آفتاب

بورل: جایگزینی برای برجام وجود نداردایسنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقصر دانستن دونالد ترامپ برای وضعیت کنونی پیرامون توافق هسته‌ای تاکید کرد که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هنگام بازگشت از سفر اخیر خود به کی‌یف، پایتخت اوکراین در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال به سوالاتی پیرامون توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و مذاکرات برای احیای آن که مدتی است به دلیل کارشکنی و زیاده‌خواهی طرف آمریکایی متوقف شده است، پاسخ داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به برخی به انتقادها نسبت به تلاش‌های او برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با تکیه بر ادعاها درباره ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان گفت که شاید این منتقدان به اندازه کافی متوجه خطرات ایران هسته‌ای نیستند.

وی ادامه داد: تا آنجایی که من می‌دانم هیچ جایگزینی برای این توافق به منظور جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران وجود ندارد.

به نوشته وال استریت ژورنال، بورل در ادامه مواضع مداخله‌جویانه اخیر اروپایی‌ها در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران در اظهارات خود تاکید کرد که نقش او به عنوان هماهنگ‌کننده دیپلماسی هسته‌ای، مانع فشار بر تهران به دلیل اقداماتش در داخل یا خارج نمی‌شود.

وی که به‌طور مرتب با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران گفت‌وگو می‌کند، در این خصوص مدعی شد: ببینید، می‌توانم آخرین مکالمه‌ام را (با امیرعبداللهیان) به شما بگویم: مجازات اعدام را متوقف کنید. دست از سرکوب بردارید... اگر به همین منوال ادامه دهید، رسیدن به هر گونه ترتیبات سیاسی را غیرممکن می‌کنید.

جوزپ بورل در بخش دیگری از این مصاحبه درباره برخی ادعاها مبنی بر قصد ایران برای ارسال موشک بالستیک به روسیه به منظور استفاده در جنگ علیه اوکراین گفت که انجام این کار، گامی بسیار بیش از حد خواهد بود اما وی باور دارد که اکنون، تهران متوجه این موضوع هست.

بنابر گزارش وال استریت ژورنال، برخی دیپلمات‌های غربی مدعی هستند که ظاهرا در داخل ایران بحث‌هایی در این خصوص که چه کاری باید انجام داد، مطرح است.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: باید بگویم هر زمان که با ایرانی‌ها درباره این موضوع صحبت می‌کنم، آنها می‌گویند که این کار را نخواهند کرد اما بعد باید به آن‌ها توصیه کنم که اگر این کار را بکنید، همه چیز از جمله برجام بسیار دشوارتر خواهد شد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، بورل با ادعای سرکوب معترضان در ایران و کمک نظامی تهران به مسکو گفت که نمی‌داند آیا واشنگتن در صورتی که تهران از خواسته‌های خود در ارتباط با توافق بکاهد با احیای توافق هسته‌ای موافقت خواهد کرد، یا خیر.

این در حالی است که مقامات آمریکایی در طول هفته‌های اخیر بارها اذعان کرده‌اند که روی احیای برجام تمرکز نیستند و از ماه سپتامبر تاکنون، تمرکز آنها روی وضعیت داخلی در ایران قرار دارد.

بورل در ادامه بار دیگر با تکیه بر ادعای بی‌اساس استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین مدعی شد که اگر تهران یک گام دیگر در حمایت نظامی خود از روسیه بردارد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای توافق بسیار کمتر خواهد شد.

وال استریت ژورنال در پایان نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاضر نیست مسئولیت مشکلات پیرامون مذاکرات احیای برجام را به گردن ایران یا دولت بایدن بیندازد اما در پاسخ به این سوال که چه کسی مسئول وضعیت «نزدیک به فروپاشی» برجام است، پاسخی کوتاه داد و گفت: ترامپ.