آفتاب

پاسخ ربیعی به ادعاها درباره انفجار نیروگاه نطنز و قرارداد ایران و چینسخنگوی دولت گفت: ۲۷ میلیارد دلار ارز از سال ۹۷ به این سو باید به کشور برگشت داده می‌شده که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

خبرآنلاین: علی ربیعی، سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: رعایت نکردن و بی اهمیت شمردن دستورالعمل های بهداشتی عامل گسترش کرونا بوده است. استفاده از ماسک اجباری شده است چرا که استفاده از ماسک طرفین ۹۹ درصد انتقال بیماری کرونا را کم می‌کند. اگر هر دو طرف از ماسک استفاده کرده باشند امکان شیوع پایین است.

ربیعی افزود: ستاد ملی کرونا فعالیت مشاغل گروه ۳ و ۴ در شهرهای قرمز را ممنوع کرده است. درباره برخی مشاغل در تهران هم تصمیم‌گیری می‌شود. پاساژها و مراکزی که در تهران دستورالعمل ها را رعایت نکنند و در صورت تخلف به مدت یک هفته تعطیل می‌شوند تا دستورالعمل ها را رعایت کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایسنا و ایرنا بخوانید؛

* ما هیچ پیش‌بینی برای زمان اتمام کرونا نداریم. هیچ دارو و درمان مستقیمی هم  وجود ندارد. رئیس‌جمهور هم دستور دادند قسط برداشت دوم از صندوق توسعه ملی برای وزارت بهداشت انجام شود و تمام مطالبات پرستان نیز امسال پرداخت خواهد شد.

* گزارش‌هایی که در کمیته‌ها و جلسات ستاد ملی کرونا مطرح شد اطلاع‌رسانی شده است. در این مدت ما دستاوردهای مهمی همچون افزایش توان علمی و مهارتی، گسترش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت، ایجاد ساختارهای کلینیک مجازی و اجتماعی شدن نظام سلامت، یادگیری مردم برای زندگی همراه با رعایت مسائل بهداشتی را داشتیم.

* خوشبختانه شاهد کاهش مرگ و میر به رغم افزایش افراد مراجعه کننده بر اثر بیماریابی فعال بودیم. نگرانی ستاد کرونا از تداوم و روی هم افتادگی این بیماری با آنفولانزا در فصل پاییز پیش روی ماست. بنابراین با این درک که پیش‌بینی برای اتمام بیماری کرونا، فعلاً وجود ندارد افزایش تخت‌ها و زیرساخت‌ها کماکان با سرعت زیاد ادامه دارد و خوشبختانه در حال حاضر هیچ کاهش و کمبودی در این زمینه نداریم.

عادی انگاری کرونا، عامل اصلی کثرت بیماری بوده است

* از مجموع تخت‌هایی که نیروهای مسلح عزیز ما فراهم کرده بودند اساساً بهره برداری صورت نگرفت و تخت‌های بیمارستانی کافی بود اما ۸ هزار تخت بیمارستانی جدید هم هدف گذاری شده است که امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت این‌ها را تکمیل کنیم تا مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

* عادی انگاری و رعایت نکردن فاصله اجتماعی و حضور در تجمعات غیرضرور عامل اصلی کثرت بیماری در تمام استان‌های درگیر بوده است. درست است که اپیدمی در برخی از استان‌ها دیرتر بوده است و رفتن به اوج دیرتر صورت گرفته است اما تمام شواهد نشان می‌دهد که رعایت نکردن، بی اهمیت شمردن و شاید به نوعی خستگی جامعه از آثار روحی و روانی کرونا و نوعی به هم زدن این پروتکل‌ها و نشان دادنش به خاطر این خستگی روحی، عامل گسترش بوده است.

* دو عامل موفقیت ما در مدیریت کرونا بدون تردید، توانایی نظام سلامت و درمان و همکاری مردم و جامعه با نظام سلامت و درمان بوده است. بنابراین در هر جلسه این بحث مجدد مطرح می‌شود که ما تصمیماتی بگیریم که علاوه بر فرهنگ‌سازی با الزامات برای مراعات کردن همراه باشد.

* در جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت مباحثی در مورد تامین ارز و پایین آوردن قیمت ارز و فراوان شدن ارز در اختیار دولت مطرح شد. ۲۷ میلیارد دلار ارز از سال ۹۷ به این سو باید به کشور برگشت داده می‌شده که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. همینطور که از صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات را پرداخت کردند تقدیر می‌کنیم افرادی که اقدام نکردند کارت بازرگانی‌شان را پایان تیر ۹۹ ابطال می‌کنیم.

* پس از هماهنگی با وزارت بازرگانی و وزارت صمت، ‌کمیته نظارت و تخصیص ارز، جلسات خود را با حضور نمایندگان قوه قضائیه و دادستانی کل کشور دنبال خواهد کرد،‌ در این جلسات صادرکنندگان دعوت خواهند شد و شیوه بازپرداخت ارز با حضور دادستان کل کشور تشریح می‌شود.

* دولت با تکثر دیدگاه‌ها در نگاه به مسائل کشور موافق است و از آن حمایت می کنیم. برنامه دولت همکاری با همه نهادها است. اما فکر می‌کنیم که ضمن حفظ بیان دیدگاه‌های انتقادی که نشان دهنده سرزندگی و مردم سالاری کشور است باید در روابط بین مسوولان به نحوی سخن گفته شود که برای جامعه امیدآفرین و نوید بخش باشد.

* کشور در سخت‌ترین شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و باید با حفظ آداب که تخریب‌گرانه نباشد، سخن گفت.

* ما به مباحثه نیاز داریم. باید از منازعه پرهیز کنیم. مباحثه را به جای منازعه قرار دادن به همه کشور کمک خواهد کرد. به عبارت دیگر اختلاف نظر مسوولان باید در جهت آسایش و آرامش مردم باشد و نباید این احساس بوجود آید که اختلافی در ساخت قدرت وجود دارد.
هیچ دستوری درباره واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار صادر نشده است

*{ درباره ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ دلار}: در یک کار گروه مشترک ارزی این طرح عنوان شد ولی در این خصوص از سوی وزارت صمت و گمرک‌های کشور هیچ دستور و ابلاغی در این زمینه صورت نگرفته و تغییر رویه هم ایجاد نشده است.

*{ پاسخ به پرسشی درباره قرارداد ۲۵ ساله با دولت چین}: در این زمینه هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد و در سفر گذشته وزیر امور خارجه به چین هم مطرح شده بود و در دیدار رییس جمهوری این کشور با رهبری نیز این موضوع طرح شده بود و هر زمان که توافقی در این زمینه به دست آید، همان زمان هم اعلام می‌شود.
تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم

* اساساً تقسیم بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند و آماده همکاری با همه کشورهاست و محدودیت ما در این زمینه محدود به رژیم صهیونیستی و تحریم‌گران است.

* حاضریم با هر کشوری که حاضر به مشارکت بلندمدت و در راستای اعتماد متقابل هستند این تجربه را تکرار و تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم.

حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد

*{ در پاسخ به پرسش دیگر درباره ادعای برخی رسانه‌های خارجی در زمینه دست داشتن رژیم صهیونیستی در انفجار نطنز}: فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.

* خوشبختانه این حادثه هیچ تلفات جانی نداشته و تشعشعات رادیواکتیو هم نداشته و تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد.

* قطعاً ما اگر به جمع‌بندی برسیم که دخالتی خارجی در این حادثه وجود داشته است به آن پاسخ متناسب را خواهیم داد.

* همچنین گفته‌اند که این موضوع اقدام بازدارنده برای فعالیت‌های هسته‌ای بوده است. تاثیری بر روند فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای نظیر نطنز بر جای نگداشته است.

* صنعت هسته ای ما صلح آمیز است و بر خلاف میل بدخواهان و دشمنان ایران قابل توقف نیست، این قطار با همه ظرفیت خود در حال حرکت است قبلا هم همکاران ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند که در زمان مناسب در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.

* از ابتدای وقوع این حوادث برخی رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای که عمدتا با موساد کار می کنند در اقدامی برنامه ریزی شده وهماهنگ تلاش کردند که تصویری قدرتمند از رژیم اسرائیل به دست دهند، این حادثه را به رژیم اسرائیل مرتبط کردند. هر چند مقامات سیاسی اسرائیل گفتند که ما از وقوع این حادثه استقبال می‌کنیم اما از پذیرش مسئولیت این حادثه صریحا خودداری کردند.
تولید ادبیات هنجارشکن در زمینه تاسیسات هسته‌ای گام نهادن در خطوط قرمز است

* این فضای سازی وعملیات روانی برای همه ما آشنا است که از سوی افراد و رسانه‌هایی با خبرسازی و توئیت از سوی رژیم صهیونیستی دنبال شد چون با ماهیت شرور و تروریستی اسرائیل تناسب دارد به نوعی پذیرش برای آن وجود دارد و به آن رژیم می خورد که این شرارت‌ها را انجام دهد

* آنها(رژیم اسرائیل) باید توجه داشته باشند که تولید ادبیات هنجارشکن در زمینه تاسیسات هسته ای ما حتی از سوی رسانه‌ها عملا گام نهادن در مسیر خطوط قرمز صلح و امنیت جهانی است که رژیم اسرائیل به آن دامن می زند و این اقدام می تواند رویه خطرناکی باشد که در سراسر عالم توسعه پیدا می کند.

 * حتما جامعه بین الملل به ادبیات سازی خطرآفرین و اقدامی که رسانه‌های اصلی یا نیابتی اسرائیل انجام می دهند واکنش نشان دهد.

*  در مورد هر نوع دخالت یا اقدامی که صورت گرفته باشد، پاسخ مناسب ارائه خواهد شد دوستان ما در شورای عالی امنیت ملی جمع بندی نهایی را ارائه خواهند داد.
هرجا قوای سه گانه هماهنگ نبودند، ضربه آن را مردم خورده اند

*{ در پاسخ به پرسشی درباره موضع دولت درباره طرح سوال از رییس جمهوری}: از نخستین روزهایی که مجلس یازدهم تشکیل شد بنای دولت بر همکاری با این مجلس است و دست همکاری برای حل مشکلات مردم از سوی دولت به سمت مجلس دراز شده است. عبور از بحرانهای خارجی و اقتصادی و اجتماعی قطعاً با تعامل همه قوا محقق می‌شود و اگر همکاری مسئولانه همه قوا نباشد راه به جایی نخواهیم برد. تجربه نشان داده هرجا که قوا هماهنگ نبوده‌اند، ضربه آن را مردم خورده‌اند و برای جامعه ضررآفرین بوده است.

* لازم است همه ما با حساسیت بیشتری در کلام خود و اقدام‌مان بیندیشیم تا نگرانی مردم کم شود و همکاری‌ها بین قوا افزایش یابد.

* سوال از وزیر و رئیس جمهوری حق همه نمایندگان است اما استفاده از این حق با عنایت به همه ملاحظات دیگری که در این زمینه مطرح است، به نفع ملت و کشور خواهد بود. ما نگرانیم که این سوال که در ماه‌های نخست مجلس یازدهم و عدم آشنایی بسیاری از نمایندگان دوره‌اولی با مشکلات کشور مطرح می‌شود به جای اینکه به پیشبرد امور کشور بینجامد و نتیجه بخش یا امیدبخش باشد بیشتر عکس این تصور است.

* در غالب این سوالات چشم‌اندازی برای حل مشکلات کشور و مردم و همراهی برای اداره کشور نمی‌بینم. اگر پیش از اینکه این موارد به عنوان سوال از رییس جمهوری مطرح شود، در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و از طریق توضیح وزرا پیش رود نتیجه‌بخش‌تر است.
عدم لغو تحریم های تسلیحاتی، نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است

*{ درباره تلاشهای ضد ایرانی آمریکا و تهدید آنها برای جلوگیری از لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت}: اگر بخواهند لغو تحریم های تسلیحاتی را نقض کنند اولا این را نقض آشکار و نابخشودنی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می دانیم.

*{ با اشاره به نگرانی‌ها از نابودی کامل برجام در صورت وقوع این اتفاق}:  قبلا به همه طرف‌ها اعلام شده و همه شرکای ما در برجام، آمریکا و اعضای شورای امنیت نسبت به جدیت ما در اقدام متقابل اطمینان دارند. اینکه همه کشورهای باقیمانده در برجام در کنار اعضای شورای امنیت در نشست اخیر این شورا درباره اهمیت برجام اتفاق نظر داشتند  و اعضای شورای امنیت دست رد به سینه آمریکا زدند، امیدوارکننده است.
پایبندی به برجام نمی‌تواند گزینشی باشد

* پایبندی به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، نمی‌تواند گزینشی باشد، از همه کشورها و از جمله اروپایی‌ها خواست تا  در برابر اراده امریکا در بازگرداندن قانون جنگل بایستند.

* اگر آمریکا در تلاش‌های خود موفق شود هیچ کشوری از پیامدهای ویرانگر و نابودی حکومت قانون در جهان ایمن نخواهد شد. بنابراین تعهد کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ یک آزمون بزرگ در دفاع از تمدن مشترک جهانی است و می‌تواند نقطه سرنوشت سازی برای آینده تعاملات جهانی هم باشد.

* براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل واردات یا صادرات تسلیحاتی به جمهوری اسلامی به مدت ۵ سال محدود به اخذ مجوز قبلی شده است و این محدودیت در اکتبر ۲۰۲۰ و از آغاز ورود به اجرایی شدن ششمین سال برجام به طور خودکار باید منقضی شود و این یکی از مواد صریح این قطعنامه است که این موضوع باید به طور کامل انجام شود.
از اروپا انتظار داریم سیاست دلجویی از آمریکا را ادامه ندهد

*{ در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای رفتار غیرمسوولانه اروپایی‌ها و همکاری احتمالی آنها با آمریکا در تداوم تحریم های تسلیحاتی}: همه اروپایی‌ها هم می دانند سیاست دلجویی از آمریکا یک سیاست شکست خورده است چرا که خواسته‌های حد و اندازه ندارد و قابل درک نیست

* از اروپایی انتظار داریم که این سیاست را تداوم ندهند. با این اقدام برجام و صلح بین المللی را به خطر می‌اندازند و بیش از این اعتبار اروپا را به عنوان یک بازیگر مستقل که می‌توانست یک منظومه قدرت در جهان باشد، این اعتبار را زیرسوال نبرند.

* مواضع سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت در رابطه با موضوع تحریم تسلیحاتی برای ما نگران کننده است، امیدواریم لازم به تذکر بیشتر نباشد چرا که به لحاظ حقوقی حد وسطی میان پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ و عدم پایبندی به آن وجود ندارد یا پایبند هستیم یا پایبند نیستیم.

* هر ابتکاری که نقض تعهدات طرف‌های برجام در این قطعنامه باشد، پیامد یکسانی خواهد داشت فکر می‌کنیم هیچ کس جز دشمنان چندجانبه گرایی و قانومندی در روابط بین الملل و مخالفان دیپلماسی از آن سود نخواهد برد.
برنامه‌ای برای تغییر بعضی چهره‌های سیاسی در کابینه وجود ندارد

*{ در پاسخ به سوالی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صمت به مجلس شورای اسلامی}: خوشبختانه آقای مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، ‌ معدن و تجارت(صمت) در این مدت به خوبی عمل کردند و حتی برای تامین ارز غیرنفتی در سال آینده برنامه ۴۰ میلیاردی عرضه کردند. اما دولت پیش از اتمام دوره ۳ ماه سرپرستی آقای مدرسی، ۲ یا یک وزیر را به مجلس پیشنهاد خواهد کرد. هیچ برنامه‌ای برای تغییر بعضی چهره‌های سیاسی در کابینه وجود ندارد.
نگاه ما به بورس استراتژیک است

*{ در مورد جو ایجاد شده در بورس و تمهیدات دولت در این زمینه}: بورس موضوع بسیار مهم در کشور است؛ بورس کشور و سهام از ارکان اساسی کشور شده‌اند. بورس از سال‌های قبل هم وجود داشت، اما از ارکان کلیدی کشور نبود.

* بورس در دولت دوازدهم به یکی از ارکان کلیدی کشور تبدیل است. با ورود سهامداران عدالت به بورس بخش اعظمی از جمعیت ایران در بورس حضور دارند و ما این را مفید می دانیم.

* هیجانات همیشه در بورس وجود داشته است، قیمت‌ها بالا و پایین می‌روند، فعالان بورس با این نوسانات آشنایی دارند، بازدهی در اقتصاد با ریسک همراه است و هر چه ریسک بالا رود، بازدهی بیشتر می‌شود.

*{ با اشاره به بررسی موضوع بورس در نشست ستاد اقتصادی دولت}: امروز هم در ستاد اقتصادی دولت باز هم بورس از مباحث اصلی بود، با توجه به تاکید رییس جمهوری تلاش دولت بر این خواهد بود که هیجان‌زدگی کاذب نباید بر بازار بورس تاثیرگذار باشد.

* روال ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد که در بلندمدت هیچ کس در بورس متضرر نشده است، مسئولان بازار بورس تلاش می‌کنند نهادهای مالی فعال در این بازار گسترش یابد.

*نگاه ما به بازار بورس مقطعی نیست بلکه استراتژیک است، آقای قالیباف(اصل) با تیم فنی که تشکیل داده است یک مدیریت حرفه ای را در بازار بورس فراگیر می کند و مدیریت حرفه ای بورس به کاهش هیجانات کاذب کمک می کند

* دولت برای بورس برنامه جدی دارد و به دنبال این است که بورس را به بنیادهای اقتصاد کشور تبدیل کند، در این راستا دائم شرکت‌های جدید و دارایی‌ها را وارد می کنیم، همچنین فروش عمده مد نظر ما است و بخش‌هایی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی مثل شستا وارد بازار بورس می‌شود.

* تمام دستگاه‌های دولتی موظف هستند که سهام خود را عرضه کنند و طبق زمان بندی‌های ماهانه باید سهام خود را با تاکید بر سهام خوب شرکت‌های دولتی و سایر اجزای دولت در بورس ارائه کنند.

*از نهاهای عمومی هم می خواهم از این امر تبعیت کنند و بنیادها و نهادها به شادابی بورس کمک کنند.
 صندوق دارایی دوم به زودی در بورس عرضه می‌شود

* برنامه جدی برای بازار بورس درباره صندوق‌های «ای تی اف» ادامه پیدا خواهد کرد. صندوق دارایی دوم هم به زودی عرضه می‌شود و دارایی‌های دولت همه عرضه خواهد شد.

* تدارک ورود صندوق ای تی اف که پالایشی‌ها و فلزی‌ها در آن هستند به بورس گرفته شده و با این کار روح جدیدی به بورس خواهد داد.

* به دنبال این هستیم که شرکت‌های غیردولتی نیز به راحتی وارد بورس شوند و شورای عالی بورس هم تصمیم گرفت که مالیات قبل از سال ۹۸ این شرکت‌ها کاری نداشته باشد و زمینه‌ای را آماده کرده است که شرکت‌های خصوصی هم وارد بازار بورس شوند.

* اتفاق مهمی که در بورس افتاد، ورود سهام عدالتی‌ها به بورس است به طوری که اکنون دهک‌های پایین ما وارد بورس شده اند و اموال آنها در معرض سقوط قرار نخواهد گرفت، برای واگذاری‌ها هم قیمت ها مناسب است و برخی حتی تا ۱۵۰ درصد نیز رشد داشته است.

* از دیگر آثار بورس اینکه باعث جلوگیری از رشد نقدینگی شده است، ضعف‌های بازار سرمایه تقویت شده و کارشناسان سقوط شدید را نامحتمل و البته نامحتمل‌تر از گذشته می‌دانند؛ بورس همیشه هیجان و نوسان داشته و بازار سرمایه همیشه با ریسک همراه است، مردم با آگاهی به این بازار وارد شوند.

*{ درباره جلسه اخیر خود با کانون بازنشستگان تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق آنان}:‌ در نشستی که با کانون بازنشستگان داشتم، آنان نگرانی‌هایی مطرح کردند که این اظهارات جمع بندی و به رییس جمهوری ارائه شد. با آقای شریعتمداری وزیر رفاه هم در این باره مفصل گفت‌وگو داشتیم. ایشان از سال گذشته نگران حقوق بازنشستگان بود و طرح‌های مختلفی ارائه می‌کرد.

* توافق‌نامه‌ای بین وزیران رفاه و اقتصاد امضا شد و رییس جمهوری از این توافق حمایت کرد. فردا در نشست هیات دولت روی این موضوع بحث و تصمیم گیری می‌شود. بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد که این موفقیت بسیاری خوبی برای بازنشستگان است.

* واگذاری‌ها به نحوی است که منجر به بنگاه‌داری جدید نمی‌شود چون مخالف واگذاری‌ها بودند و این، قطعا سهام است نه بنگاه داری.
 هپکو واگذار می‌شود

* به لحاظ احساس مسئولیت، وزیر رفاه قبول کرد  کارخانه هپکو هم در این واگذاری‌ها قرار بگیرد. به دوستان و کارگران در کارخانه هپکو هم می‌گویم نگرانی شما پایان خواهد یافت و یک کارفرمای مطمئن با پشتوانه در هپکو قرار خواهد گرفت.

*{ با اشاره به حضور چندین باره خود در کارخانه هپکو }: نگرانی‌های آنان از بحث شیوه تعهد و اداره شرکت بود که فکر می کنم ‌این بزرگترین نگرانی هپکویی‌ها هم برطرف می‌شود. همچنین براساس قول وزیر رفاه و تاکید رییس جمهوری برای بازنشستگان، بلافاصله بعد از این مصوبه همسان‌سازی بازنشستگان انجام خواهد شد و به امید خدا دریافتی آنان به جای مناسبی خواهد رسید تا رضایت‌شان را فراهم کند.

* هرچند سختی زندگی و دشواری قدرت خرید آنان باید در یک فرایند مناسبی ادامه داشته باشد اما برای امسال مذاکراتی که داشتیم حتما نظرات این بازنشستگان جذب خواهد شد.
تصمیمات گرفته شده در هیات دولت براساس خرد جمعی است

*{ درباره اظهارات ولی الله سیف رییس کل پیشین بانک مرکزی}: آقای سیف در دوره خود تلاش‌های قابل توجهی داشتند و اعضای هیات دولت در دفاع و حمایت از ایشان حتی یکپارچه نامه‌نگاری کردند.

* در خصوص مطالب منتشر شده بهتر است از خود ایشان سوال کنید اما فشارهای وارده بر او را می‌فهمم و برای من قابل درک است. در عین حال بسیاری از نکاتی که ایشان مطرح کرد شخصی بوده و اعضای جلسه اظهارات او را درست نمی‌دانند.

* سطح تصمیم‌گیری هیات دولت سیاست‌گذاری و سیاست است و چگونگی اجرای آن، برعهده دستگاه‌ها است. به هر حال نکاتی که ایشان گفتند برداشت‌های خودشان بوده است.

* آنچه که به ریاست جمهور منتسب می‌شود قطعا سیاست‌گذاری و اعلام سیاست بوده و تمام تصمیمات گرفته شده براساس خرد جمعی بوده و تمام نوارهای جلسات هم موجود است.

*{ در پاسخ به سوالی درباره آغاز موج دوم کرونا و برنامه دولت برای آغاز سال تحصیلی و برگزاری کنکور}: تصمیم ستاد ملی کرونا، بازگشایی مدارس ۱۵شهریور است این تصمیم به خاطر این بوده است که آموزش و پرورش آمادگی‌های لازم را جهت بازگشایی و زمانی که لازم بوده است به دست بیاورد.

* طراحی شیوه‌های آموزشی به وزارت آموزش و پرورش محول شده است. تصمیمی که اتخاذ شده است در پیش‌بینی آموزش و پرورش برای کل کشور یکسان نیست به طوری که برای هر یکی از وضعیت‌های قرمز، زرد و سفید در تمامی مناطق حتی به تفکیک شهرستان متناسب با وضعیت ماموریت آموزشی دنبال می‌شود. شیوه آموزشی متناسب با وضعیت‌های هر کدام از شهرستان‌هاست.
 تمهیدات برگزاری کنکور سراسری

*آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود، این مسائله تصمیم ستاد کرونا بوده است سه وزیر علوم، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش با هم این پیشنهاد را ارائه کردند و در مورد آن تصمیم گیری شده است.

*کنکور دکترا ۲۶ تیرماه و کارشناسی‌ارشد هم دوم و سوم مرداد برگزار می‌شود آنچه اکنون تصمیم‌گیری شده است نگرانی‌هایی ایجاد کرده است ولی بنا بر این است که با حفظ حداکثری پروتکل‌ها باشد.

*به طور مثال چینش صندلی‌هایی که قرار بود ۱۲۰ سانتیمتر باشد، حتما  ۱۶۰ سانتیمتر خواهد بود کسی نمی‌تواند بدون ماسک وارد جلسه آزمون شود و به افرادی که ماسک نداشته باشند، در اختیارشان گذاشته خواهد شد. علاوه بر این تعداد حوزه‌ها یک و نیم برابر شدند و سعی شده سلامت داوطلبان تضمین بشود.

*وزارت بهداشت برای افراد مبتلا هم مکان خاصی در نظر گرفته و اینها هم با پروتکل‌های وزارت بهداشت آزمون خواهند داد. مبتلایانی که سرپا هستند، می‌توانند آزمون بدهند و برای بقیه هم تمهیداتی صورت گرفته است.

* دیروز با دکتر نمکی صحبت می‌کردم نگرانی‌هایی دارند و اصرار می‌کنند و اگر بحث‌هایی دارند، با وزیران ذیربط مطرح می کنند.

* اگر دیدگاه جدیدی بود قطعا اعلام خواهد شد ولی نگرانی‌های خانواده‌ها شنیده می شود و حتما تمهیداتی اندیشیده می‌شود نگرانی‌های آنها کاهش می یابد. اگر دکتر نمکی و دوستانشان تصمیم دیگری داشته باشند،آن را اعلام خواهیم کرد.
افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی غیرقانونی است

*{ درباره دلایل افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی}: این موضوع یکشنبه در دولت مطرح شد؛ افزایش تعرفه اینترنت توسط دو اپراتور تایید وزارت ارتباطات را ندارد و طبق گزارش وزیر ارتباطات، تایید سازمان را ندارد و غیرقانونی محسوب می شود.

*سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و سازمان تعزیرات قطعا باید با این افزایش قیمت برخورد کنند؛ قیمت باید به رقم سابق خود برگردد و مبالغ مازاد دریافت شده نیز باید به حساب مردم (مشتریان) بازگردانده شود.

*هیچ شرکتی حق ندارد در شرایط کنونی بدون اخذ مجوز، قیمت‌ها افزایش دهد؛ این افزایش ۱۰۰درصدی خیلی تعجب برانگیز بود. وزارت ارتباطات مکلف شد تا با تخلف قانونی و مقرراتی این دو اپراتور برخورد کند و در صورت لزوم مطابق ضوابط طول دوره پروانه فعالیت آنها را کاهش دهد اگر تبعیت نکنند.

* وقتی دولت تصمیم داشت که تعرفه‌های برق ۷ درصد افزایش پیدا کند این موضوع در سه جلسه دولت بررسی شد؛ ابعاد این افزایش بر صنعت و همچنین زندگی اقشار مختلف مردم در سطوح مختلف کم‌مصرف و پرمصرف کاملا بررسی شد تا تصمیم نهایی گرفته شود.

* این گونه تصمیمات به اجماع‌نگری نیاز دارد و در این شرایط افزایش‌های صد دردصدی و این هزینه‌ها قابل قبول نیست و برخورد قاطع می‌شود.

{ در واکنش به حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس}: متاسفانه حواشی حضور آقای ظریف در مجلس بد بود. استفاده از کلمات ناشایست از سوی تعداد معدودی از نمایندگان باعث حیرت دولت و مردم شد. ظریف ترکیبی از صداقت، شهامت و صراحت لهجه است. کمتر وزیری با صفات «متدین»، «امین» و «ضامن غیرت ملی» از سوی مقام معظم رهبری خطاب شده است و سخت ترین دشمنان ایران اعتراف می کنند که این خصایص در ظریف وجود دارد. او در خط مقدم نبرد است و به عنوان سردار دیپلماسی عمل می‌کند. سزاوار نبود که او مورد توهین و تهمت دوستان نماینده قرار بگیرد و در اینجا لازم می‌دانم که از خویشتنداری و آرامش دکتر ظریف تشکر کنم.وبگردی