آفتاب

آشنایی با انواع آمپول تقویتی و فواید و عوارض آن هاانواع آمپول تقویتی در داروخانه ها وجود دارند که می توانند برای سلامتی افراد مفید باشند. معمولاً افراد با دو شیوه اقدام به دریافت آمپول تقویتی می کنند و آن را مصرف می کنند. در اولین شیوه افراد به نزد پزشک می روند و از پزشک می خواهند که برایشان یک آمپول تقویتی تجویز کند.


پزشک با بررسی شرایط شخص آمپولی مناسب برای فرد تجویز می کند که می تواند موجب بهبود شرایط جسمانی شخص شود. در شیوه دیگر برخی از افراد به صورت خودسر اقدام به انتخاب آمپول تقویتی می کنند و کوچک ترین مشورتی با کادر درمان نمی کنند. توجه کنید که هر دارویی حتی تقویتی باید با نظارت پزشک مصرف شود تا هیچ وقت دچار مشکلی نشد.

آمپول های تقویتی انواع مختلفی دارند که باید بر اساس نیاز بدن شما مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین زیاده روی در مصرف آمپول های تقویت کننده توصیه نمی شود؛ زیرا ممکن است اثر نا مطلوبی بر سلامت شما بگذارد.

در ادامه قصد بر این است که انواع آمپول هایی که با عنوان تقویتی شناخته می شوند را بررسی کنیم. شما می توانید این محتوا را مطالعه کنید و آگاهی نسبی نسبت به این دارو ها پیدا کنید.

آمپول نوروبین

اولین آمپولی که می خواهم به شما معرفی کنیم، آمپول تقویتی نوروبین است. این آمپول را می توان گفت یکی از معروف ترین آمپول های تقویتی است که متقاضیان بسیار زیادی دارد. بار ها مشاهده شده است که انواع افراد جامعه اعم از پیر و جوان از نوروبین استفاده می کنند. این مکمل دارای نوع خوراکی نیز می باشد اما عملکرد آمپول آن انکار ناپذیر است.

امروزه در جامعه ما بسیاری از افراد از کمبود ویتامین ب رنج می برند و از اثرات تأثیر می گیرند. نوروبین یکی از بهترین آمپول ها برای کسانی است که کمبود ویتامین ب دارند؛ زیرا این آمپول منبع مناسبی از ویتامین ب است. این دارو موجب می شود که سیستم عصبی و سیستم دفاعی بدن تقویت شود.

کسانی که دچار بیماری شده اند و در بدن دچار ضعف هستند می توانند از این آمپول نوروبین استفاده کنند. این آمپول نوروبین عوارضی نیز دارد که در برخی از موارد مشاهده شده است؛ برخی از این عوارض به شرح زیر می باشند.

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • ناراحتی معده

البته باید توجه کنید که این عوارض تنها در موارد بسیار محدود و خاص مشاهده شده اند. اگر شما با کادر درمان متخصص مشورت کنید و با راهنمایی آنان آمپول نوروبین را دریافت کنید، هیچ جای نگرانی نخواهد بود. توجه کنید که نوروبین باید به شکل عضلانی تزریق و دریافت شود. بر این اساس شما نباید تزریق این آمپول را به افراد متفرقه بسپارید که نمی توانند از روی نوع دارو نحوه تزریق آن را تشخیص دهند.

آمپول ویتامین سی

شاید تا کنون تصور می کردید که ویتامین سی را می توان تنها به صورت قرص پیدا کرد. آمپول ویتامین سی یکی از آمپول های تقویتی شناخته شده است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت بدن بسیاری کاربردی است. البته از آن جایی که ویتامین سی در بازار به صورت قرص شناخته شده است؛ کمتر کسی از این موضوع اطلاع دارد و از شکل آمپول آن استفاده می کند.

می توان گفت که آمپول های ویتامین سی عملکرد بهتری دارند و سریعاً جذب می شوند. این آمپول را بهتر است با نظارت کادر درمان مصرف کنید و از تزریق خودسر آن خودداری کنید. جالب است بدانید که شما با تزریق آمپول ویتامین سی می توانید تمام آن دارو را دریافت کنید؛ یعنی میزان جذب ویتامین سی در این شیوه بیشتر است.

جدای از کاربرد ویتامین سی در زمینه سیستم ایمنی، این ویتامین تضمین کننده سلامت پوست نیز می باشد. حتی کسانی که دچار زخم یا سوختگی شده اند؛ می توانند با مشورت پزشک ویتامین سی دریافت کنند تا پوستشان سریعاً ترمیم شود.

 • اگر دچار بیماری های کلیوی هستید، استفاده از آمپول ویتامین سی توصیه نمی شود. البته می توانید درمورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید و با راهنمایی وی دارو تقویتی استفاده کنید.

ویتامین سی نیز اگر در دوز های بسیار بالا مصرف شود و شرایط بیمار برای تزریق در نظر نگرفته شود، ممکن است در برخی از مواقع این عوارض را نمایان کند. در صورتی که این عوارض در شخص تشدید شود و غیر قابل تحمل باشد؛ حتماً باید به پزشک اطلاع داده شود.

 • سوزش سر دل
 • مشکلات معده
 • خواب آلودگی شدید
 • سر درد
 • حالت تهوع

اگر دچار کمبود ویتامین هستید؛شما باید هر چند وقت یک بار آمپول های تقویتی را تزریق کنید. با شرایط آلودگی هوا و شلوغی مراکز درمانی، رفتن به این مراکز دشوار است و گاهاً کاری دور از عقل است. زدن آمپول در منزل شیوه ای است که به کمک آن می توانید تمام آمپول های تقویتی را دریافت کنید. با این شیوه شما می توانید در منزل بمانید و اجازه دهید پرستار بر بالین شما حاضر شود تا تزریق آمپول تقویتی را انجام دهد.

به طبیب یکی از مطرح ترین مراکز حاضر در تهران است که تزریق آمپول های تقویتی را به بهترین شکل ممکن در منزل شما انجام می دهد. امروزه تمام افراد جامعه اعم از ورزشکار، سالمند، جوان، زنان باردار و غیره از آمپول های ویتامین و تقویت کننده استفاده می کنند.

آمپول ویتامین دی

ویتامین دی نیز مانند ویتامین های دیگر به صورت خوراکی نیز قابل مصرف است اما آمپول ویتامین دی نیز جهت مصرف وجود دارد. برای از افراد هستند که ترجیح می دهند از آمپول ویتامین دی جهت تقویت وضعیت جسمانی خود استفاده کنند؛ زیرا با آمپول می توان سریع تر کمبود ویتامین را جبران کرد.

ما می توانیم ویتامین دی را با قرار گرفتن در معرض خورشید به دست آوریم؛ ولی به دلیل زندگی شهری کمتر کسی می تواند به اندازه کافی زیر نور خورشید باشد. در این مواقع پزشک برای فرد قرص یا آمپول ویتامین دی تجویز می کند که می تواند این کمبود ویتامین را تا حد زیادی پوشش دهد. آمپول تقویتی ویتامین دی مزایا و فوایدی برای جسم ما دارد که به شکل زیر می باشد.

 • بهبود عملکرد قلب
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کمک به درمان افسردگی
 • حفظ سلامت پوست
 • تقویت بافت استخوانی بدن

این آمپول نیز مانند سایر انواع آمپول تقویتی دارای عوارضی است که در موارد بسیار اندکی مشاهده شده است. البته باید توجه کنید که در صورت بروز هر یک از این علائم، وضعیت جسمانی خود را به کادر درمان گزارش دهید.

 • حالت تهوع
 • سر درد
 • یبوست
 • سوء هاضمه

متأسفانه در کشورمان حداکثر مردم دچار کمبود ویتامین دی هستند و باید آن را تأمین کنند. یکی از گروه های سنی حساس در جامعه که باید ویتامین دی را به صورت مرتب دریافت کنند، کودکان هستند. کودکان در سن رشد هستند و دنیای تکنولوژی امروزی موجب شده است که کمتر در معرض نور خورشید باشند.

همچنین افت کیفیت مواد غذایی باعث شده است که ویتامین دی کمتری از طریق مواد غذایی جذب شود. تزریق آمپول ویتامین دی می تواند راهکاری مناسب برای کودکان باشد تا بتوانند روند رشد را به سلامت و کامل طی کنند.

آمپول ب کمپلکس

آخرین آمپول تقویتی شناخته شده و مطرح در میان مردم، آمپول ب کمپلکس است. به دلیل تغذیه نا مناسب ما دچار کمبود ویتامین هستیم و بدن ما وابستگی شدیدی به ویتامین های خانواده ب دارد.

در این آمپول تمام ویتامین های گروه ب وجود دارند؛ هر یک از این ویتامین ها کاربرد خود را دارند و نقش مهمی در سلامت ما را به دوش می کشند. به صورت کلی مزایای تزریق آمپول ب کمپلکس به شرح می باشد.

 • درمان کم خونی
 • تقویت سیستم ایمنی
 • تقویت عملکرد سیستم عصبی
 • تأمین سلامت پوست و مو
 • بهبود عملکرد حافظه
 • بهبود عملکرد قلب

عوارض آمپول ب کمپلکس مانند سایر آمپول ها می باشد و شما باید با مشاهده سر درد شدید، حالت تهوع، مشکلات گوارشی و غیره با کادر درمان ارتباط بگیرید. توجه کنید که ویتامین ب کمپلکس با این که محلول در آب است اما باید تحت نظر کادر درمان و به اندازه تزریق شود.

منبع:

https://behtabib.com/serum-and-booster-ampoule-injection-at-home/