آفتاب

از سونامی «سرهنگ ثریا» تا حضور یوسف پیامبر و نشست خبری سرپای آقای دبیر در روز سوم جشنوارهبی انصافی است اگر روز سوم جشنواره را روز «سرهنگ ثریا» عنوان نکنیم فیلمی که از روی یک داستان واقعی ساخته شده و برخی از شخصیت‌های حقیقی ،آن در پردیس ملت حضور یافته و به تماشای فیلم نشستند.

ایرنا: سومین روز جشنواره برای اهالی رسانه منتقدان و هنرمندان روز فیلم های پرزرق و برق بود در این روز «پرونده باز است» چراغ نمایش سینمای رسانه را روشن کرد که صرف نام کیومرث پوراحمد خود اصلی ترین دلیل برای استقبال است. «سرهنگ ثریا» نیز پیش از آغاز جشنواره سروصدای بسیاری به راه انداخته بود و خیلی ها کنجکاو بودند تا این فیلم را تماشا کنند و «عطر آلود» هم به دلیل حضور هادی مقدم دوست یکی از آثار مهم این دوره جشنواره محسوب می شد.

اما بی انصافی است اگر روز سوم جشنواره را روز «سرهنگ ثریا» عنوان نکنیم فیلمی که از روی یک داستان واقعی ساخته شده و برخی از شخصیتهای حقیقی ،آن در پردیس ملت حضور یافته و به تماشای فیلم نشستند. البته خانم ثریا عبداللهی، سوژه بسیاری از عکاسان و رسانه ها بود، خانم عبداللهی پس از تماشای فیلم بسیار بی قرار شد و در راهروی پردیس ،ملت روی زمین نشست و با صدایی بلند از دغدغه ها و دلتنگی های خود گفت.

در این روز همچنین چند نفر از مادران فرزندانی که هم اکنون در آلبانی و در اسارت گروهک منافقین به سر می برند نیز حضور داشتند. البته که حضور چند نفر از توابین که از گروهک منافقین جدا شده بودند نیز به سوژه رسانه ها تبدیل شد. این مجموعه مهمان برای فیلم سرهنگ، ثریا سبب شد تا سومین رو جشنواره بیشتر حول این محور خبررسانی داشته باشد.
البته نخستین ساخته لیلی ،عاج در سالن هم حسابی درخشید و مخاطبان یکی از طولانی ترین تشویقهای این دوره را برای این فیلم ارزانی داشتند که نشان از ارتباط گرفتن با فیلم دارد.

در این روز یک چهره دیگر نیز سوژه رسانه ها شد، مصطفی زمانی که نقش اصلی فیلم عطر آلود را ایفا کرده بود در این روز به پردیس ملت رفت و در نشست پرسش و پاسخ این فیلم شرکت کرد که این حضور با استقبال بسیار خوبی از سوی رسانه ها مواجه شد.

البته نشست فیلم پوراحمد نیز خالی از حرارت نبود برای این فیلم بازیگران نوجوانی که نقش اصلی را بازی می کردند در پردیس ملت حضور یافته و خیلی ساده به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دادند این بازیگران که گویا از این میزان استقبال رضایت داشتند تا ساعات پایانی روز سوم در پردیس ملت ماندند و به تقریبا تمام درخواستهای گفت وگو پاسخ مثبت دادند.

به دلیل حضور این چهره ها در پردیس ملت ترافیک بسیاری در راهروها و علی الخصوص سالن نشست پرسش و پاسخ ایجاد شد که البته قابل پیش بینی بود.

البته روز سوم یک اتفاق جنبی مهم نیز داشت و آن رونمایی از نمایشگاه ۴۰۱ بود، در این نمایشگاه پوستر تمامی ادوار جشنواره به نمایش گذاشته شده است که طی روزهای آینده نیز در دسترس علاقمندان خواهد بود. همچنین قرار است از کتاب این رویداد نیز در روزهای پایانی جشنواره رونمایی شود.

در این نمایشگاه دکتر نقاش زاده دبیر جشنواره سال گذشته نیز مجتبی امینی را همراهی می کرد. اما این نمایشگاه فارغ از تمام جذابیت های خود یک جذابیت دیگر نیز برای اصحاب رسانه داشت چرا که آنها موفق شدند تقریبا تمامی سوالات خود را از دبیر جشنواره بپرسند از موج انصراف کارگردانان بخش بین الملل گرفته تا ویژگیهای این دوره جشنواره فجر و شکل حمایت جشنواره از فیلمسازان جوان گونه ای نشست خبری که به صورت ایستاده و توسط رسانه های مختلف در حاشیه رونمایی از نمایشگاه ۴۰۱ برگزار شد و بازتاب های بسیاری در رسانه ها پیدا کرد.

از سینماهای مردمی نیز اخبار خوبی به گوش میرسد «کت چرمی» نخستین فیلم جشنواره این دوره است که اعلام شد به سانس فوق العاده رسیده است. البته که باید طی روزهای آینده منتظر افزایش سانسهای فوق العاده برای چند فیلم دیگر نیز بمانیم.

یکی از اتفاق های سینمای مردمی ازدحام در چند سالن است که متاسفانه باید این نقد را وارد دانست که مرکز تجمع تصویربرداران و عکاسان بیشتر در پردیس ملت و سپس در برج میلاد است و تقسیم بندی چندانی درباره حضور این قشر در سینماهای مردمی نشده است همین اتفاق سبب شده تا گزارش های تصویری چندانی از سینماهای مردمی در دست نباشد و تمام داده های بصری جشنواره معطوف و محدود به پردیس ملت و برج میلاد بماند.

حال آن که در برخی سینماهای مردمی نظیر پردیس های، آزادی، کورش ایران مال و سینما فرهنگ ازدحام، مخاطبان قابل توجه و چشمگیر است که خوب است گزارش هایی تصویری از این سینماها در رسانه ها منعکس شود

در برج میلاد نیز از دحام بسیاری شکل گرفته است در روز سوم برج میلاد نیز «سرهنگ ثریا» بیشترین میزان مخاطب را به خود اختصاص داد و حتی برخی چهره های سیاسی و دولتی نیز در این مکان به تماشای این فیلم نشستند. از جمله این چهره ها خانم انسیه خزعلی؛ معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور بود که تحت تاثیر این فیلم قرار گرفت و پس از بیرون آمدن از سالن دقایقی را به گفت وگو با رسانه ها پرداخت.

مجتبی امینی دبیر جشنواره نیز گویی تقسیم کار کرده است امینی در طول روز در پردیس ملت حضور دارد و در ساعات پایانی شب و هنگامی که فعالیت پردیس ملت به اتمام میرسد به برج میلاد میآید و از غرفه های بخش بازار که در مرحله نهایی شدن است بازدید به عمل میآورد امینی همچنین خیلی صمیمی در لابی برج، با مدعوین سخن گفته و به سوالات آنها پاسخ میدهد.

وضعیت اینترنت و پارکینگ دو موردی است که حالا در روز سوم جشنواره به ثبات خوبی رسیده و از حجم نارضایتی روز نخست آن کاسته شده است. میتوان ادعا کرد که جشنواره اکنون روی ریل ثابتی قرار گرفته و به خوبی برنامه هایش را به جلو پیش میبرد.