آفتاب

«خورشید» با علی نصیریان و کودکان کارش به ونیز راه یافتندفهرست فیلم‌های هفتادوهفتمین جشنواره فیلم ونیز با حضور سه فیلم از سینمای ایران در بخش رقابتی و افق‌ها اعلام شد.

خبرآنلاین: فیلم «خورشید» جدیدترین ساخته مجید مجیدی یکی از فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره ونیز خواهد بود که برای کسب جایزه شیر طلایی این رویداد سینمایی رقابت خواهد کرد.

این فیلم در اولین حضور بین‌المللی خود و برای کسب جایزه شیر طلایی ونیز رقابت خواهد کرد.

«خورشید» در جشنواره فیلم فجر سال گذشته نیز با استقبال بسیار خوب مردم و منتقدین روبرو شد و توانست جوایز متعددی همچون بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم را از آن خود کند.

در این فیلم علی نصیریان، جواد عزتی، طناز طباطبایی، صفر محمدی،علی غابشی با معرفی روح الله زمانی و شمیلا شیرزاد، ابوالفضل شیرزاد،محمد مهدی موسوی فر، مانی غفوری به ایفای نقش می‌پردازند.

 دو فیلم «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «دست خاموش» از احمد بهرامی نیز نمایندگان سینمای ایران در بخش افق‌های جشنواره ونیز هستند.

هفتادوهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز اولین رویداد مهم سینمایی است که پس ازبحران جهانی کرونا به صورت فیزیکی و از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود و فیلم ایتالیایی «روابط» ساخته دنیله لوکه‌تی فیلم افتتاحیه این جشنواره خواهد بود.

امسال کیت بلانشت بازیگر استرالیایی برنده اسکار رئیس هیات داوران بخش رقابتی این رویداد سینمایی  است و در کنار او  ورونیکا فرانز کارگردان و فیلمنامه‌نویس اتریشی، جوانا هاگ کارگردان و فیلمنامه‌نویس انگلیسی، نیکولا لاجیویا نویسنده ایتالیایی، کریستین پتزولد فیلمساز آلمانی، کریستی پوییو کارگردان رومانیایی و لودیواین سانیه بازیگر فرانسوی دیگر اعضای تیم داوری بخش رقابتی ونیز ۷۷ را تشکیل می‌دهند که مسئولیت انتخاب برنده شیر طلای بهترین فیلم، شیر نقره‌ای جایزه بزرگ هیات داوران، شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی، جوایز بهترین بازیگر مرد و زن جشنواره، جایزه هیات داوران و جایزه مارچلو ماستریانی (ویژه بهترین بازیگر نوظهور مرد یا زن) را بر عهده دارند.