آفتاب

ضربه سیاسی آمریکا به برجام را تحمل نمی کنیمرئیس جمهور حمایت قاطع 14 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد از برجام و قطعنامه 2231 را در جلسه دیروز این شورا، نمایشی از شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد که تهران هر روز و ساعتی که طرف های مقابل حاضر شوند به تمامی تعهدات برجامی خود عمل کنند، بلافاصله به طور کامل به تعهدات خود در برجام باز می گردد.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات سیاسی، حقوقی و اخلاقی خود پایبند بوده و خواهد بود، اظهارداشت: تاکنون ضربه آمریکا به برجام، اقتصادی بوده اما اگر بخواهد به این توافق ضربه سیاسی بزند، ایران تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع انجام می دهد.

دکتر روحانی همچنین باتاکید بر اینکه گفتمان دولت تدبیر و امید در داخل، اعتدال و میانه روی و در جهان، تعامل سازنده بوده و هست، جلسه ویدئو کنفرانسی عصر امروز با روسای جمهوری روسیه و ترکیه را در راستای گفتمان تعامل سازنده دولت در عرصه جهانی برشمرد.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تقویت گفتمان اعتدال و میانه روی در عرصه داخلی گفت: در داخل افراط و تندروی را نمی پسندیم و می دانیم به ضرر کشور تمام خواهد شد و در همین راستا از همه دوستان درخواست می کنیم در این شرایط پیچیده و سخت، راه وحدت، تعامل و مهربانی را برگزینند.

دکتر روحانی اظهارداشت: امروز روز وحدت و انسجام است و باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان، کوه را کاه کردن اخلاقی نیست. کشور با توجه به تحریم ها و کرونا مشکلات سختی دارد که همه باید در کنار هم در صدد رفع این مشکلات بر آییم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه امروز روز کار و تلاش در عین حال تحمل است، گفت: بدون تردید شنیدن حرف‌های غیرمنصفانه و ناروا برای کسانی که در صحنه کار و تلاش هستند، سخت و دشوار است و در این رابطه باید به توصیه قرآن مجید به پیامبر اسلام(ص) عمل کرد مبنی بر اینکه در برابر سخنان ناروا باید به خدا پناه ببریم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در زمینه پیگیری گفتمان تعامل سازنده با جهان دستاوردهای فراوانی داشتیم و روابط دوجانبه و سه جانبه‌ای با کشورهای منطقه و جهان برقرار کردیم که یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه توافق برجام بود که ادامه آن می‌توانست به نفع منطقه و جهان باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا از توافق برجام عصبانی بودند و این 3 باهم پیوند خوردند و با روی کار آمدن فردی در آمریکا که از لحاظ سیاسی ضعیف بود، به این توافق لطمه زدند.

دکتر روحانی تصریح کرد: تعامل سازنده مسیری بود که توانست زمینه‌های گسترده همکاری ایران با کشورهای منطقه و جهان را فراهم سازد که در این راستا رابطه نزدیک کشورمان با روسیه و چین با گذشته متفاوت است و امروز در تمام مسایل منطقه‌ای و جهانی در کنار هم قرار داریم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده برای مشکل مسکن و اجاره‌بها، گفت: در این رابطه اولین گام را در ستاد ملی مقابله با کرونا برداشته و چارچوبی را برای اجاره‌بها در تهران، کلان‌شهرها و شهرستان‌ها تعیین کردیم. در کنار این قدم اصلی و مهمی که آغاز شده است، واگذاری زمین با قیمت ارزان،‌ برای شهرک‌سازی و ساخت مسکن ارزان‌قیمت است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دولت در زمینه تأمین کالاهای مورد نیاز مردم نیز گام‌های مهمی برداشته است که از آن جمله می‌توان به تأمین ریال و ارز برای ساخت کالا اشاره کرد که بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در این راستا اقدامات  بسیار مهمی را انجام دادند، به گونه‌ای که در همین ایام سازمان برنامه و بودجه 10 هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و کالاهای ضروری پرداخت کرده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در بخش صنعت و معدن نیز تحرکات بسیار خوبی را شاهد هستیم، به گونه‌ای که طرح‌های بزرگ صنعتی و معدنی در همین ایام افتتاح و به بهره‌‌برداری رسید.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم بدانند دولت همه توان خود را برای رفع مشکلات به کار خواهد گرفت، گفت: دولت در موضوع کرونا موفقیت بسیار بزرگی در زمینه مهار، درمان در اختیار گذاشتن امکانات و تولید محصولات مورد نیاز داشته است، اما در عین حال همواره در این مسأله تأکید داریم که وجود اجتماعات خطر بزرگی برای شیوع این بیماری است و راه مقابله با این ویروس آن است که سبک زندگی خود را تا زمانی که این ویروس وجود دارد، عوض کنیم و راهی جز رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و استفاده از ماسک وجود ندارد.

رئیس جمهور همچنین با اظهار تأسف از وقوع آتش‌سوزی در یک مرکز درمانی در تهران، جان‌باختن شماری از مردم و کادر درمانی را تسلیت گفته و برای مصدومین آرزوی شفا کرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود سرنگونی ایرباس مسافربری کشورمان در 12 تیرماه 67 توسط ناو هواپیمابری آمریکا را اقدامی جنایتکارانه توصیف کرد و گفت: اینگونه اقدامات جزء اخلاق آمریکا است و این مسیر را در مقابل ملت ایران تا امروز دنبال کرده است.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، اظهار داشت: امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع)، امام تدبیر بودند؛ این امام همام علیرغم میل باطنی خود از مدینه هجرت کردند و ولایتعهدی را قبول کردند چرا که مصالح دنیای اسلام را مدنظر داشتند و مهم این است که همواره پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌ها، مصالح اصلی امت اسلام، ملت و جامعه مد نظر باشد و پیروی از سیره آن حضرت می‌تواند راهنمای خوبی برای همه ما باشد.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در ایام با سعادت میلاد امام هشتم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستیم؛ مردم کشور ما به همه خاندان رسالت و ائمه هدی و راه و مسیر آنها عشق می‌ورزند، اما مولای ما علی‌بن موسی‌الرضا(ع) یک ویژگی خاصی دارد و آن اینکه او میهمان مردم بسیار خوب و ولایتمدار ایران است.

از آن روزی که علیرغم خواست و میل خودش و علیرغم برنامه‌ای که خودِ ایشان داشت، مجبور شد که از مدینه هجرت کند و وارد ایران شد، در مسیر راه از اهواز گرفته تا نیشابور، همه جا مردم از بیانات آن حضرت بهره و استفاده بردند و در دورانی که آن حضرت در مرو و خراسان بود؛ بیانات و مباحثات آن حضرت، شرکت او در جلسات رسمی و مهم آن زمان، در مباحث اعتقادی، دینی، تاریخی و قرآنی بسیار تاثیرگذار بود؛ تا جایی که امام هشتم را به عنوان عالِم آل محمد (ص) لقب دادند و فرصتی که امام هشتم پیدا کرد برای تبیین احکام دین، در جلسات رسمی بی نظیر بود.

و این نکته را اینجا تاکید کنم؛ امام صادق(ع) را به عنوان موسس مکتب و مذهب خود می‌شناسیم؛ درست است که در دوران امام باقر(ع) و امام صادق(ع) احکام دین، فقه و تشیع بیشتر تبیین شد؛ اما رسمیت مذهب شیعه مربوط به دوران امام هشتم می‌شود. یعنی آن دورانی که در مرکز خلافت و در مرکز حکومت آن زمان با وضوح و علنی از مذهب شیعه تجلیل می‌شد و حتی خلیفه وقت هم به ظاهر در جلسات لحنش به گونه‌ای بود که از مذهب شیعه تجلیل و تعریف می‌کرد؛ این اولین بار است که در تاریخ اسلام بعد از وفات پیامبر اسلام(ص) و دوران امیرالمومنین(ع) که به خلفای خاص رسید در این دوران مشاهده می‌کنیم.

امام هشتم (ع) امام تدبیر بود؛ یعنی علیرغم اینکه مایل نبود از مدینه سفر کند، اما این را پذیرفت و قبول کرد؛ به دلیل آثار و مصالحی که برای دنیای اسلام داشت و علیرغم اینکه ولایتعهدی را قبول نداشت و رد کرد و به ظاهر آن را پذیرفت به خاطر مصالحی بود که برای دنیای اسلام ایشان مدنظر قرار داده بود.

این خیلی مهم است که ما پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌های خود مصالح اصلی امت اسلام و ملت و جامعه همواره مدنظر باشد و سیره مبارک آن حضرت می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای همه ما در این جهت باشد.

فردا 12 تیرماه هست؛ روزی که ایرباس ما توسط موشک‌های آمریکایی در تیر ماه سال 67 سرنگون شد و این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور تحقق پیدا کرد؛ اینکه یک نیروی نظامی به تعمد آن هم در میدان جنگی که به ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در این ماههای آخر وارد مداخله این جنگ در خلیج فارس شده بود و به جای اینکه بگوید من اشتباه کردم اما در عین حال عذرخواهی نکند و بگوید من فکر کردم این هواپیما، هواپیمای اف14 است و ایرباس نیست و علیرغم این مدال بدهد به آن کسی که هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده و 290 نفر بیگناه را به شهادت رسانده، این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست؛ این مسیری است که آمریکایی‌ها از آن روز تا امروز همواره مدنظر داشتند؛ وگرنه اگر یک دولت معمولی بود و فرض می‌گیریم که اشتباه کرده، که اشتباه نکرده و ما می‌دانیم ولی حالا برفرض؛ لااقل عذرخواهی می‌کرد؛ لااقل می‌آمد آن کسی که این کار را کرده بود تنبیه و محاکمه می‌کرد، نه اینکه به او مدال بدهد.

امروز هم همین مسیر و راه را متاسفانه شاهد هستیم و دیروز در سازمان ملل یک محل نمایشی بود برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران؛ در این 3 سال و نیم از زمانی که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده، با بی قانونی، اعمال ضد قانونی، ضد بشر، ضد حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه بودیم؛ حالا ممکن است آمریکایی‌ها در محاسبات خود بگویند که در بخش اقتصادی یک موفقیتی بدست آوردیم و توانستیم ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دهیم اما قطعا از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی در طول مدت 3 سال و نیم بارها و بارها مواجه با شکست شدند و دیروز هم باز یک نوع شکست جدیدی برای آمریکایی‌ها بود.

آمریکایی‌ها در این هفته‌های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شدند؛ یکی راجع به پیش‌نویس قطعنامه‌ای که علیه ایران تهیه کردند و تا امروز در واقع همه آنهایی که در شورای امنیت فعال هستند به نحوی مخالفت کردند و آمریکایی‌ها موفقیتی برای اینکه زمینه را در شورای امنیت آماده کنند، بدست نیاوردند؛ در افکار عمومی دنیا هم بدست نیاورند و شکست دوم آنها دیروز در صحن شورای امنیت بود که غیر خودِ آمریکا 14 عضو دیگر همگی از برجام تعریف و تایید و پشتیبانی کردند؛ یعنی آمریکایی‌ها 3 سال و نیم است که در دنیا تلاش می‌کنند برای اینکه برجام را بشکنند، اما بعد از 3 سال و نیم باز هم وقتی شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می‌شود، غیر خودشان 14 عضو دیگر از برجام و از قطعنامه 2231 حمایت می‌کنند.

از لحاظ اخلاقی و حقوقی هم معلوم است همیشه آمریکایی‌ها با شکست مواجه بودند و  امروز هم مواجه با شکست هستند.

البته می‌خواهم بر این نکته تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام کرده، باز هم اعلام می‌کنیم، هر روز و هر ساعتی که طرف مقابل، یعنی همین الان 1+4 حاضر شوند به تمامی تعهدات خود در برجام عمل کنند، ایران نیز بلافاصله به طور کامل به تعهدات خود برمی‌گردد. یکسال تمام صبر کردیم، به تمامی تعهدات خود عمل کردیم و آنها نتوانستند کاری را پیش ببرند. در سال دوم هم مرحله‌ای قدم به قدم در 5 مرحله پیش رفتیم و آنها باز نتوانستند کاری انجام بدهند.

در اینجا تاکید می‌کنم اگر فردا 1+4 آماده شود به همه تعهدات خود عمل کند، بداند همان فردا ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم. ایران به تعهد سیاسی خود، به تعهد حقوقی خود، به تعهد اخلاقی خود در طول تاریخ مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه پایبند بوده و امروز هم پایبند هستیم.

تاکنون ضربه آمریکا به برجام ضربه اقتصادی بوده و ایران در مقابل بخشی از تعهدات خود کنار گذاشت و تحمل کرد، اما اگر آمریکایی‌ها باز هم بخواهند به برجام ضربه بزنند، بخواهند ضربه سیاسی بزنند، بدانند جمهوری اسلامی ایران تحمل نخواهد کرد و همانطور که بارها به 1+4 گفتیم، اقدام قاطع خود را در این زمینه نشان می‌دهد.

البته دوستان ایران در روسیه و چین در طول این 3 سال و نیم، همواره مواضع سیاسی بسیار خوبی اتخاذ کردند، دیروز هم مواضع سیاسی خوبی اتخاذ کردند.

نکته دیگری که می‌خواهم بیان کنم، جلسه ویدئوکنفرانسی است که امروز بعداز ظهر با رئیس جمهور روسیه و رئیس جمهور ترکیه خواهیم داشت. میزبان این اجلاس سه جانبه ایران است. بنا بود این اجلاس در تهران یا یکی از شهرستان‌های ایران برگزار شود، اما به خاطر مسائل بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانس برقرار می‌شود.

این هم نکته بسیار مهمی است که یکی از تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم همواره این بود که به گفتمان خود در برابر مردم پایبند باشد. گفتمان دولت از اول در داخل اعتدال و در جهان تعامل سازنده بوده است. این گفتمان دو بعدی همواره مدنظر دولت بوده و امروز هم مدنظر ماست. در داخل افراط را نمی‌پسندیم، در داخل تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم به ضرر کشور خواهد بود. از همه دوستان درخواست می‌کنیم در این شرایط بسیار پیچیده و سختی که برای جمهوری اسلامی ایران پیش آمده است، بین قوای سه‌گانه، بین ارکان کشور، نیروهای مسلح، مردم، جناح‌های سیاسی و تفکرات مختلف، راه وحدت، اتحاد، تعاون، برادری و مهربانی را برگزینیم.

امروز روز وحدت و انسجام است، باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را در مشکلات کشور کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان کوه را کاه کردن هم اخلاقی نیست. کشور سختی‌ها و مشکلاتی دارد، همه می‌دانیم در یک شرایط تحریم سخت هستیم، همه می‌دانیم در شرایط کرونا هستیم، همه می‌دانیم کرونا در صادرات اثر گذاشته، در واردات، در تجارت، در مشاغل، در حمل و نقل و در گردشگری اثر گذاشته است. همه می‌دانیم به هر حال دنیا هم با این مساله مواجه است. کدام کشور دنیا را می‌بینید که از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر شیوع کرونا قرار نگرفته باشد. همه کشورها بدون استثنا تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامتی را تهدید می‌کند؛ جامعه، اقتصاد، سبک زندگی را تهدید می‌کند. یک بیماری ویژه و خاصی است و همه دنیا با آن درگیر است. جمهوری اسلامی ایران هم تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده است. به ویژه کادر بهداشت و درمان با همه توان و فداکاری شبانه‌روزی در این زمینه تلاش کردند و در این شرایط سخت باید مراقبت کنیم و اعتدال و میانه‌روی میان همه جناح‌ها و همه گروهها را همواره مدنظر قرار دهیم.

خودِ قرآن مجید راجع به پیغمبر می‌گوید: وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّکَ یَضِیقُ صَدْرُکَ بِمَا یَقُولُونَ. می‌گوید پیغمبر، می‌دانیم که به خاطر حرف‌های ناصواب و ناعادلانه و غیرمنصفانه‌ای که در برابر تو می‌زنند تو دلگیر می‌شوی، دلت می‌گیرد. یضیق صدرک، حالا او که پیغمبر بوده با آن عظمت، وقتی حرف‌های نابجا را می‌شنید دلش می‌گرفته و خداوند می‌گوید که می‌دانیم دل تو گرفته، فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَکُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ، به عبادت خدا بپرداز، به تسبیح بپرداز، سجده کن تا ما گره دلت را باز کنیم.

می‌دانیم به هر حال یک گروهی که در صحنه کار و تلاش می‌کنند، وقتی حرف ناروا می‌شنوند در آنها تاثیر می‌گذارد، اما در برابر حرف ناروا باید به خدا پناه ببریم. برویم کنار حق و از او استمداد بطلبیم و بدانیم امروز روز تحمل است و روز کار است. هم باید تلاش کنیم، هم باید فعالیت کنیم، هم باید تحمل کنیم. این در بخش اعتدال.

در بخش تعامل سازنده از آغاز تاکنون از این گفتمان سود فراوانی بردیم که یکی از آنها همکاری و وحدتی است که با کشورهای مختلف برقرار کردیم البته یکی از مهمترین آنها برجام بود که می‌توانست به نفع همه جامعه ما و منطقه و جهان باشد و برای مدتی هم برجام منافع خود را در سال 94، 95 و96 نشان داد و آثار آن را دیدیم و یک عده‌ای نتوانستند تحمل کنند که صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه هم از آن اول نمی‌توانستند تحمل کنند، از این توافق عصبانی بودند، از این توافق شب خوابشان نمی‌برد و تندروهای آمریکا هم همینطور که اینها همیشه اینجور بودند و اینها به هم گره خوردند و یک آدم ناتوانی از لحاظ مهارت‌های سیاسی هم در کاخ سفید روی کار آمد که توانستند روی او تاثیر بگذارند و او از برجام جدا شد و به برجام لطمه زد.

همانطور که گفتم 3 سال و نیم است که ادامه می‌دهد اما در عین حال ما در کنار برجام توافقات و همکاری‌های بسیار خوبی با کشورهای منطقه داشتیم که یکی توافقات کاری بود که بین ایران، روسیه و ترکیه راجع به سوریه انجام شده است و آمریکایی‌ها راجع به سوریه همواره دنبال اخلال در روابط دولت و ملت در سوریه، فشار اقتصادی به سوریه، فشار امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند اما ما در کنار دو کشور دیگر همواره دنبال صلح و امنیت و مبارزه با تروریزم و احیای آزادی بیشتر در منطقه سوریه بودیم و سه کشور همواره با هم تحت عنوان روند آستانه همکاری کردیم و همچنان هم همکاری را ادامه می‌دهیم و امروز بعدازظهر هم یکی از اجلاس‌های ما خواهد بود که البته ویدئوکنفرانسی انجام خواهد شد و البته ما کارهای دیگر هم در منطقه در این ایام انجام دادیم.

روابط بین ایران، روسیه و آذربایجان سه جانبه بوده که باز هم بنا بود این اجلاس را آخر پارسال می‌داشتیم که به خاطر مسائل بهداشتی تاخیر افتاد، روابطی که با اوراسیا برقرار کردیم که از لحاظ اقتصادی برای ما بسیار حائز اهمیت بود، روابطی که بین ایران، افغانستان و هند برقرار شد با مساله چابهار و مساله ترانزیت و اقداماتی که انجام شد، روابطی که با کشورهای اطراف دریای خزر انجام دادیم و توافقاتی که انجام دادیم و اجلاس‌هایی که با اینها داشتیم و همچنین با کشورهای دیگر، کشورهای جنوبی، روابط نزدیک‌تر با عراق و با دیگران این تعامل سازنده مسیری بود که توانست راه را برای همکاری ما با کشورهای منطقه و کشورهای جهان هموار کند.

یکی از آثار تعامل سازنده همین روابط نزدیک و خوبی است که امروز با روسیه و چین داریم که این جزو آن تعامل سازنده است و می‌بینید امروز روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و نزدیک‌تر با هم هستیم و در کنار هم در برابر مسائل منطقه‌ای و در مسائل جهانی قرار می‌گیریم پس ما همواره به گفتمان اعتدال و تعامل سازنده که از روز اول از سال 92 روی این گفتمان ایستاده‌ایم، امروز هم می ایستیم و تا

پایان هم خواهیم ایستاد.

اما طبیعی است که این ایام در کشور با مشکلاتی مواجه باشیم که مشکل مسکن و اجاره بها یکی از مشکلاتی بود که این روزها با آن مواجه بودیم و روی مردم فشار زیادی وارد آمد که در ستاد ملی کرونا اولین قدم را برداشتیم و چارچوبی را در تهران و در کلانشهرها برای اجاره بها گذاشتیم و این قدم اول و قدمی بود که برای مساله اجاره برداشته شد.

قدم اصلی و مهمی شروع کردیم که وزارت مسکن در این زمینه بسیار فعال است و اینکه بتوانیم زمین کافی به قیمت ارزان برای شهرک‌سازی و همچنین برای آنهایی که می‌خواهند مسکن در اختیار داشته باشند یا قیمت بسیار کم یا مجانی در اختیار آنها قرار دهیم چون بخش بزرگ هزینه مسکن به زمین مربوط می‌شود و در این یکی دو سال اخیر در مجموع 160 هزار واحد مسکونی با تسهیلاتی که در صندوق پس انداز ایجاد شد، مسکن در اختیار خانه اولی‌ها قرار گرفت و زمینه‌های 330 هزار واحد مسکونی آماده می‌شود تا اینها صاحب مسکن شوند.

تلاش ما این است که وزارت مسکن بتواند تا پایان دولت 500 هزار واحد مسکونی را آماده کند و تحویل دهد و تلاش این است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امسال و سال آینده تا پایان دولت 200هزار واحد مسکونی را برای روستاها آماده کند و تحویل دهد.

مردم ما می‌دانند که در این دو سه سال اخیر به خاطر سیل و زلزله حدود 200 هزار واحد مسکونی را کامل ساختیم یا مرمت کامل کردیم و در اختیار گذاشتیم. یک میلیون و 300 هزار واحد نیمه کاره‌ای که سفت‌کاری شده در بیابان ریخته بود، همه را برداشتیم تکمیل کردیم و تحویل دادیم. آنهایی که کنار و گوشه می‌گویند که دولت یازدهم و دوازدهم چه کار کرده، این آمار و ارقام پیش روست که چقدر واحد مسکونی در اختیار مردم گذاشتیم و امروز برای واحدهای مسکونی تلاش می‌کنیم و انشاءالله این قدم‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

نکته دوم برای زندگی مردم و کالاهای مورد نیاز است. برای کالاهای مورد نیاز مردم سه تا قدم مهم باید برداشته شود. قدم اول تامین ریال و تامین ارز برای ساخت کالاست یعنی برای مواد اولیه کارخانجات یا محصولی که باید وارد شود یا نهاده‌هایی که باید وارد شود.

بانک مرکزی در این زمینه قدم‌های بسیار مهمی برای تامین ارز برداشته  و سازمان برنامه و بودجه کار بزرگی برای تامین ریال کرده است، در همین هفته جاری سازمان برنامه و بودجه ما 10هزار میلیارد تومان برای خرید گندم و طرح‌های عمرانی پرداخت کرده، اینکه دولت در شرایط کرونا و در شرایط فشار اقتصادی در یک هفته قادر است 10هزار میلیارد تومان غیر از مخارج معمولی در حقوق و یارانه، در این زمینه پرداخت می‌کند، مهم است. امسال خرید گندم بهتر از سال گذشته است. گندمی که تا امروز خریده ایم 8 و نیم درصد بیشتر از سال گذشته است، 96 درصد پول گندمی که تا امروز خریده ایم به گندمکارها پرداخت شده یعنی تقریبا به روز هستیم و داریم تسویه می‌کنیم. این یک کمک بسیار بزرگی است که دولت به کشاورزی می‌کند.

در صنعت هم حرکت، حرکتِ خوبی است امروز در برخی از صنایع همین آماری که امروز سرپرست وزارت صمت در اختیار ما گذاشت ملاحظه کردید در برخی از کالاها 30 درصد، برخی از کالاها 40 درصد، کالاهایی هست حتی 100درصد افزایش محصول داشته در این سه ماه نسبت به سه ماه پارسال. پس حرکت حرکتی است که برای تولید انجام می‌گیرد. در ارز آن، در ریال آن، در تحرک کشاورزی آن، در تحرک مربوط به بخش صنعت و معدن آن.

اینکه یکدفعه در وسط تحریم اعلام می‌شود در تولید آهن اسفنجی رتبه اول می‌شویم. یک مساله بسیار مهمی است اینکه ما در یک هفته اعلام می‌کنیم یک طرح مهم مربوط به انرژی حدود یک و نیم میلیارد دلار، طرح گوره به جاسک را اجرا می‌کنیم. این بحث یک میلیون دلار، 10 میلیون دلار نیست حدود یک و نیم میلیارد دلار است این کار عظیم و بزرگی است که این دولت انجام می‌دهد آن وقت یک عده‌ای گویی این واقعیت‌های آشکار و روشن را که هر هفته  طرح‌های عظیم و بزرگ را در این کشور افتتاح می‌کنیم و این هفته هم باز فردا نزدیک 2 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهیم کرد و هفته‌های آینده هم این‌چنین، تلاش خود را انجام می‌دهیم، نمی بینند.

البته می‌دانیم علیرغم همه تلاش‌ها و همه کوشش‌ها، شرایط شرایطِ سهل نیست، شرایط شرایط تحریم و کروناست بنابراین این مشکلات را متوجه هستیم اما در عین حال مردم عزیز ما بدانند که همه توان خود را به کار خواهیم گرفت تا آنجایی که در توان ماست.

همین امروز در دولت از بعضی از وزرا و بانکها برای اینکه وامی که بنا بوده در اختیار مشاغلی که در کرونا آسیب دیدند در اختیارشان گذاشته شود تاخیر شده، گله کردم. در جلسه بحث کردیم قرار شد جبران شود سریعا این وام به کسب و کارهایی که صدمه دیده اند پرداخت شود، کار و تلاش انجام می‌گیرد اما در عین حال ممکن است مشکلاتی هم داشته باشیم که مردم عزیز ما باید کمک کنند در این مشکلات و همه دست به دست هم بدهیم.

دو نکته آخر این است که اول در داستان کرونا موفقیت‌های بسیار بزرگ بدست آوردیم؛ هم در مهار، هم در درمان، هم در اختیار گذاشتن امکانات و هم برای تولید محصولاتی که مورد نیاز بوده؛ از ماسک و ونتیلاتور گرفته تا هر چه که مورد نیاز  بوده است؛ تلاش‌هایی که انجام گرفته و مردم عزیزی که درمان شدند؛ اما همواره بر این مساله تاکید کردیم وجود اجتماعات خطر بزرگ برای ما هست.

خدمت مردم بسیار عزیز و بزرگوار ایران باز هم عرض می‌کنم،  با یک ویروسی مواجه هستیم که این ویروس تا امروز درمان قطعی و واکسن ندارد؛ زمان آن مشخص نیست تا چه وقت هست؛ ممکن است تا آخر سال گرفتار این ویروس باشیم و ممکن است سال دیگر هم گرفتار باشیم؛ بهداشت جهانی اشاره کرده در این روزهای اخیر، که ممکن است پاییز سختی در انتظار دنیا باشد،؛ همه اینها هست به هر حال مشکل داریم.

راه آن چیست در برابر این ویروس؟ راه آن، این است که سبک زندگی خود را عوض کنیم؛ وقتی به هم می‌رسیدیم دست می‌دادیم، دیگر الان نمی‌توانیم دست بدهیم تا وقتی این ویروس هست؛ وقتی به هم می‌رسیدیم کنار هم می‌نشستیم و با هم گفت و شنود می‌کردیم، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و باید فاصله را حفظ کنیم.

باید دستمان را به طور مرتب بشوییم؛ باید در اجتماع وقتی می‌رویم باید از ماسک استفاده کنیم؛ باید در حمل و نقل مراقبت و مواظبت کنیم؛ راه دومی ندارد جز اینکه همه مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کنیم؛ راه دیگر ندارد؛ اگر عروسی و عزا و مهمانی بخواهد مثل سابق باشد، گردهمایی مثل سابق باشد، نمی‌شود، شدنی نیست و با مشکل مواجه می‌شویم و مردم خسارت می‌بینند؛ البته از هفته آتی امکاناتی را فراهم کردیم، مصوباتی را گذراندیم که استان‌هایی که مشکل دارند بتوانند راحت‌تر خودشان محدودیت‌های استانی را برقرار کنند. البته نسبت به آن شهرستان‌هایی که شرایط و وضعیت قرمز هستند. ولی باز از مردم عزیز خواهش می‌کنیم همه در کنار هم دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.

نکته آخر هم اشاره به حادثه دردناک دیشب است که در یک مرکز درمانی در تهران پیش آمد؛ عده‌ای از مردم عزیز و  کادر درمانی ما متاسفانه جان عزیز خود را از دست دادند؛ خدمت همه خانواده‌های عزیز آنها تسلیت می‌گوییم و برای همه مصدومین آرزوی شفای عاجل می‌کنیم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاتهوبگردی