر می‌کنم. به نظرم این رفتار منوچهر نیاز ما بود و می‌تواند الگوی خوبی باشد.

به عنوان آخرین سؤال با عوامل فیلم درخصوص فوتبال هم حرف می‌زدید یا بخواهید کری بخوانید؟
بله به شدت بحث‌های فوتبالی داغ بود و با عوامل «دل» هم کل‌کل می‌کردیم و هم از فوتبال دیدن کنار هم لذت می‌بردیم. هروقت هم پرسپولیس بازی اش را می‌برد، به همه بچه‌ها آش می‌دادم. البته این را هم بگویم منوچهر هادی خودش پرسپولیسی است ولی دوستان استقلالی حریف من نمی‌شدند و کم می‌آوردند.
وبگردی