آفتاب

معترضان آمریکایی جاده محل سخنرانی ترامپ را مسدود کردندمعترضان بومی آمریکایی در مونت رامور، جاده‌ای که به محل سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌رسد را مسدود کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیشتر مخالفان را معترضان بومیان آمریکایی تشکیل می‌دهند.

یک گروه، سه خودروی ون را در عرض خیابان قرار دادند و چرخ‌های ۲ تای آن را جدا ساختند تا حرکت دادن آن را با مشکل مواجه سازند.

بسیاری از معترضان به بالای ون‌ها رفتند و شعار می‌دادند «سرزمینمان را پس دهید»!  پلیس هدار داد که معترضان، منطقه را ترک کنند اما اقدام فوری علیه آنها انجام نداد.

اداره پلیس به کسانی که قصد حضور در آتش‌بازی چهارم ژوئیه را داشتند گفت آنها زودتر از این اعتراض‌ها خود را به محل برنامه رسانده‌اند اما گزارش روزنامه‌نگاران محلی از آن حکایت دارند که بسیاری از آنهایی که بلیط حضور این مراسم را داشتند، نتوانسته‌اند از سد معترضان عبور کنند.

همچنین گزارش‌های محلی تصاویری را به نمایش درآورده‌اند که نشان می‌دهد ماموران انتظامی و گارد ملی با تجهیزات ضد شورش در محل حضور یافته‌اند و این تجمع را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، صندلی‌های سالنی که قرار است دونالد ترامپ در آن سخنرانی کند هنوز پر نشده است و طبقه بالایی سالن تقریبا خالی است.

این اتفاق در گردهمایی گذشته ترامپ در اوکلاهاما هم رخ داد و جمعیت اندکی برای حضور در سخنرانی وی خود را به سالن رسانده بودند.

حال مشخص نیست، معترضان توسط چه کسانی سازماندهی شده‌اند. آیا حرکتی خودجوش و معترضان واقعی هستند یا برنامه ستاد انتخاباتی ترامپ است که می‌خواهند به این بهانه، بی‌رقبتی مردم برای حضور در سخنرانی انتخاباتی ترامپ را توجیه کنند.

اعتراض‌های سراسری در آمریکا پس از قتل جورج فلوید که در ششم خردادماه رخ داد، همچنان در سراسر آمریکا جریان دارد که به زیرکشیدن نمادهای تبعیض‌نژادی و مجسمه‌های مقامات آمریکایی مروج برده‌داری، یکی از اقدامات آنها بوده است.

اما در مقابل، ترامپ به شدت با این اقدام مخالف است و تاکید کرد که اقدام کنندگان علیه مجسمه‌ها و اماکن تاریخی تا ۱۰ سال زندان محکوم شوند.