رشد تقاضای طلا در ایران

بررسی های شورای جهانی طلا نشان می دهد تقاضا برای جواهرات در ایران طی سه ماهه سوم امسال برای نهمین دوره سه ماهه متوالی افزایش داشته و با رشدی 8 درصدی به 4. 11 تن رسیده است. در هفته ای که گذشت افزایش جذب سرمایه گذاری در بخش معدن، رشد 19 درصدی کنسانتره آهن و ارتقای روابط تجاری ایران و آلمان از محورهای مورد توجه رسانه ها به ویژه مطبوعات اقتصادی بود. در ادامه بیشتر بخوانید:

** رشد 8 درصدی تقاضای طلا در ایران
بررسی های شورای جهانی طلا نشان می دهد تقاضا برای جواهرات در ایران در سه ماهه سوم امسال برای نهمین دوره سه ماهه متوالی افزایش داشته و با رشدی 8 درصدی به 4. 11 تن رسیده است.
کاهش نرخ بهره در ایران موجب شده مصرف کنندگان بیشتر به سمت خرید طلا روی بیاورند. تقاضای ایران برای خرید شمش و سکه طلا 5. 5 تن بوده، در حالی که این رقم یک سال پیش تنها 7. 2 تن بوده است. تقاضای ترکیه برای شمش و سکه طلا در این بازه زمانی تقریبا 3 برابر شده و از 3. 5 تن در مدت مشابه سال قبل به 15 تن رسیده است. کاهش قیمت طلا به لیر ترکیه و یک برنامه اعطای وام دولتی از عوامل افزایش تقاضا برای طلا در ترکیه بوده اند.
علاوه براین، شورای جهانی طلا اعلام کرد، تقاضا برای جواهرات طلا در عربستان و امارات بعد از افزایش مقطعی در چند هفته آینده، احتمالا قبل از اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده در ماه ژانویه در این کشورها کاهش خواهد یافت.
** جذب سرمایه گذاری در بخش معدن
طی ماه های اخیر، توافقنامه هایی را با کره جنوبی، دانمارک و اتریش امضاء کرده و در حال توافق با کشورهای دیگری همچون آلمان هستیم. ایران به دنبال همکاری با تولیدکنندگان و معدنکاران خارجی است و نهایت تلاش خود را برای یافتن بهترین سرمایه گذاران خواهد داشت، به خصوص اینکه معادن و کارخانه های ایران، فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی فراهم آورده است.
ایران درصدد جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی تا سال 2025 است. رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: به عنوان بخشی از برنامه های توسعه ایران، قصد داریم ظرفیت تولید آلومینیوم کشور را از 450 هزار تن به سالانه 1.5 میلیون تن تا سال 2025 برسانیم که برای رسیدن به این هدف، نیازمند تأمین منابع بوکسیت از خارج هستیم. توسعه معدن از زمان تمدید توافقنامه 25 ساله در سال 2015 سرعت یافته است.
** رشد 19 درصدی کنسانتره آهن
شرکت های بزرگ معدنی ایران طی 7 ماهه نخست سال جاری 21 میلیون و 880 هزار تن کنسانتره آهن تولید کردند که حاکی از رشد 19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. در این مدت تولید گندله، آهن اسفنجی، فولاد خام و محصولات فولادی نیز با رشد همراه شدند.
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با مجموع تولید 8 میلیون و 30 هزار تن در رتبه نخست قرار گرفت و شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با 4میلیون و920 هزار تن، شرکت سنگ آهن مرکزی با تولید 2 میلیون و 860 هزار تن، شرکت سنگ آهن گهر زمین با 2 میلیون و470 هزار تن، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با تولید 2 میلیون و 180 هزار تن، شرکت اپال پارسیان سنگان با یک میلیون و 210 هزار تن و شرکت سنگ آهن سنگان با 190 هزار و 940 تن کنسانتره سنگ آهن در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
در بخش تولید سنگ آهن دانه بندی شده طی مدت مذکور میزان تولید شرکت های معدنی با 7 درصد افت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3میلیون و 500 هزار تن کاهش یافت. بزرگترین تولیدکننده در این بخش شرکت سنگ آهن مرکزی با مجموع تولید یک میلیون و 50 هزار تن بود. گندله پس از کنسانتره آهن بیشترین سهم را در تولید 7 ماهه نخست سال جاری با تولید 17 میلیون و 960 هزار تن و رشد 24 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود اختصاص داد.
طی 7 ماهه نخست سال جاری مجموع تولید محصولات فولادی با 5 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 میلیون و 111 هزار و 229 تن به ثبت رسید. همچنین فولادسازان کشور 9 میلیون و 571هزار و 871 تن شمش فولادتولید کردند که حاکی از رشد 14 درصدی نسبت به سال گذشته است. تولید آلومینیوم طی 7 ماهه نخست سال 96 با افت 3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 194 هزار و 913 تن کاهش یافت. همچنین تولید کاتد مس طی مدت مذکور با 30 درصد کاهش نسبت به سال گذشته 77 هزار و 600 تن به ثبت رسید.در همین حال میزان تولید کنسانتره مس با رشد 3 درصدی به 644 هزار و 160 تن افزایش یافت.
** ارتقای روابط تجاری ایران و آلمان
ایران آماده پذیرش سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت ریلی کشور است. روابط اقتصادی و عمرانی ایران و آلمان در طول دو تا سه سال اخیر، به خصوص پس از سفر وزیر راه و شهرسازی ایران به این کشور در سال جاری، روند رو به رشدی داشته است.
روابط ایران و آلمان و گسترش آن در ابعاد سیاسی و اقتصادی، از اولویت های مهم سیاست خارجی کشور به حساب می آید؛ ضمن اینکه حجم روابط اقتصادی ایران و آلمان پس از برجام نیز، رشد قابل ملاحظه ای یافته است؛ به نحوی که در پایان سال 2017، این روابط به رقمی معادل 2.9 میلیارد یورو رسیده است.
GDP ایران در سال 2016 به رقمی معادل 412 میلیارد دلار رسید که نشان می دهد وضعیت اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی، جهش 6.4 درصدی داشته است.