آفتاب

ظریف: آمریکا یاغی و قانون شکن شده استوزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: ایالات متحده آمریکا قطعا به دولت یاغی و قانون شکن تبدیل شده است.

«محمد جواد ظریف» در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک که امروز چهارشنبه منتشر شد، در خصوص انتظارات ایران از روسیه در رابطه با پیشنویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران که آمریکا آن را به روسیه فرستاد، چگونگی مقابله با "باند غیرقانونی" به رهبری "قلدری" چون کاخ سفید به گفت وگو نشست.

ظریف در واکنش به اقدامات ضدایرانی آمریکا و تنظیم پیشنویس قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص تمدید تحریم تسلیحات ایران از سوی واشنگتن گفت:همانطور که می دانید، حتی متحدین آمریکا این پیش نویس را نپذیرفتند و حتی آن را کاملا خطرناک دانستند.

وی افزود: روسیه هم در نامه ای پنج صفحه ای کاملا مواضع خود را به طور جدی در خصوص این اقدام آمریکا بیان کرد. آمریکا کشوری است که برجام را نقص کرده، یعنی از برجام کاملا خارج شده است، قطعنامه 2231 را نقض کرده است. بنابراین آمریکا هیچ موقعیتی ندارد که در خصوص چارچوبهای برجام صحبت کند. این موضع روسیه است، موضع ما هم است و در این زمینه موضع ایران، روسیه و چین کاملا شبیه هم است.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا استراتژی کلی تقابل مشترک با این پیش نویس (پیشنویس قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ) وجود دارد؟ اظهار داشت: ما (روسیه، ایران و چین)به عنوان سه عضو برجام صد در صد مخالف این حرکت هستیم، سایر اعضای برجام نیز تا کنون گفته اند که این حرکت با برجام مغایرت دارد لذا این موضع در بین همه اعضای برجام (اعضای کنونی برجام) مشترک است.

ظریف گفت: اما روسیه چین و ایران با برخی  اظهار نظرهای  که توسط بعضی از اعضای اروپایی برجام شده در مورد اظهار نگرانی یا پیشنهادهای میانه، مخالفت کردند به خاطر اینکه هر گونه اقدامی در این زمینه به معنی نقض قطعنامه 2231 است.

وزیر خارجه در واکنش به اینکه شما چند وقت پیش در توئیتر خود متذکر شدید که در کاخ سفید «باند غیر قانونی» به ریاست « یک قلدر» کار می کنند. چطور می تواند بر این «غیر قانونی ها» پیروز شد؟گفت: دنیا به این نتیجه رسیده است که ایالات متحده یک شریک قابل اعتماد نیست و همه مقررات قانونی را زیر پا می گذارد و به هیچ تعهدی پایبند نیست.

وی ادامه داد: این با نظم جهانی سازگاری ندارد و تاکید بر قانون و تاکید بر چند جانبه گرایی علی رغم فشارهایی که ایالت متحده بر نظام چند جانبه وارد می کند بالاخره کارآمد خواهد بود زیرا منافع عمومی جهان در مقابل با این حرکت دولت کنونی ایالات متحده و حتی منافع آمریکا است، حتی مردم آمریکا به این نتیجه رسیده اند که با قانون شکنی نمی توان در دوره میان مدت و دراز مدت موفق شد.

ظریف در پاسخ به این پرسش که شما در مصاحبه ای با خبرگزاری اسپوتنیک تقریبا ۲سال و نیم پیش ( در فوریه سال ۲۰۱۸) تاکید کردید که اگر آمریکا از برجام خارج شود به کشورمنزوی تبدیل خواهد شد. آیا آمریکا بر اساس پیش بینی شما به چنین کشوری تبدیل شده است؟ اظهار کرد:

آمریکا حتما به یک کشور منزوی و قانون شکن تبدیل شده است، اما کشوری است که امکانات بانکی جدی دارد و تاثیر بر سیستم بانکی جهانی دارد، ولی یک نتیجه مهمی حاصل شده است که دنیا به این فکر افتاده است که آیا باید این اقتدار آمریکا بر نظام بانکی را بپذیرد و یا نیاز است آن را تغییر دهد، امروز ما یک حرکت هایی به این سمت ملاحظه می کنیم.

ظریف در واکنش به اینکه چه کارهایی برای از سرگیری ارتباطات دیپلماتیک با عربستان سعودی صورت می گیرد؟ چه نتایجی بدست آمده است؟گفت: ما آماده ایم که با عربستان سعودی به عنوان دو کشور مهم در منطقه خلیج فارس همکاری کنیم، اما به نظر می رسد که دولت عربستان و حاکمان کنونی بیشتر به دنبال این هستند که آمریکا را وارد یک جنگ کنند و از این مسیر نفع ببرند.

وی خاطرنشان کرد: اما در ماه های گذشته آمریکایی ها نشان دادند که هیچ وقت به خاطر منافع عربستان حاضر نیستند، وارد چنین جنگی بشوند و بهتر است که سعودی ها کم کم بیدار شوند، بوی قهوه را حس کنند و با کسانی که همیشه همراهشان در این منطقه هستند،شروع به گفتگو کنند، به جای اینکه با اسرائیل و آمریکا تلاش کنند.

ظریف در پاسخ به این سوال که خط قرمز ایران برای از سرگیری ارتباطات با عربستان سعودی چیست؟ گفت: ما هیچ مشکلی نداریم.

وی در واکنش به اینکه در خصوص ارتباطات شما با جناب آقای لاوروف، این طور به نظر می رسد که روابط شما از حد همکار فراتر رفته است و شما دوستان خوبی برای همدیگر هستید؟اظهار کرد:

حتما همین طور است، من و سرگئی لاوروف تقریبا 26 سال است که با هم رفیق هستیم، هر دو در بخش بین الملل وزارت خارجه هایمان کار کردیم، هر دو در سازمان ملل سفیر بودیم و از آن زمان یعنی تقریبا از سال 1994 که لاوروف سفیر روسیه در سازمان ملل شد و من معاون چند جانبه وزارت خارجه ایران بودم، با هم دوست بودیم و هنوز هم هستیم و یک رابطه بسیار خوب کاری و هم فکری داریم که حتما به نفع دو کشور است.
وبگردی