آفتاب

قیمت دناپلاس را کدام مرجع تعیین کرده است؟قیمت دناپلاس طبق فرمول شورای رقابت با ارز ۱۷ هزار تومانی تعیین شده است.

 به گزارش خبرانلاین، برخی رسانه ها به استناد دعوت‌نامه ارسالی ایران خودرو برای مشتریان، قیمت دنا پلاس توربو اتوماتیک را برای حواله های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری ۲۵۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌ند.

این در حالی است که برخی دیگر با تکیه بر این نکته که طبق مصوبات کمیته خودرو، فروشنده می تواند تا سقف ۵۰ درصد از قیمت محصول را ه عنوان پیش پرداخت دریافت مند، بهای این خودرو را برابر با ۱۶۰ میلیون تومان گزارش داده اند. هر چند طبق مصوبات کمیته خودرو، فروشنده می تواند تا سقف ۵۰ درصد از قیمت محصول را به عنوان پیش پرداخت دریافت کند اما در زمان ثبت نام وجه دریافتی به عنوان ۵۰ درصد از قیمت فروش خودرو مطرح نشده است. بنابراین ادعای برخی از مشتریان مبنی بر این که براساس مبلغ پیش پرداخت قیمت خودرو باید ۱۶۰ میلیون تومان باشد، منطقی به نظر نمی رسد.

دنا پلاس

 قیمت خودرو چگونه در شورای رقابت تعیین می‌شود؟

قیمت گذاری محصولات جدید ایران خودرو از جمله دناپلاس اتوماتیک طبق نظر تیم تخصصی قیمت گذاری شورای رقابت بوده و قیمت فروش محصول براساس دستورالعمل این شورا تدوین و ابلاغ شده است.

در این مکانیزم مستندات بهای تمام شده محصولات ایران خودرو برای شورای رقابت به عنوان متولی قیمت گذاری خودرو ارسال شده و این شورا پس از ارزیابی و اعلام نظر متخصصان قیمت گذاری و تایید سازمان حسابرسی، قیمت محصول را تصویب می‌کند.

در خصوص دنا پلاس نیز این فرآیند در دومرحله و براساس درخواست شورای رقابت با انجام کلینیک تخصصی با حضور خبرگان منتخب شورای رقابت و همچنین با ارسال مستندات و مدارک و صورت ریز هزینه و کنترل و تایید همه مدارک توسط حسابرس مستقل در دستور کار این شورا قرار گرفته است. ایران خودرو نیز ابلاغیه مصوب شورای رقابت را دریافت و اجرایی کرده است.

لازم به توضیح است هر چند که داخلی سازی کامل تولید محصولات گروه صنعتی ایران خودرو با همکاری سازندگان داخلی در دست اقدام است، اما درحال حاضر بخشی از تولیدات به ویژه در بخش مواد اولیه و قطعات های تک از منابع خارجی تامین شده و ارزبری آن اجتناب ناپذیر است. محصول دناپلاس اتوماتیک نیز به دلیل دارا بودن امکانات مطابق با خودروهای روز جهانی از این قاعده مستثنی نیست.

مقایسه دناپلاس اتوماتیک که دارای طراحی زیبا و مشتری پسند و بالاترین سطح امکانات رفاهی و ایمنی است، با خودروهای هم کلاس موجود در بازار که در برخی موارد حتی امکانات کمتری از این محصول دارند نشان می دهد، قیمت مصوب شورای رقابت قابل پذیرش است.

دناپلاس نخستین خودروی داخلی است که به گیربکس اتوماتیک مجهز شده و دارا بودن شبکه خدمات پس از فروش متخصص و حرفه ای و آموزش دیده مزیت رقابتی ویژه ای را در میان خودروهای هم کلاس خارجی برای آن ایجاد کرده است.