آفتاب

داستان قانون و مبدأ نماد یادبود ایا صوفیه استانبولیک حکم برجسته پس از تبدیل ایا صوفیه به موزه در سال 1934 ، تصمیم قبلی را که مانع عبادت در ایا صوفیه شده است را معکوس می کند.در روز جمعه 10 ژوئیه ، بالاترین دادگاه ترکیه تصمیم قبلی را که در آن شاهد تبدیل ایا صوفیه در سال 1934 از یک مسجد به موزه بود ، لغو کرد و در مورد نماز در این مکان محدودیت هایی را برای گردشگران تور استانبول و افراد محلی وضع کرد.یک هفته قبل ، شورای ایالتی ترکیه استدلال هایی را مبنی بر لغو تصمیمی در سال 1934 توسط شورای وزیران خود که این اثر تاریخی را به موزه تبدیل کرده بود ، دریافت کرد.در این پرونده ، وکلای دادگستری به منشور بنیانگذاری خود ایا صوفیه ، دارایی شخصی سلطان مفتح دوم ، تجدید نظر می كنند كه تغییر هر نوع به موقوفه ، سرزمین های آن و استفاده از آن را منع می كند.

مارک جفرسون ، تحلیلگر موسسه مطالعات استراتژیک عمران می گوید: "در قلب این پرونده بحث برانگیز پیشنهادی برای بازگرداندن آزادی های دینی است.حسن عمران خاطرنشان می کند: "ارزش یادآوری" اعلامیه عدم پذیرش مداخله در امور داخلی کشورها و حمایت از استقلال و حاکمیت "، مصوب 2131 مجمع عمومی سازمان ملل متحد را همه باید رعایت کنند.وی ادامه داد: "خواه حكم دادگاه موافق باشد یا مخالف ابطال آن باشد ، احترام به قانون حاكم ضروری است. برای این منظور ، قوه قضائیه باید استقلال خود را بدون هرگونه ملاحظه سیاسی ، انجام دهد.

مقامات پیوسته ابلاغ کرده اند که ویژگی های ایا صوفیه ، یک مکان مهم تاریخی و میراث فرهنگی که قدمت آن به قرن ششم میلادی باز می گردد ، همچنان حفظ و محافظت می شوند و همچنان به همان شیوه مسجد آبی باز و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. به بازدید کنندگان و گردشگران تور ارزان استانبول از همه فرقه ها و ایمان ها مجوز ورود داده میشود.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز ابراهیم کالین نیز اظهار داشت که اقامه نماز در ایا صوفیه ، آن را از هویت خود محروم نمی کند..کالین گفت: "ترکیه همچنان آیکون های مسیحی را در آنجا حفظ خواهد کرد ، دقیقاً مانند اجداد ما تمام ارزش های مسیحی را حفظ کرده اند."وزیر امور خارجه مولووت کاووساوغلو گفت: "وضعیت ایا صوفیه موضوعی بین المللی نیست بلکه یک موضوع حاکمیت ملی برای ترکیه است."هامی آكوسی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه می افزاید: "ایا صوفیه ، مانند همه دارایی های فرهنگی در سرزمین های ما ، دارایی ترکیه است."

با گذشته‌ی چند وجهی و غنی خود ، سؤالاتی درباره اهمیت و معنای ایا صوفیه در مورد ترکیه ایجاد می شود. برای برخی ، به عنوان یک کلیسا تأسیس شده است. برای سایرین ، فتح قسطنطنیه توسط فاتح دوم در سال 1453 و متعاقباً حفظ و مرمت کلیسای جامع باستانی ، آن را به سنگ بنای فرهنگ ملی و میراث مدرن تور ترکیه تبدیل کرده است.

در حالی که برخی از انتقادات در مورد لغو محدودیت نماز در این بنای تاریخی مطرح شده است ، خالد یاسین ، انسان شناس اشیاء باستانی در دانشگاه ستیف می گوید: هیچ چیز غیر عادی در این مورد وجود نداردو ایا صوفیه بخشی از داستان مبدا ترکیه است. بدون آن هیچ ترکیه و استانبول وجود نخواهد داشت.

اندکی پس از فتح قسطنطنیه و تغییر نام این شهر به استانبول ، سلطان اولین نماز جمعه خود را در آنجا انجام داد.مدت کوتاهی پس از آن ، او موقوفاتی را برای مراقبت و اداره "مسجد بزرگ" تأسیس کرد ، با درآمد سالانه 14000 قطعه طلا در سال برای بازیابی ، گسترش و حفظ بنای آن مبلغ قابل توجهی بود.با توجه به احترام به شهروندان چند وجهی شهر و امپراتوری وی ، سلطان مفتح دوم دستور داد كه تزیینات جدیدی را انجام دهد كه جزئیات داخلی قبلی را در ایا صوفیه از بین نبرد.در آن زمان ایا صوفیه قبلاً 900 سال قدمت داشت و حداقل دو آتش سوزی و سه زمین لرزه متحمل شده بود که یکی از آنها باعث فروپاشی کل گنبد شد. با فتح استانبول ، ایا صوفیه به سرعت به یک نماد فرهنگی تبدیل شد و امروز میراث عمیقی را به ترکیه میبخشد. بنام "مسجد بزرگ" ، تمام تلاش برای حفظ آن و بهبود طرح از نظر ساختاری با نقص ناشی از یك گنبد مرکزی سنگین كه روی یك باسیلوی بلند قرار گرفته بود ، انجام شد برای جلوگیری از ریزش آن در زمان سلطنت مراد سوم توسط معمار تاریخی سینان که از الهام گرفتن از بنای باستانی الهام گرفته شود ، درها و گنبدهای به طرف های ایا صوفیه اضافه شده و سبک خود را با هنر و زیبایی شناسی اسلامی در مجموعه ای از مساجد بزرگ ترسیم می کنند.مجموعه ای از اضافات از جمله یک مدرسه ، و چشمه در زمان سلطان محمود اول ساخته شد ، و یک اتاق ساعت در زمان سلطان عبدالمجید ، که همچنین شاهد دقیق ترین مرمت بنای باستانی بود که توسط معماران سوئیس از سال 1847-1849 انجام شده است.ایا صوفیه همچنین با کتیبه های بی شماری از طلا ، کاشی ها ، بازتاب های هنری میراث تمدنی ترکیه ، به بزرگترین مجموعه خوشنویسی در امپراتوری تبدیل می شود.
وبگردی