آفتاب

مشکلی در تامین ارز نداریم / نمی‌توانیم دیگر تعطیلی بزرگ درکشور را داشته باشیمسخنگوی دولت با اعلام اینکه صادرات غیر نفتی افزایش یافته است تصریح کرد که از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم.

ایسنا: علی ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع) اظهار کرد: رئیس جمهور محترم نکته مهمی را درباره ضرورت هماهنگی همه قوا در جلسه گذشته دولت اعلام کردند. من همینجا اعلام می‌کنم بنای دولت بر همکاری و هماهنگی برای گذشت از بحران ها است. امروز آثار تخریب تحریم گسترده و همپوشانی اش با بیماری کرونا و تهدید های بی سابقه باند کاخ سفید و تلاش هایی برای نا امن کردن کشور را شاهد هستیم. دولت در خط مقدم قرار دارد.

مطلع هستیم فشارهای اقتصادی فشار سختی به مردم وارد کرد

وی ادامه داد: در کنار این عملیات روانی گسترده هم دارد، صورت می گیرد. امروز باید بیش از گذشته همه قوا و نهادها و نهادهای مدنی کنار هم قرار بگیرند. ما مطلع هستیم فشارهای اقتصادی فشار سختی به مردم وارد کرد.

ربیعی تاکید کرد: دولت بنایی بر افزایش قیمت گازوئیل ندارد. چند وقت پیش در فضای مجازی فیلمی درباره برخورد با دلالان پخش شد که برای چند سال پیش بوده، اما طوری رفتار کردند که گویی برای روز قبلش بوده است. در هفته صدها مطلب برای آسیب به روان جامعه پخش می شود. هوشیاری رسانه ها ، سخن سنجیده و کنار هم بودن مسیر ناگزیر ماست.

بنای دولت بر همکاری با همه قوا است

سخنگوی دولت مجدد خاطرنشان کرد: بنای دولت بر همکاری با همه قوا و نهادهای مختلف برای یاری رساندن  به مردم است.

وی با اشاره به اهمیت امروز که در تقویم روز صنعت و معدن نامگذاری شده است گفت: امسال بحث صنعت و معدن برای ما مهم تر از همیشه است. ما نیازمند جهش تولید بودیم و هستیم . با ممنوعیت ۲ هزار کالای وارداتی شرکت های دانش بنیان پیشرفت پیدا کردند. رشد صنعت و معدن ما آینده نویدبخشی برای اشتغال و اقتصاد جلوی ما قرار داده است.

وی با اشاره به سخن صنعتگران بزرگ جهان گفت: ایران درحال تبدیل شدن به یک کشور صنعتی است.

وی با اشاره به رشد صنعت در کشور اظهارکرد: محصولات تولیدی ما در سال ۹۸ به گونه ای بود که همه آنها رشد داشتند و در سال ۹۹ باید به رشد بیشتری دست پیدا کنیم که پایه ریزی‌هایی هم صورت گرفته است.

از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم

ربیعی گفت: وقتی نفت تحریم شد، ما از صادارات آن محروم شدیم اما از ناحیه تامین ارز امروز مشکلی نداریم، ۲۰۰ طرح را با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهیم کرد. صادرات غیر نفتی افزایش یافته است. 
وی افزود: ۲۶ درصد سرمایه گذاری ها در مناطق محروم بوده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما در الکتروگرافیکی  فولاد مشکلات داشتیم، اما امروز تولید می‌کنیم.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است

ربیعی درباره جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفت: دکتر نمکی گزارشاتی را ارائه دادند، امروز داروهای ضد سرطان تولید شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به بالا رفتن مجدد تعداد مبتلایان و فوتی‌های بیماری کرونا، اظهارکرد: گزارش هایی در جلسه ارئه شد،  مبنی بر این‌که استان‌هایی که وارد پیک شدند آمار  ما را بالا بردند،
در ستاد کرونا مهم ترین عامل بالا رفتن  عادی شدن بیماری برای مردم عنوان شد.

وی خاطر نشان کرد: مردم مراعات نمی‌کنند، بنا شد برخی از واحدهای خدمات دهنده خدمات عمومی اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشد، خدماتی ارائه ندهند.

ربیعی گفت: یکی از علل شیوع، پنهان کردن بیماری و برچسب زدن به فرد مبتلا است، باید فضای رسانه‌ای شکل  بگیرد مبنی بر اینکه این یک بیماری است ،طرف رعایت کند، سلامت خود را مجددا به دست می‌آورد ، من آگهی ترحیمی در فضای مجازی دیدم که  علت مرگ را هم در آگهی ترحیم  نوشتند، خب این باید فرهنگ سازی شود.

وی ادامه داد: ۸۸ درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در اردیبهشت داشتیم که امروز  ۲۰ درصد تنزل پیدا کرده است.

از ۱۵ تیر استفاده از ماسک در مکان‌های  سرپوشیده اجباری است

سخنگوی دولت گفت: براساس پروتکل‌ها  از ۱۵ تیر استفاده از ماسک در مکان‌های  سرپوشیده عمومی ، قرمز و نارنجی و حتی سفید اجباری شده است.
وی ادامه داد: توزیع رایگان ماسک به همکاری شهرادری ها در دستور کار قرار گرفته است، امروز تولید ماسک صنعتی به ۵ میلیون رسیده است.

بنا داریم وارد موج دوم کرونا در کشور نشویم

سخنگوی دولت تاکید کرد: وزارت بهداشت و قوه قضاییه گشت هایی خواهند داشت. بنا داریم وارد موج دوم کرونا در کشور نشویم، تمرکز ما درحال حاضر  بر روی استان‌هایی است که وارد پیک شده‌اند یا اصلا تا حالا وارد نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: قصد داریم نظارت را هر روز بیش از گذشته ارتقاء ببخشیم تا دستاوردهای به دست آمده کادر بهداشت و درمان از بین نرود.

شرایط پذیرش در بورس را تسهیل کردیم

وی در پاسخ پرسشی درباره بازار بورس گفت: شرایط پذیرش در بورس و زمان را تسهیل کردیم. الان زمان از یک ماه فراتر نمی‌رود. در ماه آینده عرضه بلوکی پالایشگاه تبریز را و شرکت سرمایه ‌گذاری امید را خواهیم داشت. با صحبتی که با وزیر محترم کار و رفاه اجتماعی داشتم، چهارشنبه عرضه بلوکی سیمان را نیز خواهیم داشت. یکشنبه هم اولین جلسه تاسیس بورس املاک تشکیل شده و بنا به آغاز به کارش در این ماه است. افراد می‌توانند سرمایه های خود را بیاورند در بورس سرمایه گذاری کنند. باید بورس را کمک کنیم. بحث اقتصادی اش هم به عهده دولت است.

وی درباره تصمیم دولت درباره مستاجرین نیز تصریح کرد: ما تصمیم گرفتیم کلیه قراردادهای مسکونی استیجاری که مدت آن ها تا پایان مهر بود در صورتی که توافقی بین مالک و مستاجر صورت نگرفت، توسط خودشان ، یک سال دیگر تمدید شود. برای تهران ۲۵ درصد ، برای ۱۰  کلانشهر ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد افزایش اجاره بها در نظر گرفته نشده است.

ربیعی با اشاره به نظارت دولت بر بازار مسکن گفت: بخشی از نظارت در این بازار مثل بازار دلار و یورو که امروز عرضه شده و تقاضایی ندارد، است. با این پدیده در بازار مسکن رو به رو بودیم و الزامی شد کلیه خرید و فروش ها در سامانه ای ثبت شود. این تصمیم بسیار کمک می کند که آمار و  اطلاعات این بازار درست باشد. حمایت های گام به گامی  را برای تعدادی از مستاجرین باید انجام دهیم. این طرح در غالب بسته های حمایتی است.

مسکن‌های مهر تا پایان سال تکمیل می شوند

وی با بیان اینکه مسکن‌های مهر تا پایان سال تکمیل می شوند، گفت: ما به هیچ وجه برای مسکن سازی نقد نداشتیم نقد ما در ساخت مسکن در محله هایی بود که مسائل اجتماعی صورت نگرفته و دارای زیر ساخت لازم نبودند. ما بنا داشتیم مسکن مهر را تکمیل کنیم و کردیم. گاهی وقت ها در برخی شهرها هزینه زیرساخت‌ها از خود سازه بیش تر بود. خواست ما این است که افرادی که درآمد پایین دارند فاصله پولی‌شان با خرید خانه کم تر شود.

وی با تاکید بر  اجباری بودن استفاده از ماسک در اماکن عمومی گفت: اماکن عمومی به افرادی که ماسک را رعایت نمی‌کنند ارائه خدمات نمی دهند . شاید خستگی ناشی از آثار روانی کرونا باعث شد این هنجار شکنی بهداشتی صورت بگیرد و اما به زودی به رعایت بالای ۸۰ درصد خواهیم رسید.

عامل گسترش تروریست در منطقه آمریکا است

سخنگوی دولت در پاسخ به حامی تروریست خوانده شدن ایران توسط دولت آمریکا گفت: ما فکر می‌کنیم و دنیا هم شاهد است که دولت آمریکا نه تنها از تروریست حمایت می‌کند که خودش هم تروریست است. آمریکا سردار شهید ما را در کشوری دیگر می زند و خودش اعلام می کند. به اصحاب رسانه توصیه می‌کنم کتاب خاطرات بولتون را مشاهده کنند. اوهام ترامپ را مشاهده کنند می گوید به ملت ایران سختی می دهم تا دولتش به خواست من تن دهد. از نظر من بخشی از گسترش تروریست سیاست آمریکا بوده است . عامل گسترش تروریست در منطقه و تسری اش آمریکا است. سردار سلیمانی باعث ایجاد امنیت در منطقه بود. نه فقط ما که دنیا در برابر یک دولت نا متعادل قرار گرفته است.

مالیات بر مسکن‌های خالی از ماه آتی اجرا می‌شود

ربیعی با اشاره به تصمیم دولت درباره مالیات بر مسکن‌های خالی و خرید و فروش در این زمینه ، گفت: دولت اختیاری به سازمان مالیات داد و در آینده نزدیک سامانه‌ای در وزارت راه راه اندازی خواهد شد که به سازمان مالیات وصل می‌شود که اطلاعات داده شود.
وی خاطرنشان کرد: با مدل ارتباطی که به وجود آمد و به وجود آمدن سامانه پیش بینی ما این است که این طرح از ماه آتی اجرا خواهد شد.

تحریم‌های ۹۴ قابل مقایسه با امروز نیست


سخنگوی دولت درباره مهار گرانی و قیمت‌های افسار گسیخته، اظهارکرد: ما مدام درگیر این چالش بوده‌ایم و باید بگویم تحریم‌های ۹۴ قابل مقایسه با امروز نیست.
وی ادامه داد: فشار حداکثری که امروز وجود دارد را نمی‌توان نادیده گرفت، ریشه علمی به وضعیت اقتصاد بازمی‌گردد. زمانی ۵۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم  که ۱۴ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی بود.
سخنگوی دولت گفت: بانک مرکزی در این مدت تمام تلاش خودش را برای کنترل نقدینگی کرده است، امروز چرا مسکن گران می‌شود بحث وجود همین نقدینگی است.

تلاش کردیم اقتصادمان ونزوئلایی نشود

وی ادامه داد: خاطرمان هست که عده‌ای می گفتند تورم ونزوئلایی خواهیم داشت اما تلاش خودمان را به کار بردیم که این امر محقق نشود. دولت تمام تلاش خودش را کرده است اما بخشی از این وضعیت فعلی برای سوداگری است.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور تاکید کرد: مشکلات وجود دارد اما با این وجود سراغ بانک مرکزی نرفتیم و استقراض نکردیم، ما امروز هزینه‌های دولت را کاهش دادیم و منابع را از بورس به وجود آوردیم.

در رنج هستیم که سفره مردم از پروتین و ویتامین کوچک می‌شود

وی گفت: امروز "یلگی" وجود ندارد، اما فشارهای وجود دارد. ما هم در رنج هستیم که سفره مردم از پروتین و ویتامین کوچک می‌شود. ما از همه ابزارهای مدیریتی باید انجام دادیم‌.
ربیعی تاکید کرد: از روش تامین ارزی که به کار می‌بریم قطعا کالاهای اساسی را فراهم خواهیم کرد.

مددجویان جمعیت امام علی (ع)فراموش نخواهند شد

سخنگوی دولت درباره  سرنوشت افراد تحت پوشش جمعیت امام علی(ع) با توجه به تعطیلی این سازمان مردم نهاد گفت: درجریان علت بازداشت نیستم، اما  بر اساس شنیده‌ها  از وزارت کشور، بحث آدم‌ها است نه جمعیت. اگر قرار است جمعیتی تعطیل شود قاعده دارد  و بحث افراد بازداشت شده با قوه قضائیه است.
دستیار اجتماعی رئیس جمهور افزود: به طور عمومی سیاست ما حمایت از جمعیت‌های مردم نهاد است، همانطور که گفتم بحث افراد یک طرف است، بحث خود جمعیت یک طرف دیگر است.

وی تاکید کرد که مددجویان فراموش نخواهند شد.

آخرین تمهیدات برای بازنگری در حقوق بازنشستگان

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش ‌که دولت برای  رفع تبعیضی که گریبانگیر بازنشستگان تامین اجتماعی است، چه برنامه‌ای دارد  و درباره قول رئیس سازمان بازرسی کل کشور که اعلام کرده دولت قول داده در ۶ ماهه دوم سال مجددا افزایش حقوق ها را بازنگری کند، خاطر نشان کرد: از ابتدای قانون کار در ایران سه جانبه گرایی در تایین مزد درنظر گرفته می شود.

 وی  ادامه داد: من خبری از این قول و قرار ندارم. دیروز با وزیر محترم رفاه صحبت کردم به ۲میلیون و صد رسیده است. با بن و مسکن به سقف مورد نظر بازنشستگان نزذیک خواهیم شد. در هیئت امنای سازمان قرار است مطرح شود و تلاش خود را می‌کنند این انتظارات را برآورده کنند.

ربیعی تاکید کرد: از ابتدای تامین اجتماعی تا ۸سال 84 یک و نیم میلیون و از سال 84 تا الان سه و نیم میلیون بازنشسته داریم. این سازمان باید خود را اداره کند، دولت تدبیر کرده است در این زمینه. من این اطمینان را به بازنشستگان می دهم.

مرزنشینان از صادرات فرآورده‌های نفتی سهم می‌گیرند

سخنگوی دولت  در بخشی از این نشست گفت: دولت در هفته گذشته تصمیمات قابل توجهی گرفت. به مرزنشینان ما اجازه داده شد که برای جلوگیری از قاچاق و هم کمک به زندگی آنها بتوانند از فراورده های نفتی ما صادات داشته باشند. از ابتدای سال ۴۵۰ میلیون لیتر به ساکنان روستاهای مرزی تا شعاع ۲۰ کیلیومتر اختصاص داده خواهد شد. برای ساماندهی این کار وزارت نفت این صادرات را انجام خواهد داد. ۲۰ درصد ارزش ریالی کل این صادرات را به مرزنشینان خواهیم داد که ۸۰ درصد آن به حساب مستقیم خانوارها و ۲۰درصد برای اشتغال و توسعه این مناطق به کار گرفته خواهد شد.

زمین ۹۹ ساله برای احداث واحدهای مسکونی واگذار خواهد شد

ربیعی ادامه داد: در مساله مسکن، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید اصلاح و تسهیلات بیشتری ایجاد شد زمین ۹۹ ساله برای احداث واحدهای مسکونی واگذار خواهد شد و برای حمایت از صنعتی سازی مسکن پرداخت ها از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش پیدا کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور گفت: به هیچ وجه ، هیچ وقت برای مسکن سازی کسی نقد نداشت نقد ما برای آماده نبودن زیر ساخت‌ها بود. گاهی وقتی در برخی شهرها هزینه تامین زیرساخت‌ها بیشتر بود و باید بخشی از منابع دولت برای تکمیل آنها می‌رفت.

وی ادامه داد: بنابراین طرح‌های مختلفی در دستور کار است که بتوانیم فشار را کم کنیم و افرادی که درآمد پایین دارند فاصله صاحب‌خانه شدن آنها را کم کنیم که با سیاست های پولی و ساخت مسکن تا قبل از ۱۴۰۰ نهادینه کنیم.

اهداف عملیات اجرایی لوله گذاری هزار متری گروه جاسک

ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با عملیات اجرایی لوله گذاری هزار متری گروه جاسک توضیح داد: این پروژه هم وجه اقتصادی دارد و هم وجه امنیتی و آثار اجتماعی دارد و تعابیری که به کار برده شد هزار کیلومتر خط لوله با قطر ۱۰۶ سانتی متر برای انتقال یک میلیون بشکه نفت در روز است. ما حتما نفت خود را در آینده نه چندان دور صادر خواهیم کرد. تاسیسات بارگیری و صادرات نفت در غرب جاسک صورت می‌گیرد و مخازن ذخیره ما به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه می رسد و یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری آن است و  تا پایان امسال هم فاز اول آن را آغاز خواهیم کرد.

وی در همین راستا ادامه داد: این امر منجر می شود که جاسک به کانون توسعه تبدیل شود، دو پالایشگاه جدید و چند پروژه پتروشیمی در منطقه جاسک اجرا می شود و به محرومیت زدایی منطقه و اشتغال منطقه کمک خواهد کرد و این طرح اشتغال و رونق اقتصادی را توأمان خواهد داشت.

سخنگوی دولت همچنین تصریح کرد: ۹۵ درصد از تجهیزات این پروژه را در دولت خواهیم ساخت و درصد بسیار بالایی از این پروژه در داخل کشور صورت خواهد گرفت.‌ این طرح برای ما فرصتی ایجاد می‌کند که به پایانه های صادراتی متنوع دسترسی داشته باشیم. موقعیت ما به ما این اجازه را می دهد که بتوانیم یک امکان منحصر به فرد داشته باشیم و امنیت اقتصادی خود را بیشتر تضمین کنیم. انتقال نفت به نفتکش‌ها نیز برای خریداران نفت مزیت ایجاد می کند. امیدوار هستیم بتوانیم آن را با سرعت بیشتری دنبال کنیم و یادگاری خواهد بود برای آینده منطقه.

توضیحات سخنگوی دولت درباره وضعیت استخدامی داماد روحانی

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درباره شایعه ای مبنی بر اینکه یکی از اعضای دولت به تازگی برای استخدام داماد حسن روحانی در پژوهشگاه صنعت نفت نامه زده است، گفت: من اطلاعی از این موضوع ندارم اما ایشان قبل از ازدواج هم با توجه به رشته تخصصی اش ارتباطی با این مجموعه ها داشته است.
 وی همچنین در مورد لایحه همه پرسی دولت نیز خاطر نشان کرد: نظارت استصوابی همواره مورد مناقشه حقوقی و سیاسی بوده است. یک جایی باید این اختلاف تمام می‌شد، برای اینکه نقارها از تفاسیر برداشته شود، لایحه مزبور به کمیته حقوقی دولت رفته و پیرامون آن بحث صورت می‌گیرد.


۹۸ درصد مطالبات گندم کاران نیز پرداخت شده است

ربیعی در بخشی از این نشست گفت: در کشاورزی تا امروز بیش از ۴ میلیون تن گندم خریداری شده و ۹۸ درصد مطالبات گندم کاران نیز پرداخت شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مسکن ملی افراد واجد شرایط شناسایی شدند، گفت: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر که ثبت نام کردند، حدود ۹۲۸ هزار نفر با معدل سنی ۳۴ سال غربالگری شدند و زمین مورد نیاز برای این افراد وجود دارد. در ماه‌های آینده هم واحدهای آماده بهره برداری تحویل می شود.

وی افزود: به افرادی که در این موضوع پیشگام بودند،‌ واحدهای قابل بهره‌برداری داده خواهد شد. البته تامین مالی مهمترین مسئله بود که این موضوع از طریق وام‌ تامین مالی می‌شود.ربیعی در ادامه از تصمیم دولت برای نیروگاه سیکل ترکیبی اهواز خبرداد و گفت: در باره این نیروگاه ‌ تصمیم خوبی گرفته شد تا مردم استان خاموشی برق نداشته و از برق بیشتر استفاده کنند.
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین گفت: هفته گذشته همچنین تصمیم گرفته شد که از دوم تیرماه برای گرفتن پروانه کسب و استعلام از اماکن، دولت الکترونیک وارد عمل شود که با این اقدام، مدت زمان این فرایند از ۵۶ روز به ۴ روز کاهش یافت و حدود ۸۰۰ هزار رفت و آمد کم شد.

وی در پایان ، مجدد به  برنامه دولت جهت مبارزه با کرونا اشاره کرد و گفت: ما نظارت را افزایش می دهیم. تیم های سیار نظارتی با حضور مقام قضایی و وزارت کشور فعال می شوند و نظارت سنگینی اعمال می شود. حتی قرار شد تعزیرات به کمک بیاید. واحدهای صنعتی و اتحادیه ها و صنوف به میدان آمدند تا نظارت را افزایش دهند و پیشنهاد تعطیلی ها در برخی شهرها هم داده شده است. باید کمک کنیم تا همه به همراهی و کمک بیایند. در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه ها بهترین تصمیم را گرفتیم. نمی‌توانستیم دیگر تعطیلی بزرگ کشور را داشته باشیم. ما باید بتوانیم ضمن اینکه از تولید و اقتصاد حمایت می‌کنیم از سلامتی هم حمایت کنیم.
وبگردی