آفتاب

تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسیدسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۵۴ هزار و ۷۶۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۱ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۳۵۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۳۷۶ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۰۵ هزار و ۸۶۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۹۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون دو میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

روند افزایشی شهرستان‌های قرمز در برخی استان‌ها

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: طبق آخرین گزارش دریافتی از وضعیت بیماری در استان‌ها گرچه تعدادی از شهرستان‌های کشور از وضعیت قرمز خارج شده‌اند، ولی در برخی استان‌ها شاهد افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز هستیم. تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز در استان‌های ایلام، بوشهر، کردستان، زنجان، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان روند افزایشی دارد.

۱۱۴ شهرستان در وضعیت قرمز

وی ادامه داد: اکنون ۱۱۴ شهرستان در سراسر کشور در وضعیت قرمز بیماری و ۱۳۳ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند و میزان موارد ابتلا و بستری روزانه در کشور دارای یک روند نسبتاً کاهشی است. مطمئنا مهم‌ترین عامل در کاهش تدریجی موارد ابتلا وبستری روزانه در کشور، رعایت بیشتر و جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی و استفاده بیشتر و همگانی‌تر از ماسک توسط مردم عزیز کشورمان است. البته اعلام این روند کاهشی، نباید به هیچ وجه موجب عادی انگاری شرایط شود. زیرا با توجه به افزایش چندین برابری میزان سرایت‌پذیری این ویروس، رعایت چندین برابر پروتکل‌های بهداشتی توسط ما امری ضروری است.

بازرسی و نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: از ۲۰ تا ۲۸ مرداد ماه سال جاری همکاران پرتلاش بهداشت محیط، نزدیک به ۳۳۰ هزار بازرسی از مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی و کارگاهی درسراسر کشور انجام دادند که تعداد ۴۸۹۱ مورد از اماکن مذکور به علت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی و تعداد ۲۷۵۰ مورد پس از اخطار پلمپ شده‌اند.

لاری افزود: آخرین بررسی‌ها از میران استفاده از ماسک توسط مردم کشورمان در اماکن عمومی ۷۶.۹ درصد گزارش شده که این عدد نسبت به دو هفته گذشته به میزان ۲.۷ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: طبق گزارش‌ها، میزان استفاده از ماسک توسط شاغلان صنوف، صنایع و کارمندان ادارات و بانک‌های کشور هم نسبت به دو هفته گذشته افزایشی بوده، ولی متأسفانه شاهد کاهش میزان استفاده در وسایل نقلیه عمومی در این مدت زمانی هستیم و امیدواریم استفاده از ماسک توسط مردم در وسایل نقلیه درون و برون شهری جدی‌تر گرفته شود.

تغییر رفتار در برابر کرونا اثرش را نشان می‌دهد

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: فراموش نکنیم که هر تغییر رفتار در برابر این ویروس یک تا دو هفته بعد اثرش را در تعداد موارد بستری و حدود ۴ تا ۶ هفته بعد در تعداد موارد مرگ و میر نشان خواهد داد. بنابراین وضعیت اکنون بیماری در کشور ما در حال حاضر بازخورد نوع رفتار ما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی هفته‌های گذشته بوده است.

وی بیان کرد: تقویت و تداوم عزم و اراده ما در رعایت اصول سه گانه بهداشتی شامل شست‌وشوی مرتب دست‌ها، فاصله گذاری فیزیکی به میزان ۱.۵ تا ۲ متر و استفاده از ماسک کمک شایانی به قطع رنجیره انتقال بیماری در کشور خواهد کرد و امیدواریم عاشقان و شاگردان مکتب امام حسین (ع) در سرتاسر میهن اسلامی کمک کنند تا آیین‌های عزاداری امسال بر اساس دستورالعمل  مصوب ابلاغی انجام شود تا شاهد الگویی بی بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی در اقصی نقاط کشور عزیزمان باشیم.
وبگردی