آفتاب

جلسه کمیته امنیتی ستاد ملی مدیریت کرونا برگزار شدبیست و ششمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا عصر چهارشنبه (۲۵ تیرماه ) با حضور وزیر کشور، معاونین وزارت بهداشت و سایر دستگاههای عضو در محل سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در این جلسه ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، گزارشی از آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا درکشور و پیش بینی های موجود از روند شیوع این بیماری در ایران و جهان ارائه کرد.

در ادامه این جلسه نحوه اجرای مصوبات پیشین ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص کنترل بازار اجاره مسکن مورد بررسی قرار گرفت و توضیحات معاون وزیر مسکن و شهرسازی در این ارتباط ارائه شد.

براین اساس مستاجران می توانند با افزایش بیش از ۲۵ درصد اجاره بها موافقت نکنند و در این صورت، مراجع قضایی هم از صدور حکم تخلیه اجتناب می کنند.

در بیست و ششمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا همچنین چگونگی برگزاری مراسم ها، سمینارها و تجمعات نیز درشهرهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در این راستا دوباره تاکید شد که هرگونه برگزاری مراسم اعم از عروسی وعزا و همایش و نظائر آن در شهرهای قرمز ممنوع است و در شهرهای سفید و نارنجی نیز، منوط به رعایت دقیق پروتکلها و صرفاً در اماکن تحت نظارت اتحادیه های صنفی مجاز است، درغیر اینصورت ضابطین قضایی برخورد و خدمات به این اماکن قطع خواهد شد.

همچنین در تمامی شهرها، در ادارات و سازمانها نیز اجازه برگزاری هیچ سمینار و همایشی وجود ندارد و درصورت لزوم همایشها به صورت ویدئوکنفرانس و آنلاین برگزار شود.

کمیته اجتماعی انتظامی، همچنین براجرای کامل همه پروتکل ها وپیگیری اجرای دقیق آن با جدیت و از طریق تمرکز هیات های نظارت استانی بر آن تأکید کرد.

درادامه این نشست، با پیشنهاد مطرح شده درباره بازگشایی مرزها برای سفرهای گردشگری و ورود تورهای خارجی موافقت نشد و صرفاً انجام سفرهای کاری فردی بلامانع اعلام شد.

نحوه برگزاری مراسم عزاداری اباعبدا...الحسین علیه السلام ازدیگر موضوعاتی بود که دراین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح و مقرر گردید تا سازمانهای مسئول در این راستا از جمله حوزه علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد ائمه جمعه و جماعات پس از بررسی های کارشناسی، طرحی را تدوین و برای تصمیم گیری در جلسه بعدی کمیته و ستاد ملی کرونا ارائه کنند.

وزیرکشور در این راستا ضمن تاکید بر اطلاع رسانی و آگاه سازی فعالان و متولیان تکایا و هیأت های مذهبی درخصوص شرایط شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت بیش از پیش همه پروتکل های بهداشتی و ملاحظات مرتبط با سلامت عمومی، گفت: باید از نظرات و پیشنهادات این فعالان و گروهها استفاده کنیم و درصورت لزوم بایستی از ظرفیت صداوسیما و فضای مجازی در پخش برنامه ها و مراسم مرتبط بیش از گذشته استفاده کنیم.

همچنین مقرر شد که باتوجه به اهمیت مراسم عزاداری سید الشهدا علیه السلام و ایام محرم و صفر، کارگروهی با مسولیت وزارت بهداشت و متشکل از نمایندگان همه سازمانها و ارگان های مرتبط و جامعه مداحان تشکیل تا با استفاده از خرد جمعی، بهترین تصمیمات در این رابطه پیشنهاد شود.

وزیر کشور در این جلسه با اشاره به همکاری خوب تمامی دستگاه ها و نهادها در اجرای مصوبه الزام استفاده از ماسک در کشور، از رسانه ها خصوصاً رسانه ملی، رسانه های مکتوب و مطبوعات برای اطلاع رسانی، آگاه سازی و انعکاس مؤثر لزوم استفاده ماسک و همچنین همراه سازی مردم در این مسیر قدردانی کرد و درخواست کرد تا با قدرت و توان بیشتری این همکاری ادامه یابد. در این جلسه پیشنهاد به ستاد ملی مدیریت کرونا برای تمدید استفاده اجباری از ماسک در اماکن عمومی برای یک ماه دیگر به تصویب رسید.

عبدالرضا رحمانی فضلی همچنین تاکید کرد: مرجع تصمیم گیری و اظهار نظر در خصوص اعمال محدودیت ها و اجرای پروتکل های مدیریت بیماری کرونا، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است و سایر نهادها صرفاً می توانند در خصوص واحدهای زیر مجموعه خود، ارائه چارچوب کنند.

مرجع اعلام محدودیت ها در استان ها، در چارچوب اختیارات تفویضی ستاد ملی مدیریت کرونا، فقط ستاد های استانی متناظر ستاد ملی در هر استان است.