آفتاب

وزیر بهداشت به رئیس سازمان بهداشت جهانی، نامه نوشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای خطاب به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، خواستار فراخوانی جهانی برای پایان دادن تحریم‌های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که سلامت جهانی را به مخاطره انداخته است، شد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای خطاب به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، خواستار فراخوانی جهانی برای پایان دادن تحریم‌های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که سلامت جهانی را به مخاطره انداخته است، شد.

دکتر سعید نمکی روز شنبه در این نامه همچنین گزارشی از آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با بیماری فراگیر کووید-۱۹ را به دکتر «تدروس آدهانوم» ارایه کرد و نوشت: اقدامات بهداشت عمومی، پروتکل های درمانی به روز شده، تولید محلی تجهیزات محافظت فردی، ارتقای ظرفیت های تشخیصی، کنترل و پیشگیری از عفونت، آگاهی و اطلاع رسانی مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتی ضروری، ارائه خدمات غیر کوویدی و مهمتر از همه، رویکرد "کل دولت" انجام گرفت که همه اینها برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این پاندمی اجرا شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: با وجود تمام تلاشهای ما، ده ها نفر از پرسنل تحصیل‌کرده و متعهد در حوزه بهداشت و درمان را به طور دردناکی از دست دادیم که در پیام شما به مناسبت روز پزشک، از آنها یادآوری شد.

وی در بخش دیگری از این نامه تصریح کرد: به رغم مبارزه همه جانبه ما با کووید-۱۹، جمهوری اسلامی ایران با نقض یکجانبه، غیرقانونی و آشکار قوانین بین المللی از جمله برجام مواجه است که این امر، باعث تحریم های گسترده، همه جانبه و بی رحمانه علیه مردم ایران شده است. در همین حال، مسدود کردن دسترسی ایران به کانالهای بانکی جهانی به اقتصاد ایران آسیب زده و فعالیت های مهم تجاری از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را مختل کرده است که این امر، سلامت مردم کشورمان را در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ هدف قرار داده و آسیب زده است.

متن کامل نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خطاب به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت به شرح زیر آمده است:

جناب آقای دکتر تدروس آدهانوم
مدیر کل محترم سازمان جهانی بهداشت

مایلم از رهبری سازمان جهانی بهداشت، در مبارزه با پاندمی کووید-۱۹ که نیازمند به همبستگی، فداکاری و تعهد در همه سطوح در سراسر جهان می باشد، تشکر نمایم. در ابتدا لازم می دانم آخرین وضعیت مبارزه جامعه سلامت ایران با ویروس کووید-۱۹ را به اطلاع شما برسانم. طی ۷ ماه گذشته، ما سه دوره غربالگری در سراسر کشور را اانجام دادیم که در آخرین دوره که از دو هفته پیش شروع شده، ۲۸ میلیون نفر از افرادبا ریسک بالا مورد غربالگری قرار گرفتند. ضمناً، ما از سه ماه پیش بازگشایی مشاغل با مدنظر قرار دادن "فاصله هوشمند"، "ماسک زدن" و اخیراً بازگشایی مدارس را آغاز کرده ایم.

اقدامات بهداشت عمومی، پروتکل های درمانی به روز شده، تولید محلی تجهیزات محافظت فردی، ارتقای ظرفیت های تشخیصی، کنترل و پیشگیری از عفونت، آگاهی و اطلاع رسانی مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتی ضروری، ارائه خدمات غیر کوویدی و مهمتر از همه، رویکرد "کل دولت" انجام گرفت که همه اینها برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این پاندمی اجرا شد.

با وجود تمام تلاشهای ما، ده ها نفر از پرسنل تحصیل کرده و متعهد در حوزه بهداشت درمان را بطور دردناکی از دست دادیم که در پیام شما به مناسبت روز پزشک از آنها یادآوری گردید، علیرغم مبارزه همه جانبه ما با COVID-19، جمهوری اسلامی ایران با نقض یکجانبه، غیرقانونی و آشکار قوانین بین المللی از جمله برجام مواجه می باشد که این امر باعث تحریم های گسترده، همه جانبه و بی رحمانه علیه مردم ایران شده است. در همین حال، مسدود کردن دسترسی ایران به کانالهای بانکی جهانی به اقتصاد ایران آسیب زده، و فعالیت های مهم تجاری از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را مختل کرده است. که این امر، سلامت مردم کشورمان را در شرایط شیوع بیماری کووید۱۹ هدف قرار داده و آسیب زده است. علاوه بر تعهدات عام و معاهدات چند جانبه، دولت آمریکا بر مبنای دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری، ملزم به رفع تحریم ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. در این راستا، تمایل دارم نظر شما را به موضوعات ذیل جلب نمایم:

۱. براساس سوگندنامه بقراط اصل تساوی و برقراری مساوات در برخورداری از امکانات و خدمات سلامت برای همه ابنای بشر است. جامعه پزشکی به حکم سوگند خود، برای کمک به رفع تحریم های دارویی و غذایی در ایران وظیفه انسانی دارند.

۲.ما در ۷ ماه گذشته شرایط سختی را متحمل شده ایم، در حالیکه همزمان علیه کووید-۱۹ و تحریم های غیر قانونی و یکجانبه در حال مبارزه بودیم. بنابراین، انتظار قانونی و مشروع در این شرایط اضطراری این است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانسهای بین المللی این اطمینان را بوجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ایران قرار می گیرد.

زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد.
بنابراین، از جنابعالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب درد و مرگ بر مردم ایران و سایر ملتها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می آورد، انجام دهد.

با احترامات فائقه،
دکتر سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
وبگردی