آفتاب

رییس جمهوری: امسال ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح می شودرییس جمهوری از افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال 17 طرح پتروشیمی افتتاح می‌شود که از این تعداد، چهار طرح تاکنون افتتاح شده و ۱۳ طرح تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح های زیربنایی و توسعه ای وزارت نفت در استان های بوشهر، لرستان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: جای خوشحالی است که خداوند به زحمتکشان این مرزو بوم، مهندسان، کارگران و مدیران توفیق داد تا امروز شاهد ۳ طرح بسیار مهم برای اقتصاد کشور، برای خودکفایی کشور و همچنین برای درآمد ارز صادرات غیر نفتی باشیم؛ همه این موارد درکنار اشتغالی که برای جوانان عزیز ما به وجود می آورد مهم است.

وی با اشاره به افتتاح یک طرح کاتالیست افزود: این طرح برای ما بسیار مهم بود به دلیل اینکه ما نیازمند بودیم که از خارج این کاتالیست را تامین ‌کنیم و امروز در بخش بزرگی به خودکفایی ‌رسیدیم و جوانان دانشمند ما این طراحی را انجام دادند و امروز به ثمر نشسته است.

وی افزود: برای ما موجب خوشحالی مضاعف است که شرکت‌های دانش‌بنیان ما در همه زمینه ها فعال هستند و در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی می‌رسیم.

رییس جمهوری گفت: امسال ۱۷ طرح پتروشیمی را افتتاح می کنیم که ۱۳ طرح آن باقی مانده است و بقیه افتتاح شده است.

وی یادآور شد: در پتروشیمی شاهد یک جهش و تحول بزرگ هستیم و تولید پتروشیمی کشور ٢ برابر می شود و برای «جهش سوم» سرمایه گذاری کرده ایم.  

روحانی افزود: خوشبختانه امروز شاهد تحول در سالهای بسیار سخت تحریم اقتصادی هستیم و این افتتاح در واقع برای ما خوشحالی مضاعف داشت.

رییس جمهوری گفت: خوشبختانه در زمینه پتروشیمی شاهد یک تحول بزرگ هستیم. این که وزیر نفت ما توضیح دادند که در سال ۷۶ کل تولید پتروشیمی ما یک میلیارد دلار بوده در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی سال ۹۲، حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده و ما به همین صورت در حال پیشرفت هستیم و شاهد یک جهش بزرگ تا پایان امسال و سال آینده هستیم که تولید کشور ما را در پتروشیمی به دوبرابر می‌رساند.

روحانی در ادامه از برنامه دولت برای سرمایه گذاری برای جهش سوم در پتروشیمی گفت که قرار است در سال۱۴۰۴ به ثمر برسد و افزود: ما در پتروشیمی از یک میلیارد دلار به ۱۱ میلیارد دلار رسیدیم و از آن به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسیم و در نهایت در جهش بعدی به رقم ۳۷ میلیارد دلار خواهیم رسید.

رییس جمهوری گفت:  این به معنای یک تحول بزرگ در کشور ما است و از همه مهندسین، دست‌اندرکاران، تلاشگران و آنهایی که بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند، تشکر می‌کنم.

روحانی اضافه کرد:  امروز بخشی از پتروشیمی با سرمایه فرهنگیان کشور افتتاح شد که برای ما خوشحال کننده است، آنهایی که کارمند هستند و حقوق ثابت دارند در زمان بازنشستگی حقوق آنها کمتر می شود و باید درآمدی باشد که در دوران بازنشستگی آن را جبران کند و این هم از محل صندوق‌هایی است که امروزه فعال است.

وی با بیان اینکه شرایطی که بورس کشور فراهم می کند صندوق‌ها  فعال تر می شوند، ادامه داد: همه بخش هایی که امروز در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند- البته در بخش‌های دولتی بیشتر خطاب می‌کنم نه بخش خصوصی- در بخش‌های دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن کنار رفته و صاحب سهام شوند و این برای آینده فعالیت آنها اطمینان بخش تر خواهد بود؛ یعنی مدیریت بخش های اقتصادی را کنار بگذارند و صاحب سهام شوند.

روحانی با تبریک افتتاح های حوزه نفت و پتروشیمی به مردم ایران گفت: امروز در مجموع طرح هایی به ارزش یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار افتتاح شد،  که نشان می دهد در شرایط سخت تحریم طرح های بسیار بزرگ و مهم را به ثمر می رسانیم و افتتاح می کنیم و مردم ایران تا پایان سال شاهد افتتاح طرح های بزرگ دیگر خواهند بود.

رییس جمهوری با تبریک روز خبرنگار گفت: به خبرنگارانی که جان عزیز خود را از دست دادند و همچنین خبرنگارانی که در  ایام مبارزه با کرونا جان خود را از دست دادند درود می فرستیم.

وی  با تشکر از تلاش همه رسانه ها و خبرنگاران برای آگاهی و هوشیاری و همچنین نشاط مردم در روند مقابله با کرونا گفت: دشمنان به دنبال گرفتن نشاط و مایوس کردن مردم هستند اما خبرنگاران و رسانه های داخلی رسالت سنگینی دارند و ایجاد امید و اعتماد و نشاط در جامعه است که سرمایه اجتماعی برای جامعه و آینده کشور است.

رییس جمهوری با بیان اینکه روزهای سختی را می گذرانیم و فشار دشمنان بر ما بسیار سنگین است، گفت: در کنار کرونا تحریم را داریم و در کنار تحریم، تحریف و تهدید را داریم، در کنار همه اینها دشمنانی داریم که در رسانه های بیگانه و خارجی می خواهند مردم را دلسرد کنند، اما در برابر همه آنها امید، اعتماد، ایمان، تلاش، وحدت و هماهنگی را  داریم و امروز می‌بینیم که قوای کشور، نیروهای مسلح و مردم در سایه هدایت‌های رهبری شاهد یک وحدت و اتحاد و هماهنگی هستند و در این زمینه رسانه ها و خبرنگاران می توانند نقش داشته باشد.

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه به وزیر ارتباطات دستور داد مانند سال‌های گذشته، امسال هم به مناسبت روز خبرنگار اینترنت رایگان در اختیار خبرنگاران قرار گیرد.

روحانی در پایان سخنان خود بار دیگر روز خبرنگار و عید سعید غدیر خم را تبریک گفت.

ایرنا
وبگردی