آفتاب

توضیحات دادگستری خراسان رضوی در باره انتشار خبری مبنی بر اعدام یک متهم به جرم شرب خمرروابط عمومی دادگستری خراسان رضوی پنجشنبه شب طی اطلاعیه‌ای در باره اجرای حکم یک متهم با ٢٠ مورد محکومیت در زندان مشهد و تقطیع این خبر توضیحاتی ارائه کرد.

ایرنا: دادگستری خراسان رضوی در این اطلاعیه اعلام کرد: برخی رسانه‌های معاند در فضای مجازی در حالی از اعدام فردی در مشهد به علت نوشیدن الکل خبر می‌دهند که در این پرونده ناگفته‌های فراوانی را نادیده می‌گیرند. اما واقعیت ماجرا چیست؟ سوابق نشان می‌دهد فردی که اعدام شده دارای ۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی طی سال‌های ۷۵ تا ٩٧ است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: این فرد در سال ۷۵ به دلیل ارتکاب جرایم مربوط به  مواد مخدر به ۱۵ ماه حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم شد اما این پایانی بر خلافکاری‌های وی نبود، او دو بار در سال ۷۷ و دو بار نیز در سال ۷۸ به علت ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر روانه زندان شد.

این اطلاعیه می‌افزاید: بزهکاری‌های این فرد در سال ۷۹ نیز ادامه یافت و در این سال بار دیگر به زندان افتاد، در سال ۸۰ نیز همین فرد در زندان بوده است و محکومیت این فرد در سال ٨۶ هم به جرم ضرب و جرح عمدی تایید و در همان سال بار دیگر به علت شرب خمر راهی زندان شد.

طبق این اطلاعیه، متهم پس از آزادی از زندان به بزهکاری‌های خود ادامه داد و در سال ۸۸ به علت ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر و در سال ۸۹ به علت شرب خمر به زندان و شلاق محکوم شد.

در ادامه اطلاعیه آمده است: محکومیت‌های متعدد این فرد در سال‌های ۸۹، ۹۰، ۹۱ و ۹۲ نیز به علت ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر و شرب خمر ادامه یافت و در سال ٩۴ نیز به جرم نوشیدن و نگهداری مشروبات الکلی به ۱۱ ماه حبس محکوم شد.

این اطلاعیه می‌افزاید: متهم یاد شده در سال ۹۶ هم بار دیگر به علت نگهداری مشروبات الکلی به هشت ماه حبس محکوم شد، در سال ٩٧ نیز در حالت مستی بر روی موتورسیکلت درحال رانندگی پرخطر و بدون گواهینامه دستگیر شد، حتی نامبرده در مقاطع مختلف زمانی به اتهاماتی مانند آدم ربایی، تهدید، اعمال منافی عفت و سرقت نیز تحت تعقیب قرار گرفته بود.

در بخش دیگر این اطلاعیه آمده است: حکم فرد موصوف پس از طی تشریفات کامل قانونی به مرحله اجرا در آمده است و بدیهی است اتخاذ رویه‌های ناصواب و نادیده انگاشتن اصول اخلاقی و تقطیع واقعیت در انتشار اینگونه اخبار با اهداف مغرضانه، نمی‌تواند حقیقت را از چشم تیزبین افکار عمومی پنهان نماید.