آفتاب

«رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید»!ایرنا نوشت: خواندن این کتاب شما را با نویسندگان معاصر روسی آشنا می‌کند آن هم نویسندگانی که همگی در حال حاضر مشغول به نوشتن هستند و نوشته‌های آنها آیینه روسیه کنونی است.

«رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید» عنوان مجموعه داستان‌های کوتاه از نویسندگان روسی است که توسط آبتین گلکار ترجمه شده است.

خواندن این کتاب شما را با نویسندگان معاصر روسی آشنا می‌کند آن هم نویسندگانی که همگی در حال حاضر مشغول به نوشتن هستند و نوشته‌های آنها آیینه روسیه کنونی است.

داستان‌هایی که اتفاقی انتخاب نشده‌اند و جهان‌شان کم‌وبیش به‌هم نزدیک است. قهرمانان این داستان‌ها از لایه‌هایی از جامعه انتخاب شده‌اند که در گذشته امکانی برای رساندن صدایشان به گوش خوانندگان پیدا نمی‌کردند.

عنوانی که جذابیت کتاب را دوچندان کرده است

نام کتاب «رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید» برگرفته از یکی از داستان‌های کتاب است. کتابی که آبتین گلکار ترجمه کرده و نشر جهان معاصر آن را به چاپ رسانده است.

آبتین گلکار از مترجمان پرکاری است که پژوهشگر زبان و ادبیات روسی و استادیار دانشگاه تربیت مدرس است. او آثاری از نیکلای گوگول، نیکلای اردمان، آلکساندر هرتسن و آنا آخماتووا را ترجمه کرده‌است.

گلکار دوره کارشناسی را در دانشگاه تهران و دوره کارشناسی ارشد و دکتری ادبیات روسی را در دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌یف گذرانده‌است. آبتین گلکار تاکنون آثار بسیار مشهوری از نویسندگان روس ترجمه کرده است و سهم قابل توجهی در معرفی نویسندگان معاصر روسی به خوانندگان فارسی زبان داشته است.

کتاب‌های «اتاق شماره شش» و داستان «ملال‌انگیز» از آنتوان چخوف، ‌«آشیانه‌ی اشراف» از ایوان تورگینف، «حمام‌ها و آدم‌ها» از میخائیل زوشنکو تعدادی از آثار گلکار هستند.
چرا باید این کتاب را خواند؟

ادبیات روس دهه‌های اخیر با وجودِ داشتن داستان‌نویسان برجسته‌ای که شهرت بین‌المللی دارند، کمتر به مخاطبان فارسی‌زبان معرفی شده است.

تمامی نویسندگان کتاب «رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید» در حال حاضر زنده هستند و مشغول نوشتن و همین مسئله کتاب را جذاب‌تر می‌کند.

رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید... کتابی است از جهانِ نه‌چندان مهربانِ نویسندگانی که سیگار کشیدن‌شان هنوز تمام نشده است. داستان کوتاه یکی از بهترین نمادهای ادبی یک کشور و یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذار ترین بخش‌های ادبیات یک کشور است.

خواندن داستان کوتاه به خواننده این اجازه را می‌دهد که روایت‌های متفاوتی را تنها در چند صفحه‌ی کوتاه بخواند.