پیشرفت دبی در ساخت نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی خورشیدی حرارتی

دبی گزارشی از پیشرفت مراحل ساخت یک نیروگاه برج خورشیدی ۱۰۰مگاواتی در پارک انرژی ۱۳.۶میلیارد دلاری خود منتشر کرده که ظرفیت تأمین برق در تمام طول شب را داراست.

اداره ی برق و آب دبی (DEWA) گزارشی از پیشرفت ساخت اولین برج های خورشیدی خود را به نمایش گذاشته است. این پروژه ی ۱۰۰مگاواتی از انرژی خورشیدی متمرکز (CSP) برای حرارت دادن نمک مذاب در بالای برج نوری ۲۶۰متری خود استفاده خواهد کرد. گرمای نمک می تواند حتی برای مدت ۱۵ساعت پس از غروب خورشید نیز برای تولید برق به کار گرفته شود.
این نیروگاه بخشی از فاز چهارم پروژه ای است که در آن قرار است چندین فاز از نیروگاه های فتوولتائیک معمولی (PV) و دو تکنولوژی حرارتی خورشیدی مختلف ترکیب شوند. یک نیروگاه ۶۰۰مگاواتی از نوع متمرکزکننده های سهموی خطی پیش تر به این پروژه اضافه شده بود؛ در این تکنولوژی از آینه های سهموی برای متمرکز کردن تابش خورشیدی روی یک لوله ی جاذب حامل سیال استفاده می شود. ظرفیت نیروگاه فتوولتائیک نصب شده در این پروژه نیز ۲۵۰مگاوات است.
هزینه ی تولید برق این نیروگاه ترکیبی حرارتی خورشیدی با مجموع ظرفیت ۷۰۰مگاوات معادل ۷.۳سنت در ازای هر کیلووات ساعت است که به نوبه ی خود پایین ترین هزینه در جهان برای این کلاس از تکنولوژی محسوب می شود. بخش فتوولتائیک نیز با رسیدن به هزینه ی ۲.۴سنت در ازای هر کیلووات ساعت، به رکورد مشابهی در عرصه ی تکنولوژی خود دست یافته است.
فاز چهارم این پروژه با نام «انرژی نور ۱» توسط کنسرسیومی از اداره ی برق و آب دبی، شرکت انرژی ACWA از عربستان سعودی و صندوق سرمایه گذاری جاده ی ابریشم چین احداث شده است.
مراحل پیشرفت ساخت برج خورشیدی شامل فونداسیون و ساخت برج نوری توسط سعید محمد التایر، مدیرعامل اداره ی برق و آب دبی و طی بازدید از این سایت در صحرا به صورت خلاصه ارائه شده است. در مجموع ۱۲۸ برج در محل سایت احداث شده است. ظرفیت نهایی تولید انرژی خورشیدی در این پارک به ۵گیگاوات خواهد رسید که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ به بهره برداری برسد.
دمای هوا در طول شب های تابستان دبی به میزان ۲۹درجه ی سانتی گراد بالای صفر می رسد؛ این بدان معنی است که در این مدت همواره بار الکتریکی ناشی از استفاده از دستگاه های تهویه ی مطبوع روی شبکه سراسری وجود دارد. این قضیه باعث می شود که قابلیت ذخیره سازی ۱۵ساعته در نیروگاه حرارتی یادشده بسیار ارزشمند تلقی شود. این ارزش زمانی مشخص می شود که بدانیم در پروژه ی برج خورشیدی مشابهی که در مراکش و در سال ۲۰۱۶ به بهره برداری رسید، تنها ظرفیت ذخیره سازی انرژی برای مدت ۳ساعت وجود داشت. فازهای دوم و سوم از این پروژه، تنها تولید برق در هفت ساعت از شبانه روز را مدیریت می کنند. در مناطقی با عرض جغرافیایی مشابه دبی، مدت زمان بهره برداری بیشتری از انرژی خورشیدی برای پوشش بار شبکه در طول شب های طولانی مورد نیاز است. حتی در طولانی ترین روز دبی در سال ۲۰۱۸ نیز بیش از ده ساعت زمان تاریکی وجود دارد.
روش های ذخیره سازی انرژی تلاش می کنند خروجی توان نیروگاه را برای این مدت طولانی شب نیز حفظ کنند. باتری های لیتیوم یونی در مقیاس ظرفیت های مگاواتی تنها می توانند حدود ۳۰دقیقه تا سه ساعت عملکرد مفید داشته باشند. باتری های جریانی (نوعی باتری الکتروشیمیایی) می توانند بیش از چهارساعت به تأمین انرژی ادامه دهند. استفاده از نیروگاه های برق آبی نیز با محدودیت هایی مواجه است؛ هرچند به تازگی یک پروژه ی ۲۵۰مگاواتی در مرز عمان و امارات متحده ی عربی در شرف تکمیل است که اولین پروژه از این نوع در خلیج فارس محسوب می شود.
نقطه هدف بعدی برای این پارک خورشیدی با ارزش ۱۳.۶میلیارد دلار، تکمیل فاز سوم ۸۰۰مگاواتی از نوع فتوولتائیک است که تا سال ۲۰۲۰ کاملاً تکمیل خواهد شد. اولین بخش از این فاز با ظرفیت ۲۰۰مگاوات پیش تر راه اندازی شده و هم اکنون به شبکه متصل است.