آفتاب

جام خودش می‌داند به سمت کدام تیم برودورزش سه نوشت: مدافع و کاپیتان سابق سرخ‌ها در نقش خود به عنوان سرپرست پرسپولیس به خوبی جا افتاده و این روزها به بهترین شکل راهگشای تیم در مسائل جانبی است.

کاپیتان سابق سرخ‌ها که مدت طولانی در تیم ملی و پرسپولیس همبازی بوده، حالا دوباره تبدیل به نیمه دیگر سرمربی تیم شده است. با او درباره آخرین تحولات باشگاه پرسپولیس صحبت کردیم و البته بحث کنایه‌های هواداران تیم رقیب درباره کیفیت قهرمانی تیم پرسپولیس اما پیروانی همیشه جواب‌های خود را در آستین دارد و به خوبی به آن پاسخ داد.

ابتدا درباره مسیری که برای دستیابی به قهرمانی پشت سر گذاشتید صحبت می‌کنید؟
فصل سختی بود. فصلی که باید هم با کرونا می‌جنگیدیم هم با غیر کرونا. کرونا اما عالم گیر است و آرزویم این است که سلامتی به همه مردم کشورم و دنیا برگردد. کرونا یک حریف سرسخت است که مقابله با آن تن به تن نیست و حریف را نمی‌بینید اما حریفان ورزشی ما تن به تن بود اما متاسفانه خیلی‌ها به دنبال این بودند که لیگ برگزار نشود. برخی تیم‌ها نسبت به رتبه خود مصاحبه و کم لطفی کردند و دنبال تعطیلی مسابقات بودند. درست است که سلامتی برای همه مهم است اما من گفته بودم اگر لیگ امسال تعطیل شود سال بعد هم لیگ نخواهیم داشت. اگر لیگ تعطیل می‌شد هم لیگ قهرمانان چهار نماینده داشتیم و هم در مسابقات انتخابی جام جهانی برای تیم ملی هم دچار مشکل می‌شدیم. ما اگر فشاری آوردیم و تلاش کردیم بازی برگزار شود منافع شخصی نبود و منافع کل فوتبال بود. خدا را شکر آسیب چندانی خیلی از تیم‌ها ندیدند و آرزویم این است که اگر کسی به طور خفیف هم دچار آن شده سلامتی خود را به دست بیاورد. فوتبالی هم سال سختی بود. با مصدومیت، تعطیلی زیاد و پروتکلی که باید رعایت کنیم واقعا خیلی سخت بود. برای تهیه امکانات دست‌مان بسته بود و هم از نظر مالی و شرایط دیگر سخت بود. این قهرمانی حاصل زحمت همه بودند و خدا را شکر این اتفاق افتاد.

به عنوان سرپرست پرسپولیس هم فصل پر ماجرایی را پشت سر گذاشتید.
گفتم که با خودی و غریبه درگیر بودیم. با کسانی هم که تا به حال ندیده بودم هم درگیر بودیم. یک سری دنبال این بودند که... دلم نمی‌خواهد به گذشته برگردم اما کم لطفی و تهمت زده شد. القابی به تیم و خودم شکل گرفت. حرف و حدیث و فشارهایی بود. اما به خاطر موفقیت تیم همه چیز را به جان خریدیم. خیلی ناراحت، دلگیر و خسته شدم اما پوکر قهرمانی و خوشحالی هواداران همه چیز را برای ما خوب کرد و مطمئنا هر اتفاقی افتاد فراموش می‌کنیم و به شیرینی این قهرمانی با آن لذت می‌بریم.

در مورد شرایط مالی و نگرانی گفتید. موضوعی که الان با حکم برانکو نگرانی بزرگتری برای تیم هم شکل داده است. اوضاع را چطور می‌بینید؟
این موضوع یک شبه اتفاق نیفتاده است. این مشکل سه چهار سال گذشته است. من گله ای کنم از کسانی که قبلا بودند. قدیمی‌ها می‌توانستند بهتر تصمیم بگیرند و مدیریت کنند و نتیجه بگیرند. منظورم فوتبالی نیست بلکه از نظر کار مدیریتی. ما فوتبالی قهرمانی گرفتیم اما مدیریتی می شد بهتر تصمیم گرفت و عمل کرد. به یکباره یک حجم بزرگ بدهکاری بیاید سخت است. خدا باید به دل هواداران نگاه کند و این مشکل حل شود که قطعا نیازمند معجزه است. روزی نبوده که بازیکن از من درباره این مشکل نپرسد و این دغدغه همراه آنها بود و روزی نبوده که نپرسند محروم می شویم، کسر امتیاز می شویمو ... با این روحیه تیم قهرمانی آورده. این سوالی بود که ذهن کادرفنی را هم مشغول کرده بود. با این تفکر و روحیه باید خسته نباشید به این عزیزان بگویم اما گله مند هستم از آقایانی که این شرایط را برای باشگاه پرسپولیس شکل دادند.

آخر این ماجرا چه خواهد شد؟
امیدوارم، امیدوارم اتفاق خوبی رقم بخورد. همه باید دست به دست هم بدهیم تا این اتفاق مرتفع شود. الان نمی خواهم کسی را ناامید کنم اما قبلی‌ها باید بهتر عمل می‌کردند و این نبوده که یکباره این اتفاق رقم بخورد. واقعا این وضعیت حق هوادار نیست. در این شرایط اقتصادی و مشکلات زیادی که داریم قهرمانی پرسپولیس توانسته جو مناسبی در جامعه شکل دهد. شما در قائمشهر اگر بودید و می دیدید که زن و مرد و کوچک و بزرگ چطور و با چه عشقی پشت اتوبوس می‌دویدند، هر کس می‌دید بغض می‌کرد و این اتفاق را در تمامی شهرها و حتی دیدارهای خارجی تیم هم می‌بینیم. حق پرسپولیس و هوادارش نیست که به این شکل دچار آسیب ببیند. امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد و این دغدغه‌ها برطرف شود. تیم خوبی داریم که باید حمایت و تقویت شود. انشاالله دست به دست هم بدهیم و نتایج خوبی بگیریم. تشکر از آقای رسول‌پناه بابت زحماتی که می‌کشند و انشاالله با تلاش بیشتر به کمک اسپانسر بتوانند بدهی‌ها را به سرانجام رسانده تا دغدغه اصلی کادر، بازیکنان و خصوصا هوادار برطرف شود. البته کار فوق‌العاده سخت است و انشاالله بتوانیم با حمایت هیات مدیره این کار سخت را به سرانجام برسانیم. تشکر ویژه از اسپانسر (آتیه داده پرداز) دارم که واقعا پای کار است و تلاش و زحمت کشیده و تا به اینجا کار یک مقدار بدهی معوقه و پاداش و مطالبات بازیکنان را پرداخت کرده است. هواداران باید دعا کنند. هواداران همین که عشق دارند به تیم برای ما کافی است اما برای حل شدن این اتفاق باید دست به دست بدهیم و انشاالله بتوانیم اتفاق خوب و بزرگی برای باشگاه پرسپولیس رقم بزنیم.

در مورد آینده بازیکنان هم صحبت کنید. وضعیت بشار رسن به چه شکل خواهد شد؟
اول اینکه تمام سعی و تلاش مجموعه این است که اسکلت اصلی تیم حفظ شود. بازیکنانی که داریم به سختی می‌توانیم جایگزین آن را پیدا کنیم. وقتی مجموعه ای 4 سال قهرمانی می‌آورد مشخص است آدم های قوی و بزرگ در آن هستند و جایگزین آنها سخت است. بازیکن خارجی مثل بشار که سالیان سال است در ایران حضور دارد و چه از نظر فنی و اخلاقی بازیکن بزرگی است. حفظ او (بشار) و بازیکنان دیگر در تلاش کادرفنی و باشگاه است تا برای فصل آینده هم قدرتمند ظاهر شویم و انشاالله قهرمانی پنجم هم میسر شود. یک بحث مالی بازیکنان است که به باشگاه مرتبط است و از دست من و یحیی خارج است اما بحث دیگر این است که اکثر بازیکنان را حفظ کنیم چون این تیم و هوادار توقع پنجمین قهرمانی را دارد. هوادار هم بداند من افشین پیروانی از روز اولی که آمدم گفتم هر کسی که باعث خوشحالی و لبخند هوادار شود و همچنین دغدغه هوادار را کم کند مخلص او هستم و تمام تلاشم را برای موفقیت تیم انجام می‌دهم.

برای جشن قهرمانی چه تلاشی از سوی باشگاه صورت گرفته است؟
گفته‌اند طبق پروتکل تجمع بیش از چند نفر ممنوع است اما فکر می‌کنم بتوانند راهکاری پیدا کنند تا هوادار در استادیوم برای جشن قهرمانی حضور یابد. در استادیومی که 80-70 هزار صندلی دارد می‌توان حداقل 8 هزار نفر بیایند و طبق ریاضی هم بخواهیم حساب کنیم این فاصله اجتماعی رعایت می‌شود. هواداران عاشق تیم هستند ولی تصمیم گیرنده در این بحث کسان دیگری هستند اما امیدوارم یک راهکار پیدا کنند تا آنها در جشن حضور داشته باشند. انرژی مثبت آنها بدرقه راه ما برای این قهرمانی بوده و هوادار بداند که سهم زیادی در قهرمانی امسال ما داشته و به داشتن آنها افتخار می‌کنم. دیروز بازیکنی پرسید که می‌توانم بچه‌ام را برای جشن قهرمانی بیاورم اما تا این لحظه هیچ چیزی در این رابطه به ما نگفتند. ما 5 روز وقت داریم برای جشن قهرمانی و امیدوارم در این روز تاریخی یک راهکار پیدا کنند تا هوادار و بازیکن جشن فوق العاده و ماندگاری را شاهد باشد و شادی را بین خودمان و هواداران تقسیم کنیم.

در خصوص بحث اصلی چند ماه و سالیان اخیر صحبت کنیم. صادقانه بخواهید بگویید آیا وزارت ورزش حامی پرسپولیس در مسیر قهرمانی بوده؟ اینکه زمین و شرایط بهتر برای شما تدارک ببینند درست است؟
به خدا، خدا را قسم می‌خورم که والله هیچ چیزی نیست. وزارت ورزش مالک دو تا تیم است و هیچ تیمی اولویتی ندارد. به خدا زمین تمرین ما یا تونل ضدعفونی که گرفتیم را نه وزارت و نه حتی مسوولان باشگاه هم در جریان نبودند. اگر فلان زمین را اجاره می‌کنیم چه ربطی به وزارت دارد وقتی خودمان وقت می‌گذاریم و برای پیدا کردن زمین و امکانات، تونل ضدعفونی، و ... هستیم بی انصافی است که این حرف‌ها را بزنند و ما را متهم به جانبداری از طرف کسی بدانند. البته خودمان هم راضی هستیم که دوستان فرار رو به جلو و بهانه داشته باشند و خود را مشغول و سرگرم بهانه تراشی و اینکه تهمت زدن به پرسپولیس و زمین و زمان را مقصر ناکامی خود بدانند. ما از این فرصت کمال استفاده را انجام می‌دهیم، انگیزه و اتحاد بین ما و بازیکنان و کادرفنی برای ادامه قهرمانی‌ها روز به روز بیشتر خواهد شد. مطمئنا ما هم مشکلات داوری داشتیم، علیه ما قضاوت شد، کمبود امکانات داشتیم و بازیکنان ما هم پول نگرفته بودند ولی هرگز بحثی از اعتصاب نشد. برانکو چند وقت پیش که حرف زدیم گفت 11 ماه در این باشگاه حتی یک سنت پول نگرفتم، اما ایستاد، اعتصاب نکرد، بهانه ای برای عدم حضور در تمرین نیاورد و تیم را قهرمان کرد. ما هم مشکلات داشتیم اما اگر زیاد در اینباره مصاحبه نمی‌کنیم و دلیل بر اینکه همه چیز گل و بلبل است نیست. خوب است رقبا این تفکرات را ادامه دهند تا باز هم راه برای قهرمانی ما هموار باشد البته این به آن معنا نیست که بازیکنان تلاش نکردند. آنها جزو بهترین و قابل احترام ترین بازیکنان هستند که مسلما هر تیمی آرزوی داشتن هر کدام از این عزیزان را دارد. یک سال دو سال چهار سال اگر تمام قدرت ها دور هم جمع شوند تیمی به این شکل نمی‌تواند اینچنین مقتدرانه قهرمان شود. اگر تیمی می بازد و نتیجه نمی‌گیرد و در جای حساس نتیجه را به تیم حریف واگذار می‌کند، مقصر پرسپولیس نیست. ما پرسپولیس هستیم، بهترین هوادار ، بهترین کادرفنی و بهترین نفرات و بازیکنان را داریم و بهترین نتیجه را می‌گیریم.

خب یک صحبتی که می‌شود در همین رابطه است. اینکه شما بهترین بازیکنان را می‌آورید و حفظ می‌کنید. یا اینکه با آوردن مربی‌ای چون یحیی گل محمدی باعث تضعیف شهرخودرو می‌شوید و ....
یحیی گل محمدی فرزند پرسپولیس است و غریبه نبود. او بازیکن، کاپیتان و حتی مربی این تیم بوده است و حق پرسپولیس بوده که یحیی را بیاورد. اینکه بگویند یحیی را چرا آوردند زیاده‌خواهی است. او مربی بادانشی است و من لذت می برم که چه آرامشی بر تیم بر پا کرده و اینکه بگویند چرا آمده را نباید کسی بپرسد وقتی او فرزند پرسپولیس است. او افتخارات بزرگی چه در زمان بازیگری و چه الان به عنوان مربی کسب کرده است. این حرف‌ها از سوی دوستان یک فرار رو به جلو است و دوستان با این حرف‌ها خودشان را مشغول کنند تا ما ان‌شاالله پنجمین قهرمانی را هم برای هواداران بیاورم چرا که هوادار ما خیلی منتظر هستند.

درباره اینکه می‌گویند جام ها را برای شما می‌فرستند و اهدا می‌‎کنند چه حرفی دارید؟
جام خودش می‌داند به سمت چه کسی برود! می‌رود به سمت تیم قوی. دیروز آقای گل محمدی هم گفتند که جوری قوی بازی کردیم که همه متوجه شدند که ما قهرمان هستیم. جام اسنپی می‌گویند و با این ادبیات خودشان را سرگرم می‌کنند و واقعا یک فرار رو به جلو است. ما یک تیم قهرمان هستیم و قهرمانانه بازی می‌کنیم. چندین چند هفته نباختیم و بردهای پشت هم آوردیم. دوستان همین ادبیات را ادامه دهند تا ما پنجمی را به دست بیاوریم. هوادار بداند اگر بتوانیم از این مرحله اقتصادی و مشکلات عبور کنیم مسلما تیم خوبی داریم و با با نظر سرمربی با حفظ شاکله اصلی تیم و همچنین اضافه شدن بازیکنان خوب دیگر، انشاالله قهرمانی پنجم را هم برای باشگاه بزرگ پرسپولیس رقم بزنیم و جا دارد از کادرفنی بادانش آقایان گل محمدی، باقری، مطهری، فنایی، دکتر مظاهر، خانبان، عسگری و همچنین کادرپزشکی و کادر تدارکات و زحتمکشانی که در کنار تیم هستند و هر روز شرایط تمرین و مسابقه را برای بازیکنان فراهم می‌سازند و همچنین از بازیکنان قوی و بامعرفت و بهترین پرسپولیس که قهرمانی را برای هواداران عزیز به ارمغان آوردند تشکر و قدردانی می‌کنیم.


در ضمن شما در مقطعی از فصل و با توجه به شرایط فوتبالی و حمایتی از تیم خودتان با امیر قلعه نویی به چالش خوردید. سرمربی سپاهان چندی روز بود که در بیمارستان بستری شد و به تازگی مرخص شد...
اول باید بگویم که اگر کاری کردم، حرفی زدم یا تلاشی کردم برای تیم پرسپولیس بوده و مطمئن باشید تمام فکر و ذکرم تیم پرسپولیس بود. آدم نمی‌تواند در آب برود و خیس نشود. هر کاری بوده برای سربلندی پرسپولیس بوده . سعی کردیم قانون اجرا شود. در وهله بعدی هم باید بگویم سلامتی برای تمام هموطنان عزیزم، چه کسانی که سالم هستند، چه کسانی که مریض هستند و چه کسانی که دچار این مریضی کرونا شدند و برای همه آرزوی سلامتی می‌کنم. امیدوارم روزی بیاید که همه مریضان شفا پیدا کنند و هیچ بیماری نباشد و انشاالله خنده بر روی لب هموطنان عزیزمان باشد.