آفتاب

گروسی با مذاکره کننده ارشد ایران دیدار کردرافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در ادامه رایزنی‌های دیپلمات فشرده در وین با علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

این ملاقات در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد. جزئیات این دیدار هنوز اعلام نشده اما با توجه به گزارش تحریک آمیز روز گذشته مدیرکل آژانس درباره پیشرفت برنامه اتمی ایران که هم زمان با مذاکرات فشرده وین منتشر شد، احتمال می‌رود که طرف ایرانی درباره عدم استفاده سیاسی از جایگاه آژانس برای مقاصد سیاسی تاکید کرده باشد.

دیروز هم زمان با تشکیل جلسه کارگروه مسائل هسته‌ای، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی درمورد پیشرفت‌های اتمی ایران، بار دیگر این سازمان را برخلاف اصول حرفه‌ای ابزار سیاسی طرف‌های غربی برای اعمال فشار علیه ایران قرار داد. رافائل گروسی سپس در مصاحبه‌ای با فرانس۲۴ ادعاهای غیرسازنده درمورد فعالیت‌های غنی‌سازی در ایران مطرح و تلاش کرد تا در تغییر مسیر مذاکرات اثرگذار باشد.

باقری امروز به خبرنگاران ایرانی اشاره کرد که در جلسه با نمایندگان مختلف هیات‌های ۱+۴ درباره بازیگرانی که خارج از عرصه گفت‌وگوها  تلاش می‌کنند در روند مذاکرات اخلال ایجاد کنند و مسیر دستیابی به توافق و مسیر گفت‌وگوهای سازنده را دچار اخلال کنند هشدار داده است.

باقری در راس هیاتی برای شرکت در دور جدید مذاکرات وین با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده به وین سفر کرده است. در طول روزهای گذشته هیات جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دیگر هیات‌هایی که عضو گروه چهاربه‌علاوه یک هستند نشست های متعددی را به صورت دوجانبه و چندجانبه با هرکدام از هیات‌ها برگزار کرده است.
وبگردی