آفتاب

ممنوعیت آیین عزاداری "گِل‌ ‌مالی" در لرستان به خاطر کرونا



تسنیم نوشت: استاندار لرستان گفت: بر اساس دستورالعمل ستاد مقابله با بیماری کرونا و به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری، مراسم گل مالی و شیرخوارگان در استان لرستان ممنوع شد.

سید موسی خادمی در جلسه هماهنگی برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم الحرام اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط موجود، پیاده روی و دسته روی هیئت‌های عزاداری را نداریم و لازم است هیئت‌های عزاداری در یک جای ثابت که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجوز آن از طرف سازمان تبلیغات صادر خواهد شد استقرار یابند.

وی افزود: به خاطر جلوگیری از ازدحام و تجمع مردم، تعداد مکان‌ها نسبت به سال گذشته بیشتر شده است و زمان برگزاری مراسمات محدودتر شده و استفاده از ماسک الزامی است.

استاندار لرستان عنوان کرد: امسال مراسم گل مالی که خاص استان لرستان است، با توجه به خطر شیوع بیماری برگزار نخواهد شد همچنین مراسم شیرخوارگان نیز ممنوع است.
وی در مورد روضه‌های منازل تاکید کرد: توصیه ما این است که با توجه به شعار (هر منزل یک حسینیه) هر کسی در منزل خودش مراسم عزاداری داشته باشد و از اینکه عزاداری به سبک متداول در سال‌های قبل انجام شود و سایر خانواده‌ها در یک خانه جمع شوند این موضوع ممنوع است.

وی تصریح کرد: اگر این مراسم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود هر انسانی می‌تواند مثل یک بمب عمل کرده و ده‌ها نفر را آلوده کند، آن وقت همه ما مسئول خواهیم بود. بنابراین امیدوارم مردم عزیز لرستان با توجه به اهمیت سلامت جامعه رعایت کنند.