آفتاب

تاکید دیپلمات‌ های سازمان ملل بر رد قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایرانمنابع دیپلماتیک در سازمان ملل تاکید کردند که قطعنامه آمریکایی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران سه شنبه هفته آینده در شورای امنیت رای لازم را نمی‌آورد و این شورا آن را رد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌های سازمان ملل با اعلام این مطلب تاکید کردند که مخالفت با قطعنامه آمریکا به حدی گسترده است که واشنگتن بعید است حتی ۹ رای لازم را به دست آورد بطوریکه مسکو و پکن را مجبور به استفاده از وتو در قطعنامه پیشنهادی این کشور کند.

یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفت که پیش نویس طرح با مقررات فعلی ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران که در ۱۸ اکتبر به پایان می‌رسد، بسیار فاصله دارد.

موعد تحریم تسلیحاتی ایران براساس برجام اکتبر سال جاری (مهر ماه) خاتمه می‌یابد و این یکی از موارد مخالفت شدید دولت آمریکا با توافق هسته‌ای است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن قطعنامه خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را برغم مخالفت‌های چین و روسیه ارائه می‌کند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز روز چهارشنبه گزارش داد که کاخ سفید قطعنامه جدیدی را با درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

متن پیش نویس آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن مصرانه خواستار تمدید بی قید و شرط تحریم علیه ایران و استفاده از فشار حداکثری علیه این کشور است.

خبرگزاری فرانسه در این گزارش اضافه کرد: دیپلمات‌ها نگران هستند که این قطعنامه توافق هسته‌ای را به خطر بیاندازد. یکی از این دیپلمات‌ها گفت که تمرکز باید بر روی حفظ برجام باقی بماند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۹۷ به صورت یکجانبه و بر خلاف قوانین بین المللی از توافق هسته‌ای شکل گرفته بین ایران و ۵ قدرت جهانی دیگر خارج شده و تحریم‌ها علیه تهران را دوباره بازگرداند.

براساس توافق هسته‌ای تحریم تسلیحاتی ایران در مهر ماه لغو و بر اساس آن ایران مجددا قادر به خرید و فروش سلاح خواهد شد.