آفتاب

واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می‌رسد؟فارس نوشت: رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه واکسن روسی مراحل تست انسانی را به درستی طی نکرده، عنوان کرد: قطعا این واکسن در تراز جهانی که به کشوری مثل ایران صادر شود نیست و بدون تأییدیه سازمان بهداشت جهانی وارد کشور نمی‌شود.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه واکسن روسی مراحل تست انسانی را به درستی طی نکرده، عنوان کرد: قطعا این واکسن در تراز جهانی که به کشوری مثل ایران صادر شود نیست و بدون تأییدیه سازمان بهداشت جهانی وارد کشور نمی‌شود.

وی در واکنش به خبر تولید واکسن روسی، گفت: موضوع واکسن یک بخشش علمی است و یک بخش آن اظهار اقتدار کشورها و نمایش قدرت است، در آن بخش علمی سازمان بهداشت جهانی اجازه داده در شرایط اضطراری  چند مرحله را کنار بزنید و ناگهان به مرحله انسانی بروید، در حالی که در شرایط عادی ساخت آن چند سال طول می‌کشد، احتمالا روسیه نخواسته تمام قوانین بهداشت جهانی را در ساخت این واکسن رعایت کند و بر اساس نظر کشورش این تصمیم را گرفته که خیلی از مراحل را کنار بگذارد و با اجازه بهداشت کشورش این مراحل را کنار زده است.

وی ادامه داد: ولی قطعا این واکسن در تراز جهانی که به کشوری مثل ایران صادر شود نیست، به خاطر اینکه ما مدارک را می‌خواهیم و نقص مدارک اجازه نمی‌هد ما در ایران به سرعت وارد تست انسانی شویم. دلیلش این است که ما واکسن را به آدم سالم می‌زنیم و آدم سالم انتظار دارد که هیچ مشکلی پیدا نکند، پس قدم اول سلامت واکسن و قدم دوم اثرگذاری آن است. روسیه در تست‌های حیوانی و تعدادی انسان اثرگذاری دیده اجازه تولید داده، اما ما شاید این اجازه را ندهیم. به دلیل همین تست‌هاست که واکسن‌سازان هنوز نتوانستند به این سرعت جلو بروند.

فوق تخصص بیماری‌های ریوی همچنین یادآور شد: ما نظام کشوری‌مان به این شکل است که تأییدیه سازمان بهداشت جهانی برای ورود واکسن به کشور شرط است، بنابراین تا آن تأییدیه را نگیرد شاید کشور ما اجازه ندهد این واکسن در ایران استفاده شود، کشورهای دیگر هم دارند تلاش می‌کنند اما می‌گویند ما شش ما دیگر واکسن را آماده می‌کنیم چون در فاز سه هستند، در فاز سه تعداد جمعیت بیشتری تست می‌شوند در این صورت بحث سلامت واکسن تأیید شده و آن وقت تنها بحث اثرگذاری آن می‌ماند. جواب یعنی اینکه به فاصله سه ماه دیگر افت ایمنی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: چون در آزمایشی که روی افرادی که کرونا گرفته بودند تست کردیم دیدیم پادتن آنها بعد از سه ماه افت می‌کند، حالا اگر واکنشش به نوعی باشد که پادتن در بدن شما بالا رفت و سه ماه دیگر افت کرد یعنی دوام آن سه ماه بوده پس حتما باید سیستم دفاعی سلولی من که پایدارتر از پادتن است را تحت تأثیر قرار دهد. این ویروس در بدن ما تکثیر می‌شود یعنی یک کد دارد، آن را بر می‌دارند برای واکسن به عضله می‌زنند و می‌شود واکسن.

قانعی در ادامه توضیح داد: از بین این همه فوتی که داشتیم تا به حال یک نفر در اثر ویروس کرونا فوت نکرده همه افراد به خاطر التهاب ریه فوت کردند، التهابی که در پاسخ به ویروس کرونا بوده، حالا با واکسن ما ویروسی را وارد بدن می‌کنیم که بدن واکنش نشان می‌دهد، بنابراین صد در صد واکسنی که وارد بدن کسی می‌کنیم باید واکنش سیستم ایمنی باعث نشود التهاب در ریه ایجاد شود یعنی آن پاسخ نباید باشد، پاسخ دفاعی هم باید باشد این یک مرز است که پاسخ بیش از حد نداده و پاسخ متعادل داده شود. فاز سه همین است یعنی سن ۵ تا ۱۲ سال چه کار کند، ۱۲ تا ۴۵ سال چه کار کند، سن بالا چه شرایطی دارد، این باید مشخص شود یادآور آن چه زمانی است در افراد دارای نقص ایمنی یا زن باردار چه واکنشی دارد.

وی همچنین در خصوص خبر برگزاری دوباره کنکور نیز گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد و گفت عوارض کرونا یک سال بعد از آن معلوم می‌شود، وقتی ستاد کرونا تشکیل می‌شود خیلی از افراد متخصص آنجا نشسته‌اند و می‌گویند چه کنیم که عوارض بیماری کمتر شود و این موضوع به دستورالعمل تبدیل و بعد سنجیده می‌شود.

قانعی گفت: به طور مثال در رشته خود ما اگر کنکور را عقب بندازید و در یک سال دستیار سال اول نداشته باشید این زنجیره قطع می‌شود، در خدمت سربازی و در فارغ‌التحصیلانی که باید طبق نظام‌نامه سرکار بروند با مشکل مواجه می‌شوند، یعنی فقط کرونا نیست، باید فکر کنید زنجیره‌های بعدی چه می‌شود؟ در حوزه وزارت بهداشت دستورالعمل برای به حداقل رسیدن عوارض وجود دارد، ضمن اینکه خبر برگزار نشدن کنکور علمی نبود.

این پزشک متخصص همچنین اظهار کرد: لذا تصمیمی که گرفته شد این بود که به اضطراب کنکوری‌ها پایان دهیم، ضمن اینکه باید نظم و مقررات کشور سر جایش بماند به دلیل اینکه ویروس کرونا ماندگار است در بهترین حالت یک سال دیگر کنترل آن طول می‌کشد، بنابراین کشور را باید طوری اداره کرد که کرونا باشد و تمام نظامات هم سرجایش باشد.


وبگردی