خودرو هیبریدی چیست؟ | خودرو هیبریدی در ایران

خودرو هیبریدی چیست؟ | خودروهای معمولی برای حرکت از انواع سوخت مثل بنزین و گاز و ... استفاده می کنند. اما خودروهای هیبریدی انرژی لازم برای حرکت خود را از منابع انرژی الکتریکی کسب می کنند. در این مقاله سعی شده است به معرفی کامل این نوع خودرو و انواع آن در ایران پرداخته شود.

خودروهای هیبریدی چیست؟
خودروهای هیبریدی از جمله خودروهایی هستند که از تکنولوژی های جدید برای تامین قدرت حرکتی استفاده کرده و اصطلاحا دوستدار محیط زیست هستند. امروزه با توجه به ورود روز افزون این نوع از خودروها به بازارهای خارجی و داخلی، اکثر افراد با مفهوم این نوع از خودروها آشنایی داشته و تاحدودی با طرز کار آن ها آشنایی دارند. با این وجود خودروهای هیبریدی همگی به یک شکل نبوده و هر کدام دارای یک سری ویژگی های خاص خود هستند. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی دقیق این خودرو ها، انواع خودرو هیبریدی را معرفی کرده و ویژگی های هریک را نام ببریم.

انواع خودرو هیبریدی
خودروهای هیبریدی در باور عمومی به سه دسته تقسیم شده اند که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها و انواع موجود در هر کدام از دسته ها خواهیم پرداخت.

خودرو هیبریدی چگونه کار می کند؟
اصولا خودروهایی که از انرژی الکتریکی برای حرکت استفاده می کنند را خودروهای هیبریدی می نامند. در خودروهای معمولی ، معمولا سوخت از طریق پاشش انژکتورها به درون سیلندرها و جرقه زنی شمع ها، منفجر شده و گرمای حاصل از آن باعث به حرکت در آمدن پیستون ها و در نتیجه حرکت خودرو می گردد. اما در خودروهای هیبریدی، علاوه بر انجام این عمل، برای به حرکت در امدن خودرو، از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری ها نیز استفاده می شود. در حقیقت واژه هیبرید، در لغت به معنی ترکیب به کار رفته است و این به آن معنی است که یک خودروی هیبریدی باید بتواند هم با انرژی الکتریکی و هم سوخت فسیلی حرکت نماید.
اصولا خودروهایی که توانایی حرکت با نیروی الکتریسیته را دارند، به سه نوع خودروی الکتریکی، هیبریدی و پلاگین تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا هستند. خودروهای هیبریدی معمولا از دو پیشرانه برای به حرکت درآمدن استفاده می کنند. این خودروها دارای باتری های الکتریکی هستند که در مکان های مخصوص و با استفاده از ابزار مخصوص، قابل شارژ بوده و پس از یک بار شارژ قادرند تا مسافتی بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلومتر را به صورت میانگین، طی نمایند. یک خودروی هیبریدی هم دارای باک بنزین یا گازوئیل می باشد و هم دارای باتری های قابل شارژ برای حرکت است.
خودروهای هیبریدی خود در سه نوع مختلف موازی، سری و ترکیبی دسته بندی می شوند. در هیبرید موازی، موتور الکتریکی و موتور بنزینی هر دو باهم وظیفه به حرکت در آوردن خودرو را بر عهده دارند. به این صورت که به عنوان مثال، موتور الکتریکی چرخ های عقب و موتور بنزینی چرخ های جلو را به حرکت در می آورد. در هیبرید سری ، معمولا موتور بنزینی ، وظیفه شارژ کردن باتری های موتور الکتریکی را عهده دار می باشد. اما هیبرید های ترکیبی که عملکرد بهینه تری از دو نوع قبلی را دارا می باشند ، چرا که بسته به شرایط خودرو و جاده ، می توان از هر دو موتور یا یک موتور خاص برای انتقال قدرت به اتومبیل استفاده نمود.

خودروی پلاگین چیست؟
یکی دیگر از انواع خودرو هیبریدی یا بهتر بگوییم خودروهای الکتریکی، خودروهای هیبرید پلاگین می باشند. این خودروها از کارایی بیشتری نسبت به هیبریدهای معمولی برخوردارند، چراکه برای شارژ باتری های آن ها نیازی به وجود جایگاه ها و دستگاه های خاصی نیست و تنها با یک تبدیل ساده، می توان این خودروها را مستقیما به برق شهری متصل نمود و پس از گذشت ۴ الی ۶ ساعت، باتری ها را فول نمود. این خودروها نیز با هر بار شارژ می توانند مسیری حدود ۲۰۰ کیلومتری را با توجه به نوع باتری های بکار رفته در آنان بپیمایند. تقریبا تمامی این نمونه از انواع خودرو هیبریدی ، به صورت ترکیبی طراحی شده اند و بسیار بهینه عمل می نمایند.
خودروهای پلاگین به سبب اینکه نیاز به هزینه های جداگانه برای شارژ نداشته و با برق شهری سازگاری دارند در کشورهایی که زیر ساخت های لازم برای ایجاد جایگاه های لازم برای شارژ انواع خودرو هیبریدی را ندارند، بسیار بهینه تر می باشند. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود، اگر قصد خرید یک خودروی هیبریدی را دارید، حتما از نمونه های پلاگین آن ها را تهیه نمایید.

خودرو هیبرید پلاگین چیست؟
خودروهای پلاگین یکی از انواع خودرو هیبریدی هستند که با برق شهری نیز قابل شارژ هستند

خودرو برقی یا الکتریکی
یکی دیگر از انواع خودرو هیبریدی که دیگر نمی توان نام آن را خودروی هیبریدی نهاد، خودروی برقی می باشد. این خودروها هیچگونه پیشرانه ای برای مصرف و تبدیل سوخت فسیلی به انرژی حرکتی نداشته و تنها از طریق انرژی الکتریکی موجود در باتری ها توانایی حرکت را دارند. با این حساب به هیچ عنوان نمی توان این خودروها را در زمره خودروهای هیبریدی قرار داد. اما از آنجا که بسیاری از افراد در این زمینه اطلاعات چندانی ندارند، این خودروهای برقی را نیز یکی از انواع خودرو هیبریدی می پندارند.
معمولا خودروهای الکتریکی یا برقی را در سایز ها و اندازه های کوچک طراحی می کنند که توانایی حمل یک الی دو نفر را بیشتر ندارند. اما امروزه به سبب افزایش تقاضا برای خرید اینگونه خودروها، شاهد تجاری شدن نسخه های با ظرفیت چهار نفر نیز هستیم. همچنین این خودروها دارای یک کلاس خاص مسابقاتی نیز می باشند و همه ساله مسابقات اتومبیل رانی خودروهای برقی نیز برگذار می گردد. خودروهای برقی فقط از انرژی الکتریکی برای حرکت استفاده کرده و معمولا با برق شهری قابل شارژ هستند. اما از آنجا که تکنولوژی باتری های بکار رفته در آن ها، هنوز نمی تواند پاسخگوی استفاده طولانی مدت باشد، فقط برای استفاده شهری مناسبند و در استفاده بین شهری کارایی چندانی ندارند.

خودرو برقی
به هرحال با توجه به افزایش روز افزون قیمت سوخت های فسیلی و همچنین افزایش آلودگی هوا، به نظر می رسد حرکت به سمت انرژی های پاک و جایگزین با سرعت بیشتری در حال انجام است و دیر یا زود، همه ما باید به فکر خرید خودروها و ابزاری باشیم که از سوخت فسیلی برای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده چندانی نبرند.

خودروهای هیبریدی در ایران
خودروهای هیبریدی در ایران سابقه چندان طولانی ندارند. شاید بتوان گفت که بحث خودروهای هیبریدی از زمانی داغ شد که تویوتا پریوس هیبرید وارد بازار کشور گردید. در حال حاضر تویوتا پریوس هیبرید و تویوتا کمری هیبرید دو خودرو هیبریدی هستند که در بازار، خرید و فروش چشم گیری داشته اند. البته به تازگی برخی مدل های هیوندای نیز ، نظیر مدل سوناتا LF و هوندا اینستایت نیز وارد بازار خرید و فروش شده اند. در ادامه مشخصات این خودروها را با هم می خوانیم.

تویوتا پریوس هیبرید ۲۰۱۷
تویوتا پریوس پرفروش ترین و محبوب ترین خودروی هیبریدی در بازار جهانی می باشد که با حدود قیمتی معادل ۱۵۰ الی ۱۷۰ میلیون تومان به فروش می رسد. مصرف سوخت سیکل ترکیبی این خودرو حدود ۴٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر می باشد. همچنین مدل ۲۰۱۷ این خودرو حدود ۱۳۴ اسب بخار قدرت داشته و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می کند که برای یک خودرو هیبریدی نقطه عطفی محسوب می گردد. اگرچه طراحی ظاهری این خودرو ژاپنی ممکن است به مذاق خیلی ها خوش نیاید، اما این را هم نباید فراموش کنیم که این طراحی خاص می تواند دریچه ای از طراحی خودروهای آینده را به تصویر بکشد که در نوع خودش نو آوری و ابتکار محسوب می شود.

تویوتا کمری هیبرید ۲۰۱۷
نوع دیگری از خودروهای هیبریدی که غول ژاپنی صنعت خودرو سازی به بازار عرضه داشته است، تویوتا کمری هیبرید می باشد که مدل سال ۲۰۱۷ آن داری ۱۷۸ اسب بخار به همراه گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر می باشد. این خودرو ۴ سیلندر با موتور حجم موتور ۲٫۵ لیتری با یک موتور دیگر نیز به بازار عرضه شده که دارای ۶ سیلندر و ۲۶۸ اسب بخار می باشد. این موتور قدرتمند با ترکیب موتور الکتریکی خود قادر است قدرتی حدود ۲۰۰ اسب بخار را در اختیار راننده اش بگذارد که در نوع خود قدرت بسیار بالایی محسوب می گردد.
البته نکته قابل تامل در طراحی تویوتا کمری هیبرید ۲۰۱۷ ، به کار گیری آپشن های متفاوت در آن است که بدون افزایش قیمت در اختیار مشتری قرار می گیرد. این خودرو که از شتاب بسیار بالایی برخوردار است می تواند در ۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برسد. این خودرو بازه قیمتی حدود ۲۰۰ میلیون تومان دارد که نسبت به تویوتا پریوس کمی گرانتر اما با طراحی و قدرت بیشتر عرضه می شود.

مشخصات لکسوس NX300h 2017
اما نوع لوکس تر و گرانتر خودروهای هیبریدی موجود در بازار کشورمان در مدل های لکسوس نمود پیدا کرده است. این خودرو با قدرت موتور ۱۹۷ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر با قیمتی حدود ۳۵۰ میلیون تومان در بازار به فروش می رسد. البته قیمت بالا، یکی از ویژگی های اصلی این برند لوکس بوده و هست. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو هیبریدی ۷٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر می باشد. این ویژگی ها همراه با آپشن های بسیار زیاد امنیتی و رفاهی موجود در این خودرو و طراحی خاص و زیبا سبب شده است که این خودرو نیز در بازار داخلی بسیار پرفروش ظاهر گردد.
در آخر باید ذکر کرد که دیر یا زود خودروهای بنزینی جای خود را به خودروهای الکتریکی خواهند داد که موضوع برای محیط زیست بسیار حیاتی می باشد. خودروهای هیبریدی سر آغاز این تحول عظیم در چرخه صنعت خودروسازی می باشند. در آینده ای نه چندان دور باید منتظر ورود خودروهای تماما الکتریکی باشیم که بدون آلودگی هوا و آلودگی صوتی در خیابان ها تردد می کنند که استفاده از این خودرو ها می تواند آغازی برای دوستی دوباره انسان با طبیعت باشد.