آفتاب

روحانی: سیاست دولت حمایت از صادرات برای تقویت تولید داخلی استرییس جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه روابط و تقویت مبادلات مرزی و کالایی با همسایگان گفت: سیاست دولت حمایت از صادرات برای تقویت تولید داخل و نیازمندی‌های ارزی کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه رفع موانع و تسهیل صادرات، بر زمینه‌سازی برای افزایش صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه و هدف تاکید کرد.

 رییس جمهوری در این نشست همچنین بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور  تاکید کرد.

روحانی با اشاره به مخاطرات صادرات تک محصولی برای اقتصاد کشور، تلاش برای ایجاد تنوع و اعتماد به محصولات صادراتی ایران را اقدامی لازم و ارزشمند در راستای تقویت صادرات و کمک به رونق اقتصاد کشور برشمرد.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از مبارزه توام ایران با تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع ویروس عالمگیر کرونا بر اقتصاد کشور، گفت: طی ماه‌های گذشته بدلیل شیوع کرونا مبادلات مرزی و صادرات و واردات با کشورهای همسایه با مشکل مواجه بود که خوشبختانه با رفع تدریجی مشکل کرونا و بازگشایی مرزها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مبادلات مرزی با همسایگان از سرگرفته شده که باید از این فرصت استفاده کنیم.

رییس جمهور بار دیگر حمایت دولت از صادرکنندگان به عنوان کسانی که در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن قرار دارند را مورد تاکید قرار داد و گفت: رونق صادرات از اولویت‌های اصلی دولت است و با تمام توان از صادرکنندگان حمایت می‌کنیم.

روحانی تقویت صادرات غیرنفتی برای تامین ارز مورد نیاز کشور را از سیاست‌های اصلی در عرصه اقتصاد عنوان کرد و افزود: در این راه کشورهای همسایه در اولویت اول روابط اقتصادی قرار دارند و سیاست دولت توسعه بیش از پیش روابط بویژه مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی و ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک موجب گسترش روابط با همسایگان خواهد شد.

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشورها بویژه همسایگان، اظهارداشت: باید از همه ابزارها و ظرفیت‌ها برای رشد اقتصادی و توسعه صادرات استفاده کنیم.

روحانی با بیان اینکه براساس آمار میزان رشد اقتصادی بدون سال گذشته کشور مثبت بوده است، گفت: رشد مثبت اقتصادی با وجود تحریم‌ها و فشار اقتصادی بی‌سابقه  اتفاق مهمی است که برای تداوم آن در سال جاری باید همه تلاش خود را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه دولت در یک سال باقی مانده از فعالیت خود برای تحقق شعار "جهش تولید" همه تلاش خود را انجام خواهد داد، گفت: رونق تولید راهی جز توسعه صادرات غیرنفتی ندارد و برای رونق بخشیدن به تولید داخلی باید بدنبال توسعه صادرات و شناسایی بازارهای خارجی برای عرضه محصولات خود باشیم.

روحانی تقویت جایگاه استان‌های مرزی در توسعه صادرات غیر نفتی و لزوم ساماندهی برخی پایانه‌های مرزی به عنوان مراکز توانمندی صادرات منطقه ای را ضروری خواند.

رییس جمهوری همچنین با یادآوری اینکه دولت با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌ها، فضای بدون درآمدهای نفتی را در شرایط تحریمی و کرونا مدیریت کرده است، افزود: در فضای بدون اتکا به درآمدهای نفتی، الگوی حاکم بر روابط سه ضلع تولید، صادرات و نفت به سود" تولید صادراتی" تغییر پیدا کرده است.
وبگردی