آفتاب

جزئیات مهم و جدید از طرح فروش نفت به مردم از زبان واعظیرئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ما می‌خواهیم مردم بتوانند از یک بشکه تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت یا بیشتر بخرند و اطمینانی داده می‌شود که سود آن کمتر از سود بانکی نباشد.

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به طرح گشایش اقتصادی و فروش داخلی نفت، اظهار کرد: این ایده‌ای که مطرح بود و اول در وزارت نفت مطرح شد و سپس قرار شد یک کمیته‌ای متشکل از وزیر نفت، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شود تا بنشینند و ابعاد مختلف آن را ببینند.

واعظی گفت: جلسات متعددی در این زمینه تشکیل شد و سپس به ستاد اقتصادی دولت آمد و بعد از اینکه یک مقدار پخته شد ما آن را در دو جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا مطرح کردیم که در مجموع کلیات آن تصویب شد و طبق روال همیشگی خدمت مقام معظم رهبری ارسال می‌شود و بعد از اینکه ایشان تایید کنند و نظراتشان را بدهند و اصلاح کنند ما آن را علنی می‌کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

*تا وقتی که رهبر انقلاب مصوبه‌ای تایید نکرده‌اند، از نظر ما مصوبه تلقی نمی‌شود بلکه یک پیشنهاد تلقی می‌شود. هدفگذاری این است که در شرایطی که نفت به عنوان یک کالا و ابزاری برای تقویت اقتصاد کشورمان بوده است و با فشارهای آمریکا برای صادراتش محدودیت‌هایی ایجاد شده و ما در بودجه نیز روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت در نظر گرفته‌ایم، سیاست، برنامه و هدفگذاری و روش‌های مختلفی اتخاذ شده است و خوشبختانه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی قوا، کلیات آن مورد توافق قرار گرفته است.

*اگر این کلیات تصویب شود، یک آئین نامه دارد که رئیس جمهور دستور دادند همان کمیته مذکور، به همراه دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا تا آخر این هفته آماده کند و به محض اینکه دریافت کردیم ما یک گام به پیش باشیم تا بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم.

* امروز مردم به دنبال این هستند که طلا و ارز بخرند و قیمت طلا و ارز خیلی بالا و پایین می‌رود. ما می‌خواهیم این امکان را برای مردم بوجود بیاوریم که بتوانند از یک بشکه تا ۱۰۰ هزار بشکه یا بیشتر، بتواند بخرند و با سازوکاری که آماده می‌شود، اطمینانی داده می‌شود که سودش از سود بانکی کمتر نمی‌شود یعنی تضمینی است اگر کسی یک تعداد بشکه نفت خریداری کرد و سال آینده خواست بفروشد، اگر قیمت نفت بیشتر شد، به همان قیمت روز می‌تواند بفروشد.

* یک فرض هم گذاشتیم که اگر قیمت نفت کاهش پیدا کرد و کسی خواست نفت خود را بفروشد و ضرر کرده بود، قطعاً مابه‌التفاوت آن را شرکت نفت متناسب با سود بانکی تامین می‌کند. این طرح خوبی است زیرا تورم ندارد، کالا معامله می‌شود و از طرف دیگر انگیزه‌ای برای شرکت‌های خصوصی ایرانی ایجاد می‌کند که وقتی خریدهایشان به یک میزانی رسید، خودشان برای صادرات آن کار کنند.

* نفت، در این طرح ریالی و متناسب با قیمت نفت امروز و ارز نیمایی خرید و فروش می‌شود. همه می‌توانند در بورس انرژی نفت را خرید و فروش کنند.

* اگر کسی توانست ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت بخرد، می‌تواند یک کشتی کوچک تحویل بگیرد و صادرات کند.

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این طرح تعهد مالی برای دولت بعدی ایجاد می‌کند}: همیشه دولت‌هایی که سرمایه گذاری می‌کنند از امکانات امروز برای آینده استفاده می‌کنند. ما الان در یکسال آینده پروژه‌های بسیار بزرگی از جمله پتروشیمی را بهره برداری می‌کنیم. مثلاً ۱۷ پروژه بزرگ پتروشیمی را افتتاح خواهیم کرد. این پروژه‌ها، سرمایه‌ای برای کشور است. ما هیچ وقت فکر نمی‌کنیم سرمایه گذاری‌هایی که می‌کنیم برای دولت بعدی می‌ماند، ما اصلاً به دولت نگاه نمی‌کنیم بلکه به این نگاه می‌کنیم که همه ما کارگزار مردم هستیم. نمی‌توانیم سرمایه گذاری‌مان را تعطیل کنیم و بگوییم ما که یکسال دیگر بیشتر نیستیم، ما این کارها را برای مردم و توسعه کشور انجام می‌دهیم.

* آقای رئیس‌جمهور امروز خواستند این تفکر را رد کنند که ما شرکت‌های جدا نیستیم که فقط برای خودمان، خانواده مان و سهامداران‌مان کار کنیم، ما به این فکر می‌کنیم که سهامداران دولت تمام ملت ایران هستند و هر اقدامی می‌کنیم، برای رفاه مردم است.

* امروز آمریکا اوراق ۵ ساله می‌فروشد ولی هیچ وقت از این بحث‌ها در آنجا نیست. در اروپا و کشورهای دیگر هم همینطور است و مردم اوراق می‌خرند. ما نباید این کار بزرگ را به مسائل سیاسی گره بزنیم.

*{ در پاسخ به این سوال که آیا پولی که از این اوراق جمع می‌شود صرف امور جاری نخواهد شد؟}: پولی که از این اوراق جمع خواهد شد حتماً خرج توسعه کشور می‌شود. اگر در یک مقطعی لازم باشد ۱۰ درصد این پول را صرف پرداخت حقوق کنیم و ۹۰ درصد را به توسعه کشور اختصاص دهیم، ما که نمی‌گذاریم پول کارمندان و بازنشستگان‌مان داده نشود ولی به هر حال جدای اینکه این پول در بودجه کشور است، در جای دیگر خرج نمی‌شود.

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص زمان کاهش نرخ ارز}: من شاهدم که آقای همتی طرح‌های متنوعی را طراحی کرده‌اند و مجوزش را از ستاد اقتصادی دولت و شورای هماهنگی سران قوا گرفته است و برای اجرای آن برنامه‌ریزی می‌کند. با همه محدودیت‌هایی که کشور دارد، ایشان توانسته هر آنچه گفته را عمل کند. وقتی وی وعده کاهش نرخ ارز را داد، دلار ۲۳ هزار تومان بود ولی امروز در کانال ۲۱ هزار تومان است.

* ارز روند نزولی خود را پیدا می‌کند،  هم بالا رفتن جهشی نرخ ارز و هم پایین کشیدن نرخ دلار قابل اعتماد نیست ولی وقتی یک روند نزولی پیدا می‌کند خوشحال کننده است.