آفتاب

استعفای مجیدی در فضای مجازی از سرمربی‌ گری آبی پوشانبعد از برد شیرین آبی پوشان پایتخت مقابل پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی، همه چیز بر وفق مراد استقلال بود اما بیانیه‌ای از سرمربی آبی‌پوشان و استعفای او از سرمربی‌گری این تیم، تمام معادلات خوشبختی این تیم را تغییر داد.

 ایسنا: ۲۴ ساعت از پیروزی تیم فوتبال استقلال مقابل پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی نگذشته بود که فرهاد مجیدی با انتشار بیانیه‌ای در فضای مجازی استعفای خود را از سرمربی‌گری آبی پوشان اعلام کرد. این استعفا در حالی مطرح شد که به ظاهر همه چیز بر وفق مراد استقلال پیش می‌رفت اما این استعفای مجازی حاکی از شرایط نامعلوم این تیم دارد.

او برای استعفایش دلیل منطقی‌ای را پیش کشیده است. سرمربی مستعفی آبی پوشان گفت: آن‌ها با وجود قرارداد یک سال و نیمه من، با اقدامی عوامفریبانه که هدفی جز تخریب جایگاه سرمربی تیم نداشت، در آستانه دربی خبری که حتی رسانه‌های کشور آقای استراماچونی هم مراعات زمان انتشارش را کردند، به صورت غیررسمی به رسانه‌ها دادند و حالا من حاضر نیستم به خاطر یک برد جذاب و صعود به فینال جام حذفی این کارشکنی تاریخی را نادیده بگیرم.

همچنین یک رسانه ایتالیایی روز گذشته بر حرف مجیدی صحه گذاشته بود و مدعی شد در مدتی که احمد سعادتمند با هیات مذاکره خود در ایتالیا حضور داشته است، جلسه‌ای با فدریکو پاستورلو نماینده آندره‌آ استراماچونی و داریو کانووی واسطه ایتالیایی این مذاکره، برگزار کرده است. آن‌ها در تلاش بودند تا استراماچونی را به ایران بازگردانند. به این مربی قراردادی دو ساله پیشنهاد داده شده است و وزیر ورزش و جوانان ایران هم برای جلو بردن این مذاکرات قدم برداشته است. گفته شده است که استراماچونی به علت شرایط بیماری کرونا هنوز تصمیم قطعی نگرفته است و مدیران استقلال در تلاش هستند تا این مربی را به این تیم بازگردانند.

اما در ادامه باشگاه استقلال به هرطریقی که بود تلاش کرد تا این خبر را تکذیب کند و همچنان فرهاد مجیدی را به عنوان سرمربی استقلال قلمداد کند. مهدی نوروزی معاون اقتصادی باشگاه استقلال درباره انتشار این خبر در رسانه‌های ایتالیایی گفت: بازگشت استرماچونی فقط در حد گمانه زنی است. در جلسه ای که ما برگزار کردیم خبرگزاری ها حضور نداشتنند. جلسه خصوصی بوده است و آقای استراماچونی و فدریکو پاستورلو خواستند که به هیچ وجه عکسی گرفته نشود. سایت های ایتالیایی فکر کردند که ما می خواهیم او را برگردانیم. در حالی که بحث ما در خصوص مسائل مالی و مطالبات آن ها بود.

همچنین اسماعیل خلیل زاده قبل از استعفای فرهاد مجییدی و هادی زبده عضو هیات مدیره باشگاه استقلال بعد از استعفای این مربی تاکید داشتند که فرهاد مجیدی با استقلال قرارداد دارد و همچنان گزینه اول و آخر هدایت تیم استقلال مجیدی است.

اما بیانیه‌ باشگاه استقلال پس از استعفای مجیدی در نوع خودش جالب بود. در این بیانیه آمده است: در دنیای حرفه‌ای مسئله مهمی مانند استعفای یک سرمربی نه در فضای مجازی بلکه با نامه‌ای رسمی صورت می‌پذیرد. در حال حاضر استعفایی از سوی آقای مجیدی به مدیران باشگاه استقلال ارائه نشده است.

در ادامه باشگاه استقلال کلید واژه «سوءتفاهم» را مبنای استعفای مجیدی قلمداد کرد. احمد مددی معاون ورزشی باشگاه استقلال در این رابطه گفت: بهتر بود آقای مجیدی با مدیران باشگاه جهت حل سوتفاهم ایجاد شده تماس می‌گرفتند و اگر این سوتفاهم برای ایشان حل نمی‌شد، اقدام به استعفا می‌کردند. آقای سعادتمند امروز هم در اظهاراتی تلویزیونی درباره آقای استراماچونی شفاف سازی کرده بودند و بهتر بود آقای مجیدی به این اظهارات توجه بیشتری می‌کرد.

اظهاراتی که از قول باشگاه استقلال مطرح شده است، در ظاهر می‌توان برای آن یک حالت را متصور شد که باشگاه به طور تمام قد از سرمربی تیمش دفاع کرده است اما واکنش فرهاد مجیدی به این اتفاقات حالات دیگری را در ذهن به وجود می‌آورد.

در ابتدا مدیرعامل استقلال باید بداند چنین ادعایی و چنین اتفاقی از سوی سرمربی آبی پوشان راه افتاده است. کادر مدیریتی باید این توهم توطئه را کنار بگذارد که رسانه‌های داخلی یا خارجی شیطنتی مبنی بر بازگشت استراماچونی انجام داده‌اند. پرسشی که مطرح می‌شود، این است که فرهاد مجیدی که سرمربی استقلال است و دلش از همه بیشتر برای این تیم می‌سوزد، طی چه فرایندی به این نتیجه رسیده است که سفر اروپایی کادر مدیریتی استقلال برای بازگشت استراماچونی صورت پذیرفته است؟

همانطور که مشخص است، وزارت ورزش چندی پیش در تصویب یک قانون به طور رسمی اعلام کرده است که تیم های فوتبال به هیچ عنوان قادر به جذب مربی و بازیکن خارجی نخواهند بود و پرسش دیگری ذهن را درگیر می کند، این است که اگر قرار بر بازگشت استراماچونی باشد، کادر مدیریتی استقلال با چه عقل سلیمی به دنبال بازگشت استراماچونی است؟ مربی که با رها کردن استقلال پیش از نیم فصل، نقش مهمی در از دستن قهرمانی و در ادامه بحران چند ماهه استقلال داشت.

در این بین حالت دیگری هم می‌توان مد نظر داشت که دور از ذهن به نظر می‌رسد اما شاید این جریان سازی رسانه‌ای، بهانه‌ای است تا کادر مدیریتی به دنبال گزینه مد نظر خود برای فصل بعد استقلال باشد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت کادر مدیریت مجیدی را مجبور به استعفا کرد تا گزینه مطلوب خودشان را روی کار بیاورند که با وجود اظهارات مدیران استقلال، چنین احتمالی بعید به نظر می‌رسد.

در پایان باید دید این جریان سازی چه سرانجامی خواهد داشت. آیا این اتفاق به گفته مسئولان باشگاه استقلال، سوءتفاهمی بیش نبوده است یا در پشت پرده باشگاه استقلال اتفاقات دیگری در حال رخ دادن است. بدون شک بازگرداندن استراماچونی به استقلال اگر شدنی هم باشد، اقدام درستی نیست چون این مربی نشان داده با شرایط تحریمی کشور نمی‌تواند براحتی کنار بیاید و بعید نیست که بعد از عقد قرارداد جدید، دوباره دلش بخواهد استقلال را رها کند و اینبار به جای ۲ میلیون یورو، طلب ۳ یا ۴ میلیون یورویی کند.