آفتاب

سفر مدیرکل آژانس به تهران ارتباطی به مکانیسم ماشه نداردسفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارتباطی با درخواست‌ آمریکا برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه ندارد.

کاظم غریب آبادی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود افزود رافائل گروسی مدیرکل آژانس، فردا(دوشنبه) به تهران سفر می کند و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

وی تصریح کرد که اعتماد ایران به آژانس در ماه های اخیر صدمه دیده و ضروری است که سفر مدیرکل به ایران، موجب اعتمادسازی شود.

سفیر ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین با بیان این مطلب که، این سفر ارتباطی با مکانیسم به اصطلاح ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست، افزود، سفر گروسی در چارچوب دعوت طرف ایرانی صورت می گیرد.

آمریکا پنجشنبه گذشته به رغم گذشت دو سال از ترک برجام، خواستار به‌کارگیری مکانیسم ماشه در این توافق و برگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شده است. این اقدام با مخالفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده است.

غریب آبادی تصریح کرد؛ اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را بویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند. مهم است این اطمینان در تهران داده شود که آژانس بر مبنای سه اصل بی طرفی، استقلال و حرفه ای گری حرکت خواهد کرد و در مسائل پادمانی نیز فراتر از اصول استاندارد و ارزیابی ها و داده های مستقل خود عمل نخواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد که تنها در این صورت سوءتفاهم ها می تواند رفع شده و همکاری ها تداوم یابد.

مدیرکل آژانس دیروز در توئیتی عنوان کرد که روز دوشنبه برای دیدار با مقامات ایران برای پرداختن به سووالات باقی‌مانده در خصوص توافقات پادمانی راهی تهران می‌شود.

آژانس براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در دو مکان‌ در ایران مطرح کرده است. ایران نیز بارها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است.