آفتاب

پشت پرده مزاحمت جنگنده آمریکایی برای هواپیمایی ایرانی ماهانباشگاه خبرنگاران نوشت: مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیماهای مسافربری ایرانی قصه دیروز و امروز نیست.

شب گذشته رسانه‌های خبری؛ ‌یک خبر عجیب را منتشر کردند؛‌ خبر این بود: ایجاد مزاحمت جنگنده‌های رژیم صهیونیستی برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه! خبرگزاری رویترز پنجشنبه شب گزارش داد که یک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است.

با این حال، یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین لبنان گفت به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده، آمریکایی بوده است. شواهد نشان می دهد که هواپیمای ماهان در مسیر خود به سمت فرودگاه بیروت بوده که جنگنده‌های مهاجم به آن، نزدیک شده و خلبان مجبور شده است ارتفاع هواپیما را به صورت ناگهانی کاهش دهد که این مسئله باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان این هواپیما شده است.

اقدام خلبان هواپیمای مسافربری ایران در پرهیز از برخورد احتمالی با جنگنده‌های آمریکایی باعث شد برخی مسافران به سقف و بدنه هواپیما برخورد کنند و آسیب ببینند. ابتدا تصور می‌شد هواپیماها اسرائیلی هستند، اما خلبان ماهان اعلام کرد جنگنده‌های مزاحم و متخاصم خود را آمریکایی معرفی کرده اند. ضمن اینکه ارتش رژیم صهیونیستی هر نوع دخالت در این ماجرا را تکذیب کرد.

برخی منابع خبری هم مدعی شده بودند در فرود اضطراری هواپیمایی ماهان در فرودگاه بیروت یکی از مسافران ایرانی جان خود را از دست داده و به شهادت رسیده است، اما این خبر هم نادرست بود.  شبکه المیادین در نخستین دقایق پس از حادثه اعلام کرد جنگنده‌ها عمدا در آسمان سوریه به هواپیمای مسافربری ایرانی نزدیک شده اند تا پدافند هوایی سوریه در تلاش برای ساقط کردن جنگنده‌های متجاوز هواپیمای ایرانی را هدف قرار دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه هم در خبری اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه التنف در خاک این کشور به پرواز درآمده و مزاحم پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان ایران شده اند. ضمن اینکه پدافند هوایی سوریه منطقه حادثه را پوشش نمی‌دهد.سید عباس موسوی  سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به حادثه روز پنجشنبه در آسمان سوریه گفت که مراتب اعتراض ایران به اقدام آمریکا به دبیر کل سازمان ملل و سفیر سوئیس در تهران (حافظ منافع آمریکا در ایران) ابلاغ شده است. خدا را شکر که هواپیمای مسافربری ایران به سلامت به تهران رسید؛‌ اما شاید دلیل این رفتار احمقانه آمریکایی ها بای این باشد که دیگر جهان تک قطبی به محوریت ایالات متحده آمریکا به زباله دان تاریخ پیوسته است.

اما این نخستین باری نیست که آمریکایی ها دست به چنین اقداماتی می زنند؛‌  ظاهرا آمریکایی ها یک راهبرد به خصوص دارند مبنی بر اینکه وقتی  زورمان به دیپلماسی و قدرت نظامی یک کشور نرسید؛‌ برای مردم عادی آن کشور رجز بخوانیم و آنها را بترسانیم،‌ درست مثل کاری که سه سال قبل انجام دادند.

روز چهارشنبه مورخ ۶ اردیبهشت ۹۶ بود که پرواز شماره ۶۵۲۱ شرکت هواپیمایی آسمان که از شهرستان لامرد استان فارس به مقصد کویت در حال حرکت بود، مورد رهگیری و مزاحمت دو فروند هواپیمای جنگی آمریکایی قرار گرفت، که این مسئله علاوه بر اینکه باعث رعب و وحشت مسافران این هواپیما شد، با تکان‌های شدید در هواپیما همراه شده است. این وضعیت موجب بروز استرس و تشنج در بین مسافران این پرواز شد.

یکی از مسافران این پرواز گفته بود: هر دو جنگنده، پرچم آمریکا داشتند، که یکی از آن‌ها در کنار هواپیما و دیگری در زیر آن؛ برای دقایقی هواپیمای مسافربری ایرانی را رهگیری و اسکورت کردند و سپس اوج گرفتند و رفتند. دلیل این کار هم پیروزی های بزرگ محور مقاومت با محوریت ایران در سوریه و عراق بود؛‌ زیرا این سیاست آمریکاست؛‌ وقتی زورت به نظامیان کشوری نرسید، مردم عادی را بترسان!

گل سر سبد ترورهای کور آمریکایی‌ها به سال شصت و هفت باز می گردد؛ زمانی که هواپیمای ایرباس ۳۰۰ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در ساعت ۱۰ صبح روز ۱۲ تیر سال ۱۳۶۷ با شماره پرواز ۶۵۵ از فرودگاه بندرعباس به مقصد دبی به پرواز در آمد و تنها ۱۰ دقیقه پس از پرواز، در ارتفاع ۱۲ هزار پایی نزدیک تنگه هرمز و لارک بر فراز خلیج ‌فارس مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفت و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان این هواپیما، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تبعه خارجی نیز حضور داشتند که جان خود را از دست دادند.

اما این حمله به چه دلیلی انجام شد. مهرماه سال ۱۳۶۶ زمانی که ناوگان آمریکایی، ناوگروه ایرانی را مورد حمله قرار داده بودند، یگان هایی از نیروی دریایی سپاه به فرماندهی شهید نادر مهدوی موفق به ساقط کردن یک فروند بالگرد «سوپرکبرا» آمریکایی شدند و این شد دلیلی بر حمله به مسافران بی دفاع هواپیمای مسافربری؛ زیرا این سیاست آمریکاست؛ وقتی زورت به نظامیان کشوری نرسید، مردم عادی و بی دفاع را بترسان!

شاید آمریکایی ها خبر ندارند که که با این حرکات فقط خودزنی می کنند و پته خود را روی آب می ریزند؛‌ زیرا حمله به مردم بی دفاع از هر کسی بر نمی آید، معدودند نظامیانی که به مردم حمله کنند،‌ مثل نظامیان آمریکایی؛‌ نظامیان اسرائیلی و شبه نظامیان تروریست داعشی.  آری، داعش هم درست مثل آمریکا عمل می کرد؛‌ زمانی که در سوریه و عراق زورش به نظامیان و مدافعان حرم نرسید، به سراغ مردم و رفت و ایجاد رعب و وحشت کرد و قتل و غارت های بسیاری رقم زد.

رفیق گرمابه و گلستان آمریکا هم از این قاعده مستثنی نیست؛‌ رژیم صهیونیستی هم زمانی که در جنگ ۳۳ روزه با حزب الله لبنان و جنگ ۲۲ روزه با حماس زمانی که در روزهای نخستین نبرد فهمید که شکست سختی می خورد؛‌ جنگ را به سمت مردم عادی کشاند و آنها را قتل عام کرد. آری زور آمریکایی جماعت فقط به مردم عادی می رسد و لا غیر. حالا که تروریست‌های آمریکایی بازی را تا اینجا جلو برده اند که برای هواپیمای مسافربری کشورمان مزاحمت ایجاد می‌کنند، انتظار می‌رود که مقامات کشور  پس از اقدامات دیپلماتیک و حقوقی به منظور اعلام اعتراض رسمی جمهوری اسلامی نسبت به گستاخی اخیر آمریکایی‌ها، پاسخ درخوری به آمریکایی ها بدهند تا دیگر گزینه های روی میز خود را برای مردم بی دفاع و غیرنظامی رو نکنند.