آفتاب

علایم واضح کم‌ خونیایرنا نوشت: خیلی از علائمی که هر روز با آن سر و کار داریم، از مشکل خونی ما ناشی می‌شود. مدام سرما می‌خوریم و بی‌علت خسته‌ایم. علائمی که نشان می‌دهند ممکن است ما مشکل خونی داشته باشیم را بشناسیم.

اختلال خونی در برخی علائم در بدن خودش را نشان می‌دهد. گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را به بدن منتقل می‌کنند و گلبول‌های سفید ایمنی می‌آورند. پلاکت‌ها به لخته شدن خون کمک می‌کنند و هر اختلالی در عملکرد این موارد،‌ می‌تواند شما را دچار مشکل کند. خیلی از علائمی که هر روز با آن سر و کار داریم، از مشکل خونی ما ناشی می‌شود. مدام سرما می‌خوریم و بی‌علت خسته‌ایم. علائمی که نشان می‌دهند ممکن است ما مشکل خونی داشته باشیم را بشناسیم.

علائم اختلال خون چیست؟

علائم بسته به اینکه نوع اختلال سلول‌ها چگونه هستند، متفاوت خواهد بود.

علائم شایع اختلال گلبول‌های قرمز عبارت هستند از:
خستگی
تنگی نفس
مشکل در تمرکز به علت اکسیژن ناکافی در مغز
ضعف عضلانی
ضربان سریع قلب

علائم شایع اختلالات گلبول‌های سفید عبارت هستند از:
عفونت‌های مزمن
خستگی
کاهش وزن غیرقابل توضیح
ضعف یا احساس ناخوشایند
زخم‌هایی که بهبود پیدا نمی‌کنند
خونی که پس از آسیب لخته نمی‌شود
پوست به راحتی کبود می‌شود
خونریزی غیرقابل توضیح از لثه

درمان و تشخیص

بیماری‌های خونی انواع متفاوتی دارند که هر کدام برای بدن مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. آنچه در این مورد برای ما اهمیت دارد، علائمی است که به محض رؤیت بهتر است برای چکاپ اقدام کنید. بی‌علت بدنمان کبود می‌شود، مدام خسته‌ایم و احساس ضعف داریم. روی کارمان تمرکز نداریم و خونریزی‌های عجیبی در بدنمان رخ می‌دهد. اینجا زمان مراجعه به پزشک انکولوژ و دقت در وضعیت خونی شماست. برای تشخیص و درمان کارهایی انجام دهید:
معاینه پزشکی و تاریخچه پزشکی
آزمایش خون
آزمایش ادرار
نمونه‌برداری مغز استخوان
آزمایشات تصویربرادری سونوگرافی، ام‌آرآی، پت و...

 سرطان‌های سلولی خونی هنوز علائم جدی  ایجاد نمی‌کنند و باید به دقت با توجه به سابقه خانوادگی تحت چکاپ مستمر باشید. معمولاً مسائل خونی با شیمی درمانی، پرتو درمانی و عمل جراحی درمان می‌شود. دارو درمانی هدفنمند به افزایش اثربخشی شیمی درمانی کمک می‌کند.