آفتاب

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره گسترش «زیرسویه اُمیکرون» در جهانایسنا نوشت: سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد: موارد ابتلا به "زیرسویه اُمیکرون" در بسیاری از کشورها رو به افزایش است.

سازمان جهانی بهداشت به تازگی هشدار داده است که موارد ابتلا به زیرسویه ای از امیکرون موسوم به "بی ای.۲" (BA.۲) که اولین بار در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) کشف شد، به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است.

زیرسویه  "بی ای.۲" که آژانس امنیت بهداشت انگلیس (UKHSA) آن را به عنوان گونه ای تحت بررسی اعلام کرده، زیرمجموعه سویه اُمیکرون (BA.۱) است و طبق داده های اولیه ممکن است هم از قدرت سرایت بالاتری برخوردار باشد و هم بیشتر از دیگر سویه های کووید در برابر واکسن مصون بماند.

سازمان جهانی بهداشت در پست به روز شده در وبسایت خود اعلام کرد: موارد ابتلا به BA.۲ که در برخی از جهش ها از جمله در پروتئین سنبله با BA.۱ متفاوت است، در بسیاری از کشورها در حال افزایش است.

بنابر اعلام این سازمان، بررسی ویژگی‌های زیرسویه  "بی ای.۲" از جمله فرار از روش های مصون سازی و میزان بیماری‌زا بودن آن باید به‌طور مستقل از سویه اُمیکرون در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، شیوع زیرسویه  "بی ای.۲" به اندازه ای نیست که همچون سویه اصلی اُمیکرون و دلتا در گروه موارد نگران کننده قرار گیرد اما از آنجایی که در بسیاری از کشورها در حال گسترش است سازمان جهانی بهداشت از مقامات کشورها خواسته است تا روند شیوع آن را تحت کنترل داشته باشند.
وبگردی