آفتاب

دومین واکسن کرونا در آزمایشگاه مخوف روس‌ ها، ساخته شدروسیه از ساخت دومین واکسن کروناویروس در یک آزمایشگاه سلاح‌های بیولوژیکی شوروی سابق خبر داد.

ایسنا به نقل از سان نوشت: پس از اینکه اولین واکسن کروناویروس جهان توسط روسیه به تایید رسمی رسید و پوتین خبر آن را اعلام کرد، محققان و کارشناسان جهان از سرعت روس‌ها شگفت‌زده و البته نگران شدند.

حال روسیه خبر داده که دومین واکسن کرونا را نیز ساخته است.

این واکسن جدید در یک آزمایشگاه سابق تحقیقاتی سلاح‌های بیولوژی در سیبری که متعلق به شوروی بود، ساخته شده که هم‌اکنون یک موسسه ویروس شناسی پیشرو در جهان است.

آزمایش‌های بالینی دومین واکسن کرونا روس‌ها که "اپی‌واک‌کرونا"( EpiVacCorona) نام گرفته است،‌ در ماه سپتامبر تکمیل خواهد شد.

آزمایش واکسن روی ۵۷ داوطلب عوارض جانبی نداشته است. درحالیکه ۴۳ نفر نیز دارونما دریافت کرده‌اند.

گزارشها حاکی از اینست که این واکسن پس از تزریق دو دوز روی داوطلبان به فاصله 14 تا 21 روز، در آنها واکنش ایمنی ایجاد می‌کند. اما تاکنون تنها یک داوطلب دو دوز از این واکسن را دریافت کرده است. مسکو امیدوار است ثبت آن را تا ماه اکتبر انجام داده و تولید را از ماه نوامبر آغاز کند.

دومین واکسن روس‌ها برای "کووید-۱۹" توسط مرکز تحقیقات ویروس شناسی و زیست فناوری "وکتور"(Vector) ساخته شده است.

از نکات جالب توجه این آزمایشگاه می‌توان گفت که یکی از دو مکان تحقیقاتی در جهان است که اجازه نگهداری از ویروس کشنده آبله را دارد. کشور دوم که این ویروس را نگه‌داری می‌کند، آمریکا است.

آزمایشگاه وکتور روی توسعه ۱۳ واکسن احتمالی برای کووید-۱۹ کار کرده که در آزمایشگاه روی حیوانات آزمایش شده‌اند.

این آزمایشگاه زمانی، یک مکان کلیدی برای برنامه سلاح‌های مخفیانه و غیرقانونی بیولوژیکی شوروی بود.

روسیه اخیرا به عنوان اولین کشور یک واکسن بنام "Sputnik V" را برای مقابله با کووید-19 به طور رسمی ثبت کرد.

به گزارش سان، اخبار تایید نشده ای مبنی بر بروز عوارض جانبی متعددی روی گروهی کوچکی از داوطلبان از جمله سربازان ارتش شامل تورم، درد، گرمازدگی، افزایش دمای بدن و خارش در محل تزریق وجود داشته است. همچنین افرادی که این واکسن را دریافت کردند،‌ دچار ضعف جسمی و کمبود انرژی، تب، کاهش اشتها، سردرد، اسهال، درد گلو، گرفتگی بینی و آبریزش بینی شدند.

پوتین اعلام کرد که یکی از دختران او این واکسن را در مراحل اولیه توسعه، دریافت کرده و حالش مساعد است، اما هیچ تایید رسمی مبنی بر اینکه دختر وی دریافت کننده این واکسن بوده باشدُ منتشر نشد.
وبگردی