آفتاب

روحانی: بیش از ۲۳ درخواست ملاقات از سران کشورهای غربی داشتمرئیس جمهوری با اشاره به طرح درخواست های متعدد از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای ملاقات با مقامات ایرانی خاطر نشان کرد: طی ۲ سال و ۳ ماه گذشته که آمریکا از برجام خارج شده است، اگر بگویم ۲۳ مرتبه درخواست ملاقات با مقامات آمریکایی دریافت کردم، کم گفته ام.

ایسنا: رییس جمهور عصر دوشنبه در جمع مدیران صنایع پتروشیمی و فولاد کشور با اشاره به خودکفایی کشور در تولید برخی محصولات گفت: ۹۷میلیون تن تولید محصولات کشاورزی در آغاز دولت بوده است، امروز این رقم به ۱۳۰میلیون تن رسیده است. امروز برای گندم مورد نیاز مردم، نیازی به واردات نداریم؛ ممکن است برای بخشهای صنعتی از جاهایی خرید داشته باشیم اما برای ۵سال متوالی است که در تولید گندم به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه ما به عنوان رئیس جمهوری و نمایندگان مردم مسئولیت کشور را برعهده داریم نه فقط دولت خود، خاطر نشان کرد: مسئولیت نمایندگان و منتخبان مردم تامین منافع، اهداف و نیازهای ملی است؛ اساس مسئولیت دولت ها حفظ کشور است حال ممکن است دوره‌ی مسئولیت ۴یا ۸ ساله باشد.

رئیس جمهوری اظهار کرد: الان نباید به این فکر کنیم که الان ۱۴ میلیارد برای بخش پتروشیمی سرمایه گذاری کردیم در حالیکه میتوانستیم این رقم را برای امروز کشور و بخش ارز سرمایه گذاری کنیم؛ این تفکری نادرست است که به این فکر کنیم به گونه ای دوران دولت خود را به پایان برسانیم. باید برای منافع ملی و ملت مان کار کنیم.

روحانی به اشاره به طرح دغدغه های فعالان بخشهای پتروشیمی و فولاد در جلسه امروز گفت: در این جلسه هم گزارشی از مسئولان پتروشیمی و فولاد را شنیدم و هم پیشنهادات آنها در این جلسه مطرح شد. در جلسه اقتصادی دولت که صبح فردا تشکیل می شود، وظیفه داریم همه‌ی موضوعات مطرح شده در جلسه امروز را مطرح و رسیدگی کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به طرح درخواست های متعدد از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای ملاقات با مقامات ایرانی خاطر نشان کرد: الان تقریبا ۲ سال و ۳ ماه است که آمریکا از برجام خارج شده و در شدیدترین فشارها هستیم؛ آنها فکر می کردند ما چندماه بیشتر نمی‌توانیم دوام بیاوریم و مجبور می شویم با آنها تماس بگیریم؛ در این مدت اگر بگویم ۲۳ مرتبه درخواست ملاقات با مقامات آمریکایی دریافت کردم، کم گفته ام؛ در یک سفر نیویورک در سال ۹۶  هشت مرتبه از من تقاضای ملاقات شد. سال ۹۷بیشتر از سال ۹۶ و سال گذشته تقریبا همه سران کشورهای غربی و اروپایی یکی یکی از ما خواستند تا با مقامات آمریکایی ملاقات کنیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما ابایی از مذاکره نداریم اما به دنبال نمایش نیستیم، بلکه بدنبال حل مسأله هستیم، گفت: امروز بر خلاف همه مقررات بین‌المللی تحریم بر ما تحمیل شده و باید این تحریم ها را بردارند. هرآنچه آنها می گویند بر مبنای این است که در ابتدا به کار خلاف را که آغاز کرده اند، خاتمه دهند؛ این یک واقیت است و پیش شرط نیست؛ چراکه آنها نه به دولت ایران بلکه به ملت ایران فشار آوردند و تحریم های آنها تروریسم اقتصادی بوده و امروز در شرایط کرونا یک تروریسم درمانی است.

روحانی در ادامه با بیان اینکه در این دوسال و سه ماه همه مردم به سهم خودشان ایستادگی کردند، تاکید کرد: در این مدت تولیدگران در خط مقدم و تولیدکنندگان فولاد و پتروشیمی در خط جلوی این جبهه بودند؛ چراکه علاوه بر تامین نیازهای داخلی، این بخش ها بخش بزرگی از نیازهای کشور که ارز نیمایی است را تامین کردند؛ بخش های پتروشیمی و فولاد بیش از صد درصدی که قول داده بودند را تامین کردند.

وی با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت و محصولات وابسته به زنجیره نفت خاطر نشان کرد: امسال باید پتروشیمی ۱۵میلیارد دلار ارز به بازار می آورد اما با کاهش قیمت‌ها این رقم کاهش یافت. در عین حال امسال با سختی‌هایی که وجود داشته است امروز این بخش بار سنگینی را در سال جاری بر دوش گرفته و در ۴ماهه نخست ۹۹به همه تعهدات خود عمل کردند.

رئیس جمهوری گفت: دو بخش بزرگی که بالاترین ارز را وارد کشور می کنند و به موقع ارز خود را به سامانه نیما تحویل می‌دهند، دو بخش فولاد و پتروشیمی است؛ کار بزرگی انجام شده است و مردم مطلع باشند که اگر دولت افتخار می کند و می گوید در برابر آمریکا، تحریم و فشار خارجی می‌ایستم، این ایستادگی منوط به کمک همه تولیدگننگان، سرمایه گزاران و کارآفرینان به ویژه بخش فولاد و پتروشیمی است؛ به عنوان رئیس جمهور از این بخش تشکر می کنم و امیدوارم امسال و سال آینده با همان قدت و شهامت و با تولید بیشتر شاهد فعالیت های این بخش ها باشیم.

به گزارش ایسنا، روحانی با اشاره به پیشرفت های بخش فولاد طی یک سال گذشته، اظهار کرد: تحول در بخش فولاد، تحولاتی در بخش های دیگر نظیر راه آهن و آب را به همراه دارد؛ یکی از راه های تامین نیاز آبی کشور انتقال آب دریاها به فلات قاره است؛ در این راه صنعت فولاد پیش قدم شده است و از ابتدای مهر ماه آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان وارد فلات قاره می شود و به گلگهر می رسد.

وی با تاکید بر اینکه دولت به تعهدات خود متعهد و بسیار امیدوار است از بنگاه های اقتصادی کشور خواست تا هر کجا که میان بنگاه و کشور دوراهی ایجاد می شود، کشور را ترجیح دهند.

وی ادامه داد: شرکت های فولادی می توانند با وارد کردن بخشی از سهام شناور خود به بورس، هم خونی تازه در بورس تزریق کنند و هم اینکه با عرضه این سهام نیازمندی های خود را مرتفع و طرح های نیمه تمام خود را منتفع کنند. من شرکت های فولادی و پتروشیمی را توصیه به عرضه سهام در بورس می کنم، این به نفع آنها و مردم است؛ چراکه بازار سرمایه بهتر از بازار پول است و بازار سرمایه رقم بالاتری در اختیار شرکت‌ها قرار می دهد.

رئیس جمهوری با تشکر از تلاش بخش فولاد و پتروشیمی در سال های اخیر برای تامین ارز مورد نیاز بانک مرکزی گفت: خواهش می کنم در عرضه سهام به بورس هم جدیت بیشتری به خرج دهید. همچنین به گونه‌ای نیازمندی های داخل را تامین کنیم که هم علامت نادرست به ارز داده نشود و هم بازار تحت فشار قرار نگیرد.

روحانی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم وظیفه بسیار سنگینی را که در مقطع فعلی بر دوش داریم، بخوبی انجام دهیم و بتوایم در ماه های آینده که شرایط بسیاری از شرکت ها بهتر می شود، مردم برای بازار ارز و تولیدات داخلی امیدوارتر باشند.
وبگردی