آفتاب

در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا؛

خود را به سبک زندگی جدید و رعایت دستورالعمل‌ ها عادت دهیمرییس جمهوری با قدردانی از کادر درمان کشور و مدافعان سلامت گفت: پزشکان ما همیشه به قسم خود پایبند بودند و کار خود را نه بعنوان یک شغل بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند.

ایرنا: حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امسال یک تبریک جانانه تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند و همیشه پزشکان عزیز ما کار خود را بعنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان یک  وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند. 

ریس جمهوری گفت: ما الان وارد شهریور شدیم و ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم. در این مقابله مدافعان سلامت کار بسیار بزرگی انجام دادند اعم از پزشک پرستار بهیار و همه‌آنهایی که تلاش می‌کنند در بخش‌های مختلف. یک زنجیر به هم پیوسته است و همه را بعنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می شناسیم و می‌خواهیم از عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم.

 روحانی اظهارداشت: حتی اساتید و افرادی که می توانستند حضور نداشته باشند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند. همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته پزشکی آنها اپیدمی و عفونی نبوده اما در عین حال آمدند و کمک کردند همه‌ آنها سپاسگذاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه‌آنها تبریک می‌گوییم.

 وی افزود: به عزیزانی که در مقابله با ویروس جان عزیز خود را از دست دادند به خانواده بزرگشان تسلیت می‌گوییم. امروز در جلسه ستاد ملی به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را فدا کرده و به شهادت رسیده بودند، دعوت شده بودند و از آنها به عنوان نمونه تجلیل و تشکر شد.

 روحانی خاطرنشان کرد: البته تجلیل و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز است تواضع کنیم در برابر همه خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند.

رییس جمهوری با اشاره به نقش پزشکان در دوران دفاع مقدس گفت:‌ در آن زمان وقتی به جبهه می رسیدیم، جراحان مشغول عمل جرایی بودند و شاید برخی از آنها ۴۸ ساعت نمی خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و جان رزمندگان زیادی را نجات دادند و پزشکان، جراحان و پرستارانکار بزرگی در آن ۸ سال انجام دادند. 

وی شرایط امروز در مقابله با کرونا را شبیه روزهای دفاع مقدس دانست و گفت: امروز هم به فداکاری و ایثار نیاز داریم، ممکن است خمپاره و بمب و کاتویوشا دشمن نزدیک ما نباشد، اما وقتی این همه بیمار وجود دارد در مجموع به یک مرز خطرناک در میدان جنگ شباهت دارد. 

روحانی افزود: از تلاش‌های کادر درمان به ویژه در مقابله با کرونا در موج دوم تشکر و قدردانی می کنیم، موج اول به یک شکلی سخت بود برای اینکه با این ویروس و خطرات آن و این که چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد و یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم. از ماه اسفند تا اواخر فروردین دو ماه بسیار سختی بود.

رییس جمهوری ادامه داد: موج دوم کرونا از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس مهاجم‌تر شده بود. 

رییس دولت دوازدهم با ارائه آماری از جان باختگان کرونا اظهارداشت: در میان جانباختگان، جوانان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال را مشاهده می کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود اما در موج دوم بیشتر شده است.

روحانی گفت: علاوه بر این در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده اند، اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی از ۳۱ استان، بیش از ۲۰ استان درگیر بیماری هستند.

رییس جمهوری با اشاره به شرایط  سخت و مشکل مقابله با کرونا تاکید کرد: باید از کادر درمانی کشور، از پزشکان، مدیران و مسئولان بهداشت و درمان، استاداران و دانشگاه های پزشکی و همه آنهایی که تلاش کردند، تشکر کنیم.

وی با بیان اینکه برای این که در نمودارهای استانی کرونا یک میلیمتر کاهش پیدا کند و روند و شرایط عادی شود، خیلی تلاش شده است، اظهار داشت: اینکه امروز به نمودار برخی استان‌ها با یک نفس راحت و لبخند نگاه می‌کنیم که تا چه اندازه از نقطه اوج قبلی با تلاش همه این نقطه اوج پایین رسیده و خط صاف شده و شرایط آرامش بخش شده، کار بزرگی انجام شده است.

روحانی گفت: امیدوارم با همین روحیه و تلاش و فداکاری تا روز پایانی مقابله با این ویروس و عبور از آن که البته نمی دانیم چه زمانی است،  همه به همین صورت کنار هم باشیم و مدافعان سلامت کشور نیز با همین روحیه با این ویروس مقابله کنند تا خداوند پیروزی را نصیب ما کند. 

رییس جمهوری در ادامه درباره برگزاری آزمون های سراسری گفت: برای ما تصمیم گیری درباره این آزمون‌ها، تصمیم گیری درباره اینک این آزمون‌ها برگزار شود یا برگزار نشود و یا چگونه انجام شد، سخت و مشکل بود.  برخی می‌گفتند «برگزاری این آزمون را کنار بگذارید» حتی یکی از مسئولان در تماس تلفنی می‌گفت که «این آزمون را کنار بگذارید مگر چه اتفاقی می افتد، خب یک سال دیرتر»؛ البته به راحتی می‌توان گفت یک سال دیرتر، اما گفتن آن خیلی سخت است، عمر، آرزو، امید و برنامه‌ریزی یک جوان و خانواده است اگر بگوییم یک سال صبر کن یا دانشگاه های پایین تر ثبت نام  کن. 

وی افزود: زمانی یک دانش آموز در آزمون سراسری شرکت می‌کند نمره کافی نمی آورد و امتیاز نمی آورد و دانشگاه مورد نظر قبول نمی شود یک موضوع است، اما وقتی ما اجازه حضور و آزمون نمی‌دهیم خیلی سخت است؛ از طرف دیگر وقتی ما نمی‌توانیم یک آزمون برگزار کنیم پس چگونه می‌توانیم در دوران کرونا اعلام کنیم مغازه‌ها و بازار و مترو و حمل و نقل عمومی، ادارات باز باشند و یا اجازه می دهیم درشرایط این ویروس مردم سفر بروند به استان ها بروند، این ها همه مشابه هم هستند، آزمون هم مانند همین موارد است.

روحانی نگرانی درباره برگزاری کنکور را کاملا صحیح دانست و افزود: البته کار مهمی است چون یک جمعیت بزرگی  در سالن‌های متعدد جمع می‌شوند و امتحان می‌دهند، باید مراقبت شود، این مشکل وقتی مرتفع می شود که مراقبت کامل انجام شود.

افزایش ۲.۵ برابری مساحت مکان برگزاری آزمون سراسری نست به سال گذشته

رییس دولت تدبیر و امید گفت: اگر آزمون سراسری به خوبی برگزار شد و امروز هم روز پایانی آن است، تلاش خیلی زیادی برای آن شده است، هم وزرات علوم و هم وزارت بهداشت و هم ناظرین و هم مردم و شرکت کنندگان و خانواده‌های آنان همه دست به دست هم داده اند، و یک بسیار بزرگی را انجام گرفت.

رییس جمهوری با اشاره به گزارش در جلسه ستاد کرونا گفت: فضا و مساحتی که برای برگزاری آزمون امسال در نظر گرفته شده است نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر شده است، این کار سختی است زیرا به  سالن‌های جدید، مکان‌های جدید و بسته‌ای جدید و ناظرین جدید کار سختی بود ولی انجام شد.

روحانی با بیان اینکه ۷هزار و ۳۰۰ نفر ناظر بهداشتی بر برگزاری این آزمون‌ها نظارت می‌کردند، گفت: بر اساس آمار و نظرسنجی ها شرکت کنندگان در آزمون‌های امسال کاملا راضی بودند و در این آزمون شدت عمل بیشتری به خرج داده شد و امیدواریم مردم هم راضی‌ باشند. 

روحانی بیان کرد:‌ اگر آزمایش کرونای داوطلبی مثبت بوده، امکان شرکت در آزمون در فضایی مجزا برای او هم فراهم شد، و حتی برای داوطلبی که مبتلا به کرونا بوده و بستری بوده، این امکان فراهم شد و به او اجازه دادند که در بیمارستان در بستر بیماری امتحان بدهد، که کارهای بزرگی است.

کرونا هنوز از خسوف و کسوف به طور کامل خارج نشده است؛ کرونا همچنان ناشناخته است

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ مردم عزیز باید توجه کنند این بیماری علی‌رغم اینکه برخی از ابعاد آن برای ما آشکار شده است اما هنوز هم برخی دیگر از ابعاد آن برای ناشناخته است. در مدت زمان این ۶ ماه که از شیوع بیماری کرونا گذشته است، داروها، ‌ مقاله‌ها و تحقیقات مختلفی انجام شده است و به رغم همه این تلاش‌ها، همچنان صحبت‌های متضادی گفته می‌شود. کشوری ادعای مفید بودن یک دارو را دارد و کشوری دیگر مدعی است آن دارو مضرر است. 

روحانی اظهارداشت: به رغم گذشت ۶ ماه از شیوع ویروس و  باتوجه به جدید بودن آن همچنان اتفاق نظر، گفته‌های متضاد و حتی بازگشت به زمان قبل وجود دارد.  در روزهای اول شیوع بیماری تاکید بر استفاده از دستکش بود ولی امروز شستن دست و صورت با آب و صابون توصیه می‌شود. البته هرچقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم، ‌ با وجود اینکه بعضی از ابعاد ویروس مشخص می‌شود، ‌ بخش تاریک ویروس همچنان زیاد است و این بیماری به صورت کامل از کسوف و خسوف خارج نشده است.

رییس جمهوری به تلاش کشورهای مختلف برای تولید واکسن کرونا اشاره کرده و گفت:‌ بعضی از کشورها مدعی ساخت واکسن هستند و بعضی دیگر مدعی تولید آن در مرحله فاز یک، فاز دو و یا مدعی هستند از فلان تاریخ ۴۰ هزار نفر واکسن را تست می‌کنند. همچنین معروف است که ۱۸۰مرکز یا بیشتر در حال تولید واکسن هستند. اما هنوز با اطمینان درباره هیچ واکسنی نمی‌توان صحبت کرد.

روحانی ادامه داد: اینکه به جایگاهی برسیم که سازمان بهداشت جهانی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به ما بگوید که این کشور واکسنی که تولید کرده موثر،  بی‌خطر و چند ماه نیز تاثیر گذار است مهم است. یعنی  اینکه این واکسن چه مقدار می‌تواند مردم را از بیماری حفاظت کند و ایمنی زایی این واکسن چه مقدار و چند ماه است؟ هیچ‌کدام از این موارد مشخص و روشن نیست و همه برای رسیدن به پاسخ آن تلاش می‌کنند.

خود را به سبک زندگی جدید و رعایت دستورالعمل‌ها عادت دهیم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد تا مهار این ویروس دوسال فاصله داریم، این چیز عجیبی است که با گذشت شش ماه هنوز اعلام می‌کنند که دو سال فاصله داریم و این نشان می‌دهد که پیچیدگی ها در این زمینه زیاد است؛ البته در کشور ما همه برای این واکسن تلاش می‌کنند، از شرکت‌ها و موسسات مختلف، شرکت‌های دانش بنیان تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و امیدواریم که به این واکسن دست یابیم، اما به امید اینکه این ویروس یک یا دو ماه دیگر این ویروس تمام می‌شود، این امید معلوم نیست که مفید باشد.

وی ادامه داد: این بیماری ممکن است با ما باشد، حتی اگر واکسن آن ساخته شود نمی‌دانیم آن واکسن اگر نسبت به این بیماری ایمنی داد، چند ماه بعد یا  سال بعد این ویروس وجود ندارد یا به شکل دیگری وجود و  بروز و ظهور دارد، هنوز برای من کامل اینها روشن نیست؛ ما باید خود را به یک سبک زندگی عادت بدهیم.

رییس تدبیر و امید گفت: ممکن است واکسن ماه یا چهار و ۶ ماه دیگر ساخته شود،  یا درمان آن مشخص شود. باید خود را به سبک زندگی جدید عادت بدهیم؛ فاصله‌گذاری فقط برای امروز و ماه محرم نیست بلکه تا ماه‌ها باید مراعات کنیم، در سفرها و در جمع خانوادگی مراقبت کنیم؛ در یکی از کشورهای اروپایی آمار را دیدیم که تعداد این بیماری خیلی بالا رفته است، یکی از اعلامیه ها می‌گوید که یک عامل بزرگ برای شروع مجدد بیماری‌ها، رفت و آمد های فراوانِ دوستانه و خانوادگی بوده است و  دوستان و اقوام با هم رفت و آمد می کردند.
وی ادامه داد: باید سبک زندگی به سبک گذشته بازگردد و ما با سبک زندگی جدید یعنی خانه خلوت تر ادامه دهیم و  وقتی با اقوام ملاقات می کنیم فاصله بیشتر، ماسک،  رعایت دست ندادن و روبروسی نکردن را مراعات کنیم، تعداد دفعات ملاقات باید کم باشد و همه این دستوالعمل ها را باید مراعات کنیم و حداقل تا پایان امسال همیشه باید دنبال این هدف باشیم.

رییس جمهوری گفت:  ادارات ما هم باید عادت کنند و مسئولین اداری به ادارات بگویند این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و این مراقبت ها مربوط به تیر و مرداد و شهریور  نیست، بلکه باید تا آخر سال همواره مراعات شود، باید به اصناف گفته شود و آنها فکر نکنند که این بیماری تمام شده است.

روحانی افزود: ممکن است بگوییم تا دیروز هر هفت دقیقه یک نفر فوتی داریم، حالا بگوییم ۱۳ دقیقه، ۱۵ دقیقه و انشاء‌الله ۲۰ دقیقه. این دلیل نمی‌شود دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم و مراقبت‌ها را رها کنیم؛ اگر دو مرتبه دستورالعمل های بهداشتی را رها کنیم دوباره با یک پیک مواجه می‌شویم. بعضی می پرسند موج سوم هست یا نه؟ این دست خود ما است که موج سوم را دور می‌کنیم یا نه؛ اگر دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم موج سوم هم خواهد بود و اگر رعایت دستورالعمل ها را ادامه دهیم،  ممکن است موج سوم نداشته باشیم.

 زیرساخت‌های سلامت الکترونیک و دولت الکترونیک باید تامین شود

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک دو موضوع بسیار مهم عنوان کرد و گفت:‌ در دولت الکترونیک مردم مراجعه حضوری به بانک و شهرداری و اداره ثبت و ادارات دیگر ندارند، بلکه از خانه و با موبایل مشکل خود را حل می‌کنند- باز هم تاکید می‌کنم اگر در اداره‌ای انجام کاری از طریق فضای سایبری ممکن باشد و بگویند که باید حضوری مراجعه کنند، حتماً باید تنبیه شود از تنبیهاتی که انفصال سه ماه و شش ماه بود.  اگر کسی مردم را وادار می‌کند که در فضا بیایند و در مترو اتوبوس و صف ادارت باشند، پذیرفتنی نیست.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: در بخش سلامت هم همینطور است. پرونده سلامت الکترونیک پیشرفت‌های خوبی داشته است ما باید همه مراحل سلامت الکترونیک را سریع‌تر به پایان برسانیم و مردم جز در موارد ضروری نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند؛ من می‌دانم که این کار سخت است و بعضی از بخش‌ها زیر بار نمی‌روند و می‌دانم بعضی از بخش‌های ادارات ما–نعوذ بالله برای بعضی امور خلاف قانون- به حضور نیاز دارند، بعضی از شهرداری ها نیاز به حضور دارند ما باید برخورد کنیم.  اگر می‌خواهیم با فساد برخورد کنیم زمان و موقعیت آن الان است.  تا جایی که امکانپذیر است، همه را وادار کنیم از مراجعه حضوری پرهیز کنند در جایی هم که حضور ضرورت دارد آن بحث دیگری است.

رییس جمهوری با اشاره فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین(ع)، افزود عزاداری برای ما مهم است برای همه کشورها و شیعیان و مسلمان‌ها مهم و یک آزمون بزرگ برای ما است که چگونه این عزاداری سالار شهیدان را انجام می‌دهیم و به فرهنگ عاشورا احترام می گذاریم؛ عاشورایی که همه زندگی ما بوده و همه پیروزی‌ها را برای ما آفریده و به ما روحیه، قدرت و استقلال را برای ما به ارمغان آورده و ایستادگی در برابر قدرت‌ها را به ما یاد داده است.

وی ادامه داد:  عاشورا با این عظمت که خواص آن وصف ناشدنی است و فرهنگ ما و احیای دین ما از طریق آن است «حسین و منی و انا من حسین» است و ما همه چیز را از امام حسین داریم باید همه دستور العمل‌ها را مراعات کنیم و عزاداری‌ها، نشست‌ها، همه اصول بهداشتی رعایت شود؛ برای ما مهم است که ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و بعد از عاشورا با گذشت یک تا دو هفته اثری از پیک جدید در نمودارها را نبینیم و آن هنگام برای ما جای افتخار است و همه سازمان‌ها، تکایا، حسینیه‌ها، مسئولین و علما باید به آن آمار و نمودار افتخار کنیم و بگوییم که ما عزداری ماه محرم را با رعایت دستورالعمل‌ها انجام دادیم.

 امکانات ارتباطی در ایام محرم به بهترین وجه در اختیار مردم باشد

رییس جمهوری در ادامه از وزیر ارتباطات  خواست زیرساخت‌های برگزاری مراسم محرم به شکل اینترنتی را تامین کند و تاکید کرد: در ایام ماه محرم روی موضوع پهنای باند، امکان ارتباطی در سراسر کشور باید به بهترین وجه در اختیار مردم باشد.  همه تکایا، حسینیه‌ها  در اعلامیه های خود بیان می‌کنند که فلان مداح از طریق فلان کانال سایبری مشاهد کنید و باید پایه‌ها و امکانات و شبکه  این فضای سایبری برای پوشش این برنامه‌ها کاملا مستحکم باشد.

 روحانی گفت: از وزیر ارتباطات می‌خواهم که به هیچ مسئول مهمی که باید مراقب باشد در این ایام مرخصی داده نشود، تاسوعا و عاشورا  این مسئولان باید سرکار خود بوده و مراقب باشند، زیرا این می‌تواند موجب به هم ریختگی برنامه باشد زیرا همه در این ایام عزاداری برای ارائه برنامه در کانال‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده اند

وی با بیان اینکه فضای مجازی و صداو سیما وظیفه بسیاربزرگی در این ایام بر عهده دارند، گفت: باید از لحاظ امکانات ارتباطی همه توان خود را به کار بگیریم و هم عزاداری‌ها و هم سخنرانی‌ها پخش شود و فضای معنوی عزاداری وارد خانه‌ها شود؛ این دو از رسانه‌های بزرگ ما و بسیار مهم هستند، مراقبت‌ها لازم را داشته باشیم و همه امکانات را در اختیار بگذاریم که مردم بتوانند شاهد محرمی پرشور با دلی پر از عزا برای حسین (ع) و سالار شهیدان خود باشند و در عین حال به سلامتی خود، فرزندان خود و همه عزاداران اهمیت دهند.