آفتاب

بیماران کرونایی تا ۱۰ روز ناقل ویروس هستند / دردهای عضلانی بدون دلیل را جدی بگیریدیک پزشک عمومی گفت: در هفته گذشته برخی مطالعات منتشر شده نشان داده که بیماران کرونایی حداقل تا ۱۰ روز ناقل ویروس کرونا هستند این در حالی است که ما معتقدیم این بیماران تا ۱۴ روز نیز می توانند ناقل ویروس کووید ۱۹ باشند.

دکتر "افشین اسدی" در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه امروز اغلب مردم اطلاعات زیاد و دست و پا گریخته ای از ویروس کرونا پیدا کرده اند اظهار کرد: متاسفانه برخی از این آگاهی ها نیز درست نیست و باید از سوی مسئولین این باوهای غلط کرونایی را اصلاح کنیم.


وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به کرونا بعد از ابتلا به این ویروس تا ۱۴ روز می توانند ناقل این ویروس باشند اظهار کرد:  در هفته گذشته برخی مطالعات منتشر شده نشان داده که بیماران کرونایی حداقل تا ۱۰ روز ناقل ویروس کرونا هستند این در حالی است که ما معتقدیم این بیماران تا ۱۴ روز نیز می توانند ناقل ویروس کووید ۱۹ باشند.


این پزشک عمومی با تاکید بر اینکه نیمی از تلاش ها ما بر روی این موضوع باید متمرکز باشد که فرد ناقل ویروس را انتقال ندهد و افراد سالم نیز این ویروس را دریافت نکند اظهار کرد: دوره کمون بیماری از زمانی که ویروس وارد بدن می شود بین ۲ تا ۳ روز و حداکثر ۱۴ روز می باشد که تقریبا از زمان ورود ویروس به بدن علائم به تدریج شروع می شود و تست های آزمایشکاهی این ویروس را نشان خواهد داد.


اسدی با تاکید بر اینکه کرونا موجودی زنده است پس نشانه های آن مرتبا تغییر می کند اظهار کرد: ویروس کرونا یک موجود زنده است پس با تغییر شرایط محیطی، نوع فعالیت ویروس تغییر پیدا خواهد بود به طوری که در ابتدای شیوع این ویروس در دنیا نشانه های تنفسی را در افراد بیمار شاهد بودیم که به تدریج نشانه های این علامت به سمت اختلالات بویایی و چشایی و سپس مشکلات گوارشی سوق پیدا کرد.


وی با اشاره به اینکه هم اکنون کمر دردها و دردهای عضلانی بدون دلیل نیز به علائم این بیماری اضافه شده است افزود: هرگونه دردهای عضلانی که برای آن علت مشخص پیدا نمی شود را باید در شرایط کنونی جدی گرفت و بلافاصله به پزشکان مربوطه مراجعه کرده تا آنها بتوانند این درد عضلانی بدون دلیل را از بعد کرونایی تحلیل کنند.


این پزشک عمومی با اشاره به اینکه دردهای عضلانی بدون دلیل مانند تب در روزهای اولیه می تواند از علائم اولیه این بیماری باشد افزود: اهمیت ضدعفونی کردن سطوح هم اکنون نسبت به مواجه با افراد به صورت رو در رو بدون استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، حضور در شلوغی ها و ... نسبت به اوایل شیوع این ویروس در دنیا کمتر شده است بنابراین مردم باید به صورت جدی حضور در تجمعات غیرضروری دوری کنند.
وبگردی