از یک قاب معمولی اثری هنری بسازید!

پتینه در لغت به معنای کهنگی است و در زیبایی‌شناسی در معنای ایجاد نمای کهنه به کار می‌رود. این واژه از زبان لاتین به معنای لایه‌روبی شیء یا سطح خارجی شیء برداشت شده است.

پتینه در لغت به معنای کهنگی است و در زیبایی‌شناسی در معنای ایجاد نمای کهنه به کار می‌رود. این واژه از زبان لاتین به معنای لایه‌روبی شیء یا سطح خارجی شیء برداشت شده است. در زبان انگلیسی هم پتینه به معنای سطح فلزی اکسید شده و زنگار گرفته یا سطح تیره و کهنه است که بر اثر مرور زمان و به صورت طبیعی یا بر اثر تاثیرات شیمیایی به وجود آمده است.

در زیبایی‌شناسی و دکوراتیو، پتینه به کلیه کارهای رنگ‌آمیزی و پرداخت روی سطوح مختلف گفته می‌شود. پتینه شامل طیف وسیعی از تکنیک‌های گوناگون است که باعث ایجاد نمایی شبیه به مرمر، چوب، فلز، سنگ یا ایجاد بافت روی سطوح مختلف می‌شود؛ یعنی شما می‌توانید با کمک هنر پتینه به‌سادگی و با انجام چند مرحله آسان یک شیء ساده را به یک شیء زیبا و دکوراتیو تبدیل کنید.

مواد لازم

قاب آینه پلی‌استر (رزینی)
رنگ آکریلیک سفید، اکر، سفید صدفی
شاپان
قلم‌مو
دستمال پارچه‌ای


طرز تهیه:

۱. قاب آینه پلی‌استر (رزینی) را کاملا سمباده بزنید و تمام ناصافی‌های آن را از بین ببرید تا سطحی صاف داشته باشید، سپس توسط دستمال نمدار و مرطوب گرد و خاک آن را بگیرید.

۲. به وسیله قلم‌موی نرم تمام سطح قاب آینه را رنگ آکریلیک کرم بزنید (رنگ آکریلیک سفید را با مقدار کمی رنگ آکریلیک اکر مخلوط کنید تا رنگ کرم به دست آید) تا کاملا یکنواخت شود. این عمل را تا جایی ادامه دهید که همه سطح قاب آینه پوشش داده شود و بگذارید کاملا خشک شود.

۳. شاپان را به وسیله قلم‌مو روی قاب آینه بزنید. دقت کنید تمام سطح قاب آینه از شاپان کاملا پوشیده شود پس از چند لحظه با دستمال پارچه‌ای اضافه‌های شاپان را بگیرید به‌طوری که شاپان در میان خلل و فرج قاب آینه باقی بماند و سطح کاملا پاک شود.

۴. در انتها رنگ سفید صدفی را به صورت حرکات رفت و برگشت با قلم‌مو به تمام سطح قاب آینه بزنید.