آفتاب

بازگشت استراماچونی، سود مالی یا دردسر جدید؟!ممکن است بازگشت استراماچونی از یک نظر برای استقلال سود مالی داشته باشد اما با هر منطقی به برگشتن این مربی ایتالیایی نگاه کنیم و مشکلات پیرامون را مدنظر قرار دهیم،‌ می‌توان دریافت بازگشت او می‌تواند دردسرهای تازه‌ای را برای فوتبال ایران رقم بزند

این روزها هواداران تیم فوتبال استقلال اصلی‌ترین مطالبه خود را بازگشت آندره‌آ استراماچونی بیان می‌کنند. این مساله را می‌توان در تجمع چند روز پیش هواداران آبی‌پوش پایتخت روبروی ساختمان باشگاه و جریان‌سازی‌های رسانه‌ای که در این چند روز راه انداخته شده است، مشاهده کرد.

از زمانی که احمد سعادتمند به عنوان مدیرعامل استقلال معرفی شده است، شاید بتوان گفت یکی از دغدغه‌هایی که این مدیرعامل در ذهن خود می‌پرورانده است، بازگشت این مربی ایتالیایی است تا شاید بتواند با این کار خود را نزد هواداران استقلال ماندگار کرده و برای خود محبوبیتی دست و پا کند. موضوعی که حواشی‌ زیادی را ایجاد کرده است.

در حال حاضر قانونی جلوی پای مدیران استقلال را گرفته است که مورد تایید فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و وزارت ورزش و جوانان است. قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی باعث شده بازگشت استراماچونی در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. مسئولان ورزش بارها اعلام کرده‌اند که با وجود این قانون، بازگشت سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

باید کمی به عقب برگردیم. دقیقا به زمانی که این قانون به تصویب رسید. در آن موقع افتضاحی تاریخی به نام غرامت قرارداد ویلموتس چهره فوتبال ایران را خدشه‌دار کرد و ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار یورو را روی دست فدراسیون فوتبال گذاشت تا این قانون با قوت بیشتری در فوتبال ایران جریان پیدا کند. طبیعتا باشگاه استقلال برای ورود دوباره استراماچونی باید یک قرارداد جدیدی را منعقد کند و شکل و ساخت قرارداد جدید نیز باید تفاوت‌های قابل توجهی با قرارداد قبلی داشته باشد و با توجه به اینکه مدیران استقلال به هر قیمتی می‌خواهند استراماچونی را برگردانند،‌ فوتبال ایران می‌توانند شاهد یک قرارداد ویلمتوس دیگری باشد که بازهم می‌تواند ضررهای منحصر به فرد خود را برای فوتبال کشور به همراه بیاورد.

یکی دیگر از مسائل دیگری که در حاضر کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند،‌ مساله تبادلات ارزی است که هرروز که می‌گذرد به مشکلات آن افزوده می‌شود. مسئولان باشگاه استقلال آیا با خود فکر کرده‌اند که چطور می‌خواهند پول این مربی ایتالیایی را بدهند؟ تا اینجای کار،‌ چندین ماه از آخرین حقوقی که میلیچ و دیاباته از باشگاه استقلال گرفته‌اند، می‌گذرد و این مساله باعث اعتراض این بازیکنان شده و سعادتمند و کادر مدیریتش تا یک مقطعی می‌توانند با به اشتراک گذاشتن پست در صفحات مجازی و حمایت از این دو بازیکن خارجی،‌ می‌توانند زمان را به نفع خود خریداری کنند چون بازیکن و مربی خارجی اگر احساس کند پولی در کار نباشد،‌ تمایلی برای ادامه همکاری ندارد و قطعا هر شکایت جدیدی در این موضوع می‌تواند تبعات هولناکی برای استقلال و هواداران این تیم را در فیفا و البته با جریمه‌های هنگفت مالی همراه کند.

مساله آندره‌آ استراماچونی هم دقیقا حکایت از این مساله دارد. این مربی ایتالیایی نشان داده است که به پول و دریافت مطالباتش بسیار حساس است و با عملکردی که در نیم فصل اول فصل نوزدهم لیگ برتر داشت، ثابت کرد پول از هوادار و تیم برایش بسیار مهم‌تر است و به خاطر آن حتی شبانه از کشور خارج می‌شود و عطای هدایت استقلال را به لقایش می‌بخشد.

در حال حاضر پرسشی که مطرح است، در این خلاصه می‌شود که مسئولان باشگاه استقلال با وجود محدودیت‌های مالی و ارزی و همچنین با وجود اخلاق نامناسبی که استراماچونی بر سر مسائل مالی از خود نشان داده است، چطور می‌خواهند این مربی را به استقلال برگردانند و مدیریتش کنند؟

حال باید منتظر ماند دید چه سرنوشتی در انتظار آبی‌پوشان پایتخت است. شاید بازگشت استراماچونی از یک زاویه برای استقلال سود مالی داشته باشد اما با هر منطقی اگر به برگشتن این مربی ایتالیایی نگاه کرد و مشکلات پیرامون را مدنظر قرار دهیم،‌ می‌توان دریافت بازگشت او می‌تواند دردسرهای تازه‌ای را برای فوتبال ایران رقم بزند و ضررهای احتمالی‌ای را به همراه بیاورد که جبرانش امکان پذیر نباشد.