آفتاب

بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی و چند پرسشسال تحصیلی ۱۳۹۹ ـ ۱۴۰۰ برای بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز آغاز می شود؛ آغازی متفاوت که دست آموزش و پرورش را زیر سنگ کرونا قرار می دهد. هرچند رییس جمهور عنوان کرد «فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد» و اینگونه مهر تاییدی بر بازگشایی پیش از موعد هرساله مدارس زد، اما به نظر می رسد علی رغم اقدامات صورت گرفته، هنوز هم دغدغه های بسیاری برای آغاز زودهنگام یک سال تحصیلی متفاوت کرونایی وجود دارد.

ایسنا: آغاز زودهنگام مدارس آنهم ۱۵ روز زودتر از موعد مقرر همیشگی یعنی ۱۵ شهریور از جمله اولین تصمیمات اتخاذ شده وزارت آموزش و پرورش بود و اگر چه اهمیت تحصیل و لزوم جانماندن دانش آموزان از قافله تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست اما لزوم تامین تجهیزات و زیرساخت های کافی و لازم برای آموزش های آنلاین و حضوری، دغدغه ها و سوالاتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است که پرسش‌هایی با هدف آسیب شناسی و رفع معضلات در ادامه مطرح می‌شود:

واقعیت این است که علی رغم تمام تاکیدات و اطلاع رسانی ها هنوز مشکلات گروهی از خانواده ها برای تامین اینترنت و موبایل یا تبلت جهت دریافت آموزشهای آنلاین در شرایط دشوار اقتصادی پابرجاست و علاوه بر آن ۳.۲ میلیون دانش آموز شناسایی شده که باید وسایل، تجهیزات لازم در اختیارشان قرار گیرد. هرچند آموزش و پرورشی ها که خود را متولی تامین تجهیزات سخت افزاری نمی دانند برای تامین تبلت ها سراغ نهادهای حمایتی رفته و آنها هم قول تامین اعتبار برای خرید تبلت را دادند و اخباری نیز در این زمینه منتشر شده است اما در تمامی اخبار برای توزیع تبلتهای دانش آموزی یک کلمه تکراری به چشم می خورد و آن توزیع «به زودی» تبلتهاست.

ـ آیا تعطیلی چند ماهه مدارس و پایداری و حتی شیوع بیشتر کرونا نباید مسئولان را زودتر از اینها برای تامین تجهیزات مورد نیاز به فکر می انداخت؟

ـ آیا دولت برنامه ای برای پرداخت کمک هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری در اختیار خانواده های دارای دانش آموز قرار می دهد؟ اگر چنین است، نحوه توزیع کمک هزینه به چه صورت خواهد بود؟

- تکلیف دانش آموزانی که با تجهیزات والدین شاغل از جمله موبایل قرار است وارد شبکه شاد شوند چه می شود، آیا تدبیری برای دورکاری والدین دارای دانش آموز اندیشیده شده است؟

- نسخه جدید "شاد"  آیا توانایی استفاده میلیونی دانش آموزان را دارد و در آزمون کرونا روسفید می شود؟

- آیا دوره های آموزشی "نحوه آموزش و تدریس در فضای آنلاین" برای معلمان برگزار شده است و معلمان مورد ارزیابی قرار گرفته اند؟

پروتکل بهداشتی مدارس در انتظار ابلاغ ستاد کرونا

- در حالیکه دولت معتقد است فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد چرا از پروتکل ویژه بازگشایی مدارس توسط ستاد کرونا خبری نیست؟

- در شرایطی که آموزش و پرورش در تامین اعتبارات برای تهیه مواد بهداشتی مدارس همواره با چالش روبروست، تامین روزانه ماسک و مواد ضدعفونی کننده در بخشهای زرد و سفید برای دانش آموزان بر عهده چه کسی خواهد بود؟ آیا روزانه در مدارس توزیع می شود؟

- با توجه به تغییر شرایط کرونا در استان های مختلف، چه تدبیری اندیشه شده در صورت قرمزشدن شهرهای زرد، مدارس به دور از بوروکراسی های اداری و ... به سرعت غیرحضوری شوند؟

"شنبه " بی کتاب دانش آموزان

- یکی از ابتدایی ترین الزامات حضور در مدارس در دست داشتن کتب درسی است اما به نظر می رسد آموزش و پرورش در این زمینه نیز با مشکلاتی مواجه است چرا که توزیع کتب درسی در تمامی مناطق صورت نگرفته است و بسیاری از دانش آموزان علی رغم اینکه قبول خرداد و جا به جایی منزل نداشته و حتی ثبت نامشان نیز به موقع صورت گرفته اما هنوز فراخوانی از سوی مدارس برای گرفتن کتب درسی دریافت نکرده اند.

علی ایحال سال تحصیلی در شرایط کرونا از فردا آغاز می شود، مطالب فوق بخشی از سوالات و ابهاماتی بود که توسط مخاطبان با ایسنا مطرح شده است و خبرگزاری دانشجویان ایران در راستای بهبود عملکرد نظام آموزشی در شرایط دشوار کنونی از مخاطبان و دست اندرکاران آموزش و پرورش می خواهد نظر و سوالات خود را  ذیل خبر مطرح کنند.
وبگردی