آفتاب

پرمصرف‌ها مراقب باشندایسنا نوشت: صدور قبوض جدید برق با شمایل جدید از اول بهمن ماه آغاز شده که طبق گفته مسوولان رقم آن برای مشترکان پرمصرف شوکه کننده خواهد بود.

هیئت وزیران پنجم دیماه با استناد به حکم مندرج در بند (ی) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰  کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را تعیین و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ کرد.  

طبق این مصوبه، مشترکانی که مصرف برقشان زیر الگوهای تعیین شده باشد، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه ای استفاده می کنند؛ اما مشترکانی که مصرف برقشان بیشتر از الگو باشد، به صورت پلکانی و در سطوح الگو تا ۱.۵ تا ۲ و بیش از دو برابر الگو، یارانه کمتری دریافت کرده و باید قیمت مازاد بر مصرف الگو را با تعرفه های جدید پرداخت کنند.

مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق درباره نحوه محاسبه قبوض به ایسنا، گفت: محاسبه قبوض برق بستگی به این دارد  که میزان مصرف مشترک در چه پله‌ای باشد، موضوع قابل توجه این است که برخی مشترکان در نزدیکی الگوی مصرف قرار دارند و حتی بعضا مصرف آن‌ها بیش از الگو قرار می‌گیرد اما  میزان جزئی از الگو بالاتر هستند؛ این دسته از مشترکان ممکن است مصرفی بالاتر از الگو داشته باشند اما خیلی پرمصرف نیستند.

وی با اشاره به مشترکان پرمصرف و کسانی که بیش از دو برابر و یا بیش از ۱۰ برابر الگو مصرف برق دارند، اظهار کرد: این دسته از مشترکان قبوض سنگین‌تری را با توجه به میزان مصرف و در مقایسه با دوره‌های قبل تجربه می‌کنند؛ پله‌هایی که به صورت مازاد دو برابر الگوست، با ضریب ۳.۵ ضرب در هزینه تامین انرژی و البته ضرب در ۷۵ صدم محاسبه می شود.

سخنگوی صنعت برق افزود: اعدادی که محاسبه می‌شود، متناسب با میزان مصرف است و آنچه که مازاد بر دو برابر باشد، قطعا با ضریب ۳.۵ عدد بزرگ‌تری خواهد شد، منظور این است که این دسته از مشترکان باید توجه بیشتری به میزان مصرف خودشان داشته باشند و میزان مصرف خود را کاهش دهند و با کاهش مصرف به تامین برق پایدار سایر مشترکان کمک کنند و صرفا به این نکته که امکان پرداخت قبض را دارند توجه نکنند و شرایط بقیه مشترکان را نیز درنظر بگیرند.

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، اکنون بیش از ۷۵ درصد مشترکان خانگی برق تا سقف الگو، مابقی مصرف کنندگان بالاتر از سقف الگو از انرژی برق استفاده می برند. تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی‌توجهی به میزان استفاده خود از انرژی حیاتی برق، بیش از دو تا چندین برابر بالاتر از الگوهای تعیین شده، برق مصرف می‌کنند.

 تمامی مشترکان برق می‌توانند با پیش‌بینی و انتخاب پله مصرف خود در اپلیکیشن "برق من" و سامانه برق ایران کمتر از مصرف سال گذشته، تخفیفی معادل ۵ درصد کل مبلغ صورتحساب خود را دریافت کنند.  الگوی مصرف در ماه‌های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰  کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر ۳۰۰ کیلووات ساعت در مناطق عادی و برای مناطق گرمسیر با توجه به میزان دمای هوا و پایداری گرما و میزان رطوبت تا چندین برابر مناطق عادی تعیین شده است.