آفتاب

آیا سفر ظریف به عراق به آشتی میان ایران و عربستان منجر می‌شود؟یک کارشناس مسائل منطقه سفر ظریف به عراق را با توجه به سفری که نخست وزیر این کشور به عربستان دارد با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: سفر وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد نشان دهنده عزم و تحرک دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برای فروکاستن از حل و فصل مشکلات منطقه‌ای است.


سید هادی برهانی در گفت و گو با ایسنا درباره ارزیابی خود از سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق گفت: با توجه به سفر قریب‌الوقوع نخست وزیر عراق به عربستان ملاقات آقای ظریف با ایشان بسیار بااهمیت تلقی می شود. در واقع این سفر نشان دهنده عزم و تحرک دیپلماسی جمهوری اسلامی برای فروکاستن از نزاع های موجود و حل و فصل مشکلات منطقه ای است.

وی در پاسخ به این سوال که  آیا امید جدی برای موفقیت این تحرک وجود دارد؟ اظهار کرد: نفس چنین تحرکی نشان دهنده سطح جدیدی از اهتمام جمهوری اسلامی به موضوع است. در واقع ایران در این تحرک تنها اعلام موضع نکرده بلکه احتمالا گام را فراتر گذاشته و طرحی را برای آشتی میان ایران و عربستان و کاهش اختلافات دو کشور آماده کرده و می خواهد از طریق نخست وزیر عراق به عربستان منتقل کند.

وی تصریح کرد:  این امیدواری نیز وجود دارد که طرف عربستانی جدیت و فعالیت ایران برای حل و فصل اختلافات را درک کرده و با یک طرح منصفانه و برد - برد برای حل اختلافات همکاری کند.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین درباره این که برخی آشتی واقعی میان ایران و عربستان را بدون نظر موافق غرب و آمریکا محتمل نمی دانند؟ ابراز عقیده کرد: غرب و آمریکا می توانند فاکتور مهمی در روابط کشورهای خاورمیانه و روابط ایران و عربستان به حساب آیند و بهبود روابط با غرب می تواند تاثیر مثبتی بر روابط منطقه ای ایران داشته باشد اما نباید کشورهای منطقه را در این زمینه بدون تاثیر به حساب آورد.

برهانی تصریح کرد: نمونه تاثیر این کشورها در روابط منطقه ای سیاست منطقه ای امارات است. امارات به رغم نزدیکی با آمریکا و بلوک آن در منطقه روابط منطقه ای پرتحرکی دارد و در طول ماههای اخیر به ایران و سوریه نزدیک شده است. انتظار چنین سیاستی از عربستان انتظار غیرواقع بینانه ای نیست.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر ایران و عربستان بتوانند به نوعی آتش بس برسند و دست از حمله به مواضع یکدیگر بردارند این امر خود منفعت و گشایش بزرگی در روابط دو کشور به حساب می آید.