آفتاب

فرش قرمز کرونا برای مسافران شمالتعطیلات چند روزه همان فرش قرمزی است که کرونا برای مسافران شمال گشوده و قصه پر غصه‌ای را برای هفته‌های آتی حکایت می‌کند.

ایسنا: همواره چندین برگ سرخ‌رنگ متوالی در تقویم، نویددهنده روزهای سراسر شوق و فراغت بودند تا خستگی ایام گذشته را با تعطیلات چندروزه جبران کنیم اما متاسفانه این روزها با وجود ویروس کرونا تعطیلات چند روزه در تقویم به جای خوشحالی از فرصت پیش آمده، تبدیل به قصه پر غصه‌ای شده که باید بترسیم زیرا تلنگری برای روزهای سخت پیشرو می‌شود.

طی دو روز اخیر حجم خودروهای ورودی به گیلان تا حدی است که تاسف و تعجب هم جوابگو نیست و فقط باید در سکوت به تصمیم این مسافرانی که به استقبال کرونا می‌شتابند، گریست زیرا این حجم از سرریز شدن به سمت گیلان برای منِ گیلانی یعنی شروع یک فاجعه دیگر... یعنی باید در آتش تصمیم  عده‌ای دیگر سوختن... یعنی مجدد خبر تلخ پرپر شدن عزیزانی را اطلاع‌رسانی کردن... یعنی کادر درمانی که باید در آتش بی‌توجهی‌ها بسوزد تا ما نسوزیم... یعنی تمدید فاصله‌ها...

علی‌رغم تاکیدات پیوسته و مدام کارشناسان حوزه سلامت مبنی بر اینکه سفر کردن به منزله گسترش کرونا و انتقال آن به دورترین نقاط است اما عده‌ای همچنان به خیال اینکه "ما سلامت هستیم"، "ما به خانه خودمان می‌رویم"، "ما جایی توقف نداریم" و... بی‌توجهی‌شان را توجیه می‌کنند؛ این در حالیست که سیستم ایمنی بدن افراد با یکدیگر متفاوت است به عبارتی شاید یک فرد به دلیل سیستم ایمنی قوی علائم ابتلا به کرونا را نداشته باشد اما می‌تواند ناقل این ویروس مرموز به افرادی باشد که از سیستم ایمنی ضعیف‌تری برخوردارند و دارای بیماری زمینه‌ای می‌باشند!

در شرایطی بسر می‌بریم که در دنیا دانشمندان با تمام توان به دنبال پادتنی برای این ویروس هستند اما هنوز مرحمی که 100 درصد بتواند سدی برای این ویروس باشد، ثبت نشده! به همین دلیل مدام مردم دنیا را به رعایت نکات بهداشتی و منع انجام کارهایی نظیر سفر کردن تاکید می‌کنند.

دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت پیش از این اعلام کرده بود که "اکنون تهران منبع پخش بیماری به کل کشور تبدیل شده است و چرخش زیاد است؛ به ویژه در شهرستان‌های اطراف تهران مانند البرز و بعد هم شمال و... هر کسی که از تهران به شهرهای اطراف در رفت و آمد است، می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند".

استان گیلان هم با اینکه در وضعیت قرمز قرار دارد اما متاسفانه علی‌رغم هشدارها همچنان مقصد خیلی از مسافران شده به حدی که علاوه‌بر ترافیک پر حجم در محورهای ورودی استان، در برخی از معابر و پارک‌ها شاهد نصب چادر مسافران هستیم، بالطبع سواحل هم  از حضور مسافران و گردشگران در امان نمانده!

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت امروز در جلسته ستاد کرونا استان بوشهر، اعلام کرده که با همراهی مردم در هفته‌های آینده روند ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها اندکی کاهش خواهد یافت اما نگران سفرهای غیرضروری به شمال کشور هستیم که ممکن است این روند را تحت تأثیر قرار دهد.
وی با بیان اینکه نگرانی‌هایی در رابطه با افزایش سفرها وجود دارد، افزود: با بررسی انجام‌شده، مسافرت‌ها به شمال افزایش یافته و روز گذشته جاده شمال پرترافیک بود؛ این در حالی است که مازندران یکی از کانون‌های آلوده در انتشار کرونا است که پس از برگشت مسافران به تهران مرکز پخش ویروس به سراسر کشور می‌شوند.

به گفته دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان در حال حاضر 360 بیمار کرونایی در بیمارستان های گیلان بستری هستند و حال 70 بیمار کرونایی در استان وخیم است.

ین تعطیلات چندروزه به منزله فرش قرمزی که ویروس کرونا برای استقبال از مسافران شمال گشوده و مسافرانی که از روی بی‌توجهی و نادیده گرفتن سلامتی خود و هموطنان‌شان روی این فرش قرمز قدم می‌گذارند که آثار آن را در هفته‌های آتی شاهد خواهیم بود.

اگر سلامت خود، عزیزان‌مان و کادر درمان مهم است تا زمانی که رسما دارویی برای مقابله با کرونا کشف و ثبت نشده با جدی گرفتن هشدارهای متخصصان سلامت، به رنج خودمان و زحمت کادر درمان دامن نزنیم زیرا در حال حاضر اگر «من» و «تو» ما شویم می‌توانیم سپری در مقابل نفوذ و انتقال کووید19 باشیم و این «ما» شدن مشروط به رعایت نکات بهداشتی، سفر نرفتن، عدم حضور در اجتماعات و شستن مدام دست‌ها با آب و صابون، ماسک زدن و در خانه ماندن است.

بهترین قدردانی ما از کادر درمانی این است که اگر نمی‌توانیم پاسخگوی زحماتشان یا مرحمی برای خستگی‌های‌شان باشیم حداقل با رعایت نکات بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و سفر نرفتن بر زحمتشان نیافزایم.
وبگردی