آفتاب

مسی: مجبور شدم در بارسلونا بمانمستاره آرژانتینی بارسلونا سرانجام سکوتش درباره ماجرای جنجالی درخواست جدایی از بارسلونا را شکست و اعلام کرد که برخلاف میلش مجبور شده یک فصل دیگر در نیوکمپ بماند.

خبرگزاری تسنیم: لیونل مسی سرانجام راجع به خواسته‌اش برای جدایی از بارسلونا شفاف‌سازی کرد و درباره تمامی ابعاد آن و کشمکش‌هایی که با باشگاه به خاطر مخالفت با درخواست او داشت، به طور کامل توضیح داد.

مسی درمصاحبه‌ای اختصاصی با سایت گل درباره تصمیم تلخی که برای جدایی از بارسلونا گرفته است توضیح داد، سپس اعلام کرد که در این تیم می‌ماند و دلیل واقعی ماندنش در این تیم را هم بیان کرد.

بیشتر بخوانید: احتمال ماندن مسی در بارسا قوت گرفت
مهاجم 33 ساله کاتالان‌ها که 20 سال از عمرش در باشگاه بارسلونا سپری کرده است، ابتدا درباره تصمیمش برای جدایی از بارسلونا به سایت گل گفت: «زمانی که به همسر و فرزندانم اعلام کردم که می‌خواهم بارسلونا را ترک کنم، شوک سنگینی به آنها وارد شد. تمام اعضای خانواده‌ام شروع به گریه کردند. فرزندانم نمی‌خواستند از بارسلونا بروند، نمی‌خواستند که مدرسه‌شان عوض شود. اما من به مسائلی فراتر از این‌ها نگاه می‌کردم. من می‌خواهم در بالاترین سطح رقابت کنم، جام ببرم و در لیگ قهرمانان رقابت کنم. فوتبال برد و باخت دارد چون رشته بسیار سختی است اما مهم این است که شما باید رقابت کنید. حداقل چیزی که من می‌خواهم این است که رقابت کنیم تا مانند اتفاقاتی که در رم، لیورپول و لیسبون (اشاره به ناکامی‌ها سه فصل اخیر بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا) رخ داد تیم‌مان از هم نپاشد. تمام آن اتفاقات سبب شد که من این تصمیم را بگیرم.»

مسی سپس به کشمکشی که با باشگاه بارسلونا برای جدایی‌اش داشت، مخالفت رئیس باشگاه با درخواست او برای فسخ یک جانبه قرارداد و پیوستن‌اش به تیمی دیگر به عنوان بازیکن آزاد اشاره و اظهار داشت:« من فکر می‌کردم و مطمئن بودم که می‌توانم به عنوان بازیکن آزاد بروم. رئیس باشگاه همیشه می‌گفت که در پایان فصل می‌توانم تصمیم بگیرم که بمانم یا بروم. حالا آنها می‌گویند که من تا قبل از دهم ژوئن باید درخواستم را اعلام می‌کردم و این کار را نکرده‌ام در حالی که روز دهم ژوئن ما هنوز در لالیگا در حال رقابت بودیم و در بحبوحه این بحران کرونا که فصل را زیرورو کرده بود قرار داشتیم. این دلیلی بوده که باعث شده من در باشگاه بمانم. من در بارسلونا ‌می‌مانم چون رئیس به من گفت تنها راهی که می‌توانم بروم این است که غرامت 700 میلیون یورویی قراردادم را بپردازم و این غیرممکن است.»

کاپیتان بارسلونا در پاسخ به این سؤال که آیا راه دیگری نبود که به خواسته‌اش برسد و از بارسلونا جدا شود، عنوان کرد:« چرا یک راه دیگر هم بود، اینکه بارسلونا را به دادگاه بکشانم اما من هرگز حاضر نیستم بارسلونا را به دادگاه بکشانم چون من عاشق بارسلونا هستم و این باشگاه از وقتی که من به آن پیوستم همه چیز به من داده است. بارسلونا باشگاه زندگی من است و من در این تیم زندگی‌ام را ساختم. این تیم به من همه چیز داده است. هرگز حتی فکر شکایت کردن از بارسلونا به ذهنم خطور نکرده است.»

ستاره آرژانتینی بارسلونا درباره واکنشی که اعضای خانواده‌اش به حواشی پیرامون درخواست او برای جدایی از بارسلونا نشان دادند هم اظهار داشت:« متئو (پسر دوم مسی) هنوز کوچکتر از آن است که درک کند رفتن به تیمی دیگر و چند سال در مکانی دیگر زندگی کردن یعنی چه. تیاگو (بزرگترین پسر مسی) بزرگتر است. او درتلویزیون چیزهایی شنیده و متوجه یکسری چیزها شده بود. به همین دلیل از من درباره‌ این موضوع سؤال کرد. من نمی‌خواستم که او درباره اینکه من مجبور به ترک بارسلونا شده‌ام، درباره اینکه باید به مدرسه‌ای جدید برود و دوستانی جدید برای خودش پیدا کند، چیزی بفهمد. او گریه کرد و گفت «لطفاً از اینجا نرویم». تکرار می‌کنم که این ماجرا برای من واقعاً سخت بود اما خواسته من قابل درک بود. تمام این اتفاقات برای من رخ داده است. تصمیم‌گیری برای من واقعاً کار سختی بود. من بارسلونا را دوست دارم و قرار نیست جایی بهتر از این برای خودم پیدا کنم. با این حال من حق تصمیم‌گیری دارم. من می‌خواستم به اهدافی جدید و چالش‌‌هایی جدید فکر کنم. از فردا اما می‌توانم برگردم چون اینجا در بارسلونا ما همه چیز داریم. پسرم، خانواده‌ام، آنها اینجا بزرگ شده‌اند و اهل اینجا هستند. اما فکر نمی‌کنم که درخواست جدایی هم عیبی داشته باشد. من به آن نیاز داشتم. باشگاه هم نیاز داشت. جدایی من به نفع همه بود. همسرم با همه غم و اندوهی که داشت مرا همراهی و حمایت کرد.»

شماره 10 آبی‌و‌اناری‌ها ادامه داد:« من به مسئولان باشگاه، از جمله رئیس گفتم که می‌خواهم بروم. تمام طول سال این را به او گفته بودم. باور داشتم که الان وقتش شده که دیگر بروم. معتقد بودم که باشگاه به بازیکنان جوانتر، بازیکنان جدید نیاز دارد و فکر می‌کردم که دوره‌ام در بارسلونا به سر رسیده است. خیلی تأسف می‌خوردم چون همیشه گفته بودم که می‌خواهم اینجا در بارسلونا بازنشسته شوم. سالی که گذشت برای ما سال سختی بود. من درتمرینات، در بازی‌ها در رختکن واقعاً عذاب می‌کشیدم. همه چیز برایم واقعاً بسیار سخت شده بود و به همین دلیل زمانی رسید که احساس کردم باید به دنبال اهدافی جدید باشم. این تصمیی که گرفتم به خاطر نتیجه بازی‌مان مقابل بایرن مونیخ نبود. من از مدت‌ها پیش به رفتن فکر می‌کردم.به رئیس هم گفتم، خب رئیس هم همیشه می‌گفت که در پایان فصل اگر خواسته باشم می‌توانم بروم یا بمانم اما در نهایت او پای حرفش نماند. در طول سال من بارها به رئیس می‌گفتم که می‌خواهم بروم و وقتش شده دنبال هدف‌های جدید بروم و مسیری جدید را در حرفه‌ام در پیش بگیرم. او هم مدام به من می‌گفت "حالا صحبت می‌کنیم، الان نه، الان اینطور است، الان آنطور است و ...." اما هیچ وقت جواب درست و حسابی به من نداد. رئیس هرگز به من نشان نداد که چه برنامه‌هایی برایم در سر دارد و هرگز پای حرفش نماند. با فرستادن فاکس اما من دیگر خواسته‌ام برای رفتن را رسمی کردم و گفتم که بازیکن آزاد هستم و نمی‌خواهم بند اختیاری تمدید یکساله قراردادم را فعال کنم چون می‌خواهم بروم. نمی‌خواستم آشوبی به پا کنم بیاید یا مقابل باشگاه بایستم اما مجبور بودم درخواستم را رسمی کنم چون تصمیمم را گرفته بودم.»


مسی تأکید کرد:« اگر آن فاکس را نمی‌فرستادم، انگار نه انگار که اتفاقی افتاده و من از باشگاه درخواستی کرده بودم. به این ترتیب باشگاه فرض می‌کرد که من می‌خواهم بند تمدید اختیاری یکساله قراردادم را فعال کنم و باید یک سال تمام دیگر می‌ماندم. الان اما چیزی که باشگاه می‌‌گوید این است که من باید قبل از دهم ژوئن این را می‌گفتم. تکرار می‌کنم که ما آن زمان در اواسط تمامی رقابت‌ها بودیم و وقت اعلام چنین مسئله‌ای نبود. جدا از آن، رئیس باشگاه همیشه به من می‌گفت "وقتی فصل تمام شد، می‌توانی تصمیم‌ بگیری که می‌روی یا می‌مانی". او هرگز تاریخ تعیین نکرد و خب با رسمی کردن درخواستم من می‌خواستم بگویم که نمی‌خواهم ادامه بدهم اما در عین حال قصد هم نداشتم که با باشگاه وارد جنگ شوم چون نمی‌خواستم مقابلش بایستم. البته من برای گرفتن این تصمیم روزهای سختی را سپری کردم. نتیجه بازی‌مان مقابل بایرن نبود که مرا مجاب به گرفتن این تصمیم کرد. خیلی مسائل سبب شد این تصمیم را بگیرم. من همیشه گفته بودم که می‌خواهم بمانم اما من یک پروژه موفقیت‌آمیز می‌خواستم، پروژه‌ای که با آن بتوانیم جام ببریم و جایگاه بارسلونا را بالاتر ببریم و واقعیت این است که مدت‌ها است که من چنین پروژه‌ای را در باشگاه نمی‌بینم. باشگاه فقط دارد حقه‌بازی می‌کند و روی مشکلاتش سرپوش می‌گذارد. همانطور که قبلاً هم گفتم من همیشه در فکر رفاه خانواده‌ام و باشگاه بوده‌ام.»

دارنده شش توپ طلا راجع به آینده‌ و برنامه‌های پیش روی خود گفت:«من به کارم در بارسلونا ادامه می‌دهم و رویکردم هم بدون توجه به اینکه چقدر برای رفتن انگیزه داشتم، تغییر نمی‌کند. مثل همیشه تمام تلاشم را می‌کنم. من همیشه خواهان پیروزی بوده‌ام. من بازیکنی رقابت‌طلب هستم و دوست ندارم هیچ چیزی را از دست بدهم. همیشه بهترین‌ها را برای باشگاه، بازیکنان و خودم خواسته‌ام. من خیلی وقت پیش گفتم که به اندازه کافی از ما برای قهرمانی در لیگ قهرمانان حمایت نمی‌شود. در واقع الان هم نمی‌دانم چه اتفاقی خواهد افتاد. یک مربی جدید آمده و ایده‌هایی جدید دارد. این خوب است اما باید ببینیم که تیم چه واکنشی نشان می‌دهد و آیا واکنشش به ما چیزی که برای رقابت‌ در بالاترین سطوح نیاز داریم را خواهد داد یا نه. چیزی که می‌توانم بگویم این است که می‌مانم و تمام تلاشم را برای بارسلونا انجام خواهم داد.»

مسی سپس اعتراف کرد از دست آن کسانی که تعهد او نسبت به بارسلونا را زیر سؤال برده‌اند ناراحت است اگرچه اطرافیانش همواره از او حمایت کردند.

او گفت:« من در خانه احساس تنهایی نمی‌کردم. آنهایی که همیشه کنارم بوده‌اند این بار هم در کنارم حضور داشتند. همین برایم کافی است و به من قدرت می‌دهد. با این وجود شنیدن یک سری چیزها از مردم، از خبرنگاران، از آنهایی که تعهدم نسبت به بارسلونا را زیر سؤال می‌بردند و چیزهایی درباره‌ام گفتند که سزاوارش نبودم، مرا آزرده خاطر کرد. البته این ماجرا سبب شد که من چهره واقعی مردم را هم ببینم. دنیای فوتبال دنیای بسیار سختی است و در آن آدم‌های دروغگوی زیادی وجود دارد. اتفاقی که افتاد به من کمک کرد‌ آدم‌های متقلب را بشناسم. وقتی مردم عشق مرا نسبت به بارسلونا زیر سؤال بردند، خیلی ناراحت شدم. مهم نیست که چه مدت دیگر در این تیم می‌مانم یا چه زمانی از آن می‌روم، علاقه من نسبت به بارسلونا هرگز تغییر نمی‌کند. یکی از چیزهایی که به شدت مرا ناراحت کرد این بود که دروغ‌هایی درباره تلاشم برای کشاندن بارسلونا به دادگاه به نفع خودم منتشر شد. من هرگز چنین کاری را نکرده‌ام. باز هم می‌گویم که من می‌خواستم بروم و این هم کاملاً حقم بود چون قراردادم می‌گفت که من می‌توانم بروم. اینطور نبود که بگویم "من دارم می‌روم و ختم کلام". من داشتم می‌‌رفتم و این هم برایم عواقب زیادی به همراه داشت. می‌خواستم بروم چون می‌خواستم آخرین سال‌های دوران بازی‌ام به شادی سپری شود، چون در این اواخر من رنگ شادی را در باشگاه ندیده‌ام.»

مسی در پایان اعتراف کرد که در گذشته شانس ترک بارسلونا را داشته اما تصمیم به ماندن در این تیم گرفته در حالی که خیلی از تیم‌ها با قرارداد‌هایی پرزرق‌و‌برق‌تر می‌‌توانستند او را به خدمت بگیرند.

او گفت:« من همیشه باشگاه را بر هر چیزی مقدم دانسته‌ام. بارها و بارها این فرصت را داشتم که از بارسلونا بروم. هر سال می‌توانستم بروم و حقوقی بیشتر از آنچه از بارسلونا می‌گیرم به دست آورم. اما همیشه می‌گفتم که بارسلونا خانه من است و این هم دقیقاً همان احساسی بودم که داشتم. تصمیم‌گیری درباره اینکه کجا برای من بهتر است سخت بود. من احساس کردم که نیاز به تغییر دارم و باید برای اهدافی جدید تلاش کنم. اکنون اما می‌مانم و مثل همیشه تمام تلاشم را می‌کنم تا باشگاه به همه اهدافش برسد و امیدوارم بتوانم خودم را وقف مردمی کنم که اوقات بدی را سپری کردند. من امسال واقعاً اوقات بدی را سپری کردم اما واقعاً نادرست است اگر بگویم که می‌توانم وضعیتم را با درد و رنج مردمی که به خاطر ویروس کرونا عزیزان‌شان و خیلی چیزهای دیگر را از دست دادند، مقایسه کنم. امیدوارم که بتوانم تمام تلاشم را برای موفقیت همه آنهایی که ما را همراهی کردند انجام دهم و بهترین‌ها را به آنهایی که دارند روزهای سختی را سپری می‌کنند تقدیم کنم. امیدوارم که یک بار برای همیشه به این ویروس غلبه کنیم و به زندگی عادی برگردیم.»