آفتاب

اظهارات مهم ربیعی درباره گشایش اقتصادی و بازگشت FATF به مجلسعلی ربیعی گفت: دولت دیدگاه خود درباره لوایح مربوط به FATF را با صراحت اعلام کرده و جمع بندی نظرات خود و کارشناس را به همراه آثار منفی تصویب نشدن آن بارها به مسئولان تصمیم گیرنده انتقال داده است. هرچند که در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام نظری غیر از نظر دولت و مجلس وقت ارائه کرد.

علی ربیعی که چند روزی است به دلیل ابتلا به کرونا به صورت مکتوب به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد در پاسخ به سوال خبرگزاری برنا مبنی بر اینکه باتوجه به وعده رئیس جمهور ( مبنی بر گشایش اقتصادی، فعالان اقتصادی تصویب لوایح چهارگانه را گشایش اقتصادی دانستند) آیا ممکن است در این راستا دولت مجددا لایحه FATF را به مجلس ارسال کند گفت: «در خصوص ارسال مجدد لایحه اساسا تقدیم لوایح براساس نیازسنجی های تقنینی انجام می گیرد. لوایح چهارگانه هم بر همین اساس به مجلس تقدیم شده است.مادامی که لایحه ای از طرف دولت مسترد نگردیده ضرورت نیاز به آن استصحاب می شود.»

او ادامه داد: «دولت دیدگاه خود درباره لوایح مربوط به FATF را با صراحت اعلام کرده و جمع بندی نظرات خود و کارشناس را به همراه آثار منفی تصویب نشدن آن بارها به مسئولان تصمیم گیرنده انتقال داده است. هرچند که در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام نظری غیر از نظر دولت و مجلس وقت ارائه کرد.»

ربیعی با بیان اینکه قبلا هم بیان شده است که  دستگاه‌های مسئول در دولت مانند وزارت امور اقتصادی، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و سایر نهادها به صورت مکرر در حال بررسی و برنامه ریزی برای کاهش تبعات و آثار اقتصادی متصور هستند گفت: «از طرفی گشایش اقتصادی مطرح شده ارتباطی به خارج نداشته  و مبتنی بر تصمیم گیری هایی است که به طور مدام برای مقابله با تنش های اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا اتخاذ می شود.»


سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال روزنامه همشهری مبنی بر اینکه یک رسانه لبنانی ادعا کرد در سه ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تهران و واشینگتن در آستانه دور جدیدی از مذاکرات فیمابین خود هستند و دولت آلمان در این روند که پیشرفت قابل‌توجهی هم پیدا کرده، نقش میانجی را ایفا می‌کند.آیا این خبر را تایید می‌کنید؟ کم و کیف آن چگونه است و آیا ارتباط اصلی با وعده گشایش‌های اقتصادی دولت و اعلام خبر آن از طرف رییس دولت را دارند؟ گفت: « آمریکا هنوز آمادگی برای آغاز دپیلماسی نتیجه بخش با ایران را ندارد. تا زمانی که آمریکا  رویکرد خود را نسبت به ایران تغییر ندهد و عملا به ساز و کار برجام برنگردد و تحریم ها را علیه ملت ایران کنار نگذارد و خسارتها را جبران نکند در هیچ سطحی و هیچ مقامی  با آمریکا مذاکره نخواهیم داشت.»

او ادامه داد: «ما در همکاری نزدیک با سایر ملت های همسو، از همه ابزارهای دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی استفاده می کنیم تا مطمئن شویم که دولت آمریکا، از ادامه رفتارهای غیرعادی و ناسازگار با معیارهای جامعه بین المللی مأیوس خواهد شد. همینطور، ما همه نشانه هایی را که ممکن است بیانگر تغییر رویه آمریکا در پیگیری سیاستهای جاهطلبانه باشد، زیر نظر داریم اما در حال حاضر، دلیلی برای کنار گذاشتن این ارزیابی نداریم که خیره سری آمریکا همچنان به اعلام اشتیاق در تصحیح اشتباهات گذشته غلبه دارد.»

ربیعی گفت: «موضوع گشایش اقتصادی تصمیماتی داخلی است و برای ایجاد تعادلهای پولی،مالی و اقتصادی اخذ می شود  و هیچ ارتباطی با موضوع بیان شده در سوال ندارد.»

پایگاه اطلاع رسانی دولت
وبگردی