آفتاب

سخنگوی وزارت بهداشت عراق: ورود زائران خارجی اربعین ممنوع استسخنگوی وزارت بهداشت عراق تاکید کرد که مطابق مصوبه ستاد مرکزی مبارزه با کرونا، ورود زائران خارجی اربعین به کشور ممنوع است و هیچ تصمیم جدیدی در باره گشودن مرزها در ایام اربعین به روی زائران دیگر کشورها گرفته نشده است.

«سیف البدر» روز سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت که نشست ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست «مصطفی الکاظمی» روز گذشته برگزار شد و تنها با مبادله های تجاری محدود در گذرگاه های مرزی موافقت کرد.
وی تاکید کرد که این ستاد که ریاست آن بر عهده نخست وزیر عراق است، هیچ تصمیم خاص و تازه ای در مورد بازگشایی مرزها در ایام اربعین حسینی به روی زائران خارجی اتخاذ نکرده و تصمیم های پیشین مبنی بر ممنوعیت ورود زائران و مسافران به خاک عراق به قوت خود باقی است.
البدر ادامه داد که موضوع موافقت با واردات محدود کالا در مرزهای کشور نیز تنها برای جلوگیری از کمبود اقلام ضروری و مایحتاج  مردم عراق صورت گرفته است.
وی اضافه کرد که وزارت بهداشت عراق در راستای وظایف محوله از سوی ستاد مرکزی مبارزه با کرونا، موظف به اخذ تدابیر لازم بهداشتی برای حفاظت از جان و سلامت شهروندان عراقی است.
سخنگوی وزارت بهداشت عراق تاکید کرد که ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست نخست وزیر تنها مرجع تصمیم گیری کلان در باره ورود مسافران و زائران خارجی به خاک کشور می باشد و ممنوعیت ها و مصوبات پیشین این ستاد همچنان به قوت خود باقی است.  
برخی رسانه های ایرانی روز گذشته در برداشت اشتباه از اظهارات استاندار کربلا ادعا کردند که او از آمادگی استان کربلا برای پذیرش زائران خارجی در ایام اربعین خبر داده و این در حالی است که مرجع این گونه تصمیم گیری های کلان در عراق تنها ستاد مرکزی مبارزه با کرونا و نه مقامات محلی این کشور است.
«ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز دیروز /دوشنبه/ در مصاحبه با ایرنا تاکید کرد که پرونده اربعین در عراق بسته شده است و این کشور به سبب همه گیری ویروس کرونا و در راستای حفظ جان و سلامت زائران و شهروندان به هیچ زائر خارجی از جمله ایرانی اجازه ورود به عراق برای انجام آیین اربعین نمی دهد.