افراد مبتلا به صرع قبل از بارداری باید این موارد را بدانند

صرع یک بیماری ژنتیکی است که احتمال انتقال آن از مادر به نوزاد بیشتر است تا از پدر به نوزاد، به همین دلیل نکاتی در این زمینه ارائه می شود که لازم است در مورد صرع بدانید

بیماران مبتلا به صرع، می توانند ازدواج کنند ولی باید نکاتی را در این زمینه به ویژه قبل از بارداری مدنظر قرار دهند.

افراد مبتلا باید برای بارداری، درمان دارویی مناسب دریافت کنند. همسر فرد بیمار نیز حتماً باید درباره بیماری و داروهای آن، اطلاع کافی داشته باشد.فاطمه صدیق مروستی، با اشاره به این که تشنج در هر زمانی ممکن است به وقوع بپیوندد، گفت: بر همین اساس، افراد شاغل در محل کار و دانش آموزان در مدرسه نیز باید درباره بیماری و دارویشان اطلاع رسانی کنند. زنان نیز قبل از ازدواج و بارداری باید این نکته را مدنظر قرار دهند.

به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی، زنان مبتلا به صرع نسبت به مردان، بیشتر درباره بارداری و ازدواج سؤال می کنند و این موضوع برای مردان در خصوص محیط کاری آنان مطرح است ولی به طور کلی، آمار ابتلا به صرع در زنان و مردان تقریباً مشابه یکدیگر است. کودکانی که مادران آن ها مبتلا به صرع هستند نسبت به وقتی که پدرشان صرع داشته باشد، احتمال دو برابری برای ابتلا به این بیماری دارند یعنی ژنتیک مادر در این زمینه قوی تر از پدر عمل می کند.


زنان مبتلا به صرعی که قصد بارداری دارند، حداقل باید یک سال قبل به پزشک مراجعه تا مؤثرترین و کم عارضه ترین دارو را در بارداری مصرف کنند و این موضوع اهمیت زیادی دارد.

زنانی که مبتلا به صرع نیستند احتمال این که جنین یا نوزاد آن ها دچار عارضه شود، یک تا 3 درصد است و این آمار در زنان مصروع به 5 تا 6 درصد می رسد که اختلاف چندانی ندارد ولی به هر حال، در دوران بارداری باید ملاحظات لازم برای این بیماران در نظر گرفته شود.