در خرید ماشین دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم ؟

نکاتی که باید در خرید خودرو های دست دوم به آن دقت کرد تا خودرویی خریداری کنیم که علاوه بر اینکه کمترین هزینه را برای خرید آن صرف میکنیم ، کمترین هزینه را هم پس از خریداری آن صرف تعمیرش بکنیم ! در زیر به نکاتی مربوط به این موضوع پرداخته ایم....

خرید و فروش خودرو های دست دوم این روز ها به دلایل مختلف معیشتی مردم رواج بیشتری نسبت به گذشته دارد که همواره باید برای خرید خودروهای دست دوم به نکات ریز و درشتی توجه کنیم تا بتوانیم خودرویی را که کمترین هزینه را روی دستمان می گذارد را خریداری کنیم . این نکات عبارتند از :
به خودروهایی که بیش از حد تمیز بوده و به علاوه ظاهر و داخل، موتور را نیز شسته اند کمی شک کنید! به سمت خودروهایی بروید که در آفتاب پارک شده اند، گاه برخی از خودروها، پس از تصادف آن چنان خوب صافکاری می شوند که برای متوجه شدن حتما باید متخصص بود؛ اما زیر نور آفتاب موج ها بهتر مشخص است. پس سعی کنید بدنه را از زاویه نگاه کنید.
اگر دوست یا آشنایی دارید که مکانیک یا صافکار است، با خود به همراه ببرید!
برخی از دلالان اگر ببینند که تنها بوده و به دنبال خودرویی هستید؛ چنان قورباغه را جای BMW Z4 به شما قالب می کنند که سه سال بعد متوجه می شوید! حتی خرید قلم های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو نیز می تواند به شما کمک کند.
ساده ترین راه برای اینکه متوجه شوید خودرو از عقب و جلو تصادف داشته است یا خیر، توجه به درزها و شکاف های صندوق عقب و یا کاپوت است! گاهی این درزها به قدری زیاد است که ۴ انگشت در بین آن جا می شود!
به حرف های طرف مقابل کاملا اعتماد نکنید!
به این توجه کنید که هیچ گاه اعتماد کامل خوب نیست، در واقع باید اطمینان شما از طریق دیگری کسب شود تا حرف های فروشنده. با یک دور زدن ساده در آن محیط شلوغ هیچ چیز مشخص نمی شود! گاهی فروشندگان با اصرار زیاد خریداران را وادار می کنند تا دوری با ماشین بزنند تا مطمئن شوند، اما بدانید این کار اصلا تعیین کننده نخواهد بود.
در صورت بیان اینکه ماشین تازه تعمیر است، فاکتور تعمیرات را طلب کنید
گاه خودروهایی وجود دارند که کارکرد بالایی داشته یا عمر زیادی دارند. فروشندگان می گویند که لوازم مصرفی این خودرو عوض شده است و خودروی جلوی شما آماده پیمودن هزاران کیلومتر مسافرت است! در قبال این مطالب حتما و حتما فاکتور تعمیرات را از طرف گرفته و سپس خودرو را به مکانیکی آشنای خود هم نشان دهید.گاه با بریدن یک تسمه تایم، نزدیک به ۲ میلیون تومان برای تعمیر مجدد آن بایستی هزینه کنید.
به تاریخ انقضای لاستیک توجه داشته باشید!
هر لاستیکی تاریخ انقضایی دارد؛ گاه ممکن است لاستیک از لحاظ ظاهری نو باشد و اصطلاحا زیر ۱۰ درصد کار کرده باشد؛ اما اگر همین ماشین به مدت یک سال در پارکینگ خوابیده باشد، باید قید لاستیک و عملکردش را بزنید. پس حتما لاستیک را دقیق بررسی کرده و به تاریخ آن دقت کنید.
از تست کولر و بخاری غافل نشوید
بدون توجه به فصلی که در آن خودرو می خرید، از تست بخاری و کولر به هیچ وجه غافل نشوید. همین موضوعات ساده گاه برای شما مشکلات عجیبی ایجاد خواهند کرد.
میزان کارکرد خودرو را به عنوان یکی از اصلی ترین المان های خرید اختصاص ندهید
متاسفانه عقب و جلو کردن میزان کارکرد کلی ماشین ها، این روزها هیچ کار سختی نیست! پس توجه داشته باشید که با تبلیغ فروشنده بر روی این قسمت ممکن است یک جای کار بلنگد.
پنج دلیل اصلی و مهم برای خرید خودروهای دست دوم که به شما اطمینان می دهند که گاهی خرید خودروهای دست دوم بهتر از خرید خودروهای صفر کیلومتر است. این پنج دلیل عبارتند از
استهلاک: مسئله استهلاک خودروها یکی از دلایل مهم خرید یک خودروی دست دوم به جای نمونه صفر کیلومتر آن است. در واقع شما با خرید یک خودروی دست دوم پول خود را ذخیره می کنید! نمونه های بی شماری از انواع خودروهای مختلف وجود دارند که می توان با هزینه کمتری نسبت به نمونه صفر کیلومتر؛ آنها را خریداری کرد. مثلا شما قصد خرید یک مرسدس بنز S65 AMG را دارید؛ ولی بودجه شما ۲۲۵ هزار دلار نیست! ولی شما می توانید یک سال صبر کرده و نمونه دست دوم خودروی مذکور را به قیمت ۶۵ هزار دلار خریداری کنید.
مسائل پیچیده: یکی از دلایل خرید خودروهای دست دوم؛ نبود نقص های اولیه کارخانه است. برای مثال به تازگی مدل Focus RS به دلیل مشکلی که برای واشر یکی از قسمت های فنی آن پیش آمده بود؛ فراخوان شد. حالا شما با خرید نسخه کارکرده آن دیگر نگران مشکلات فنی مختلف نیستید و نباید هزینه های اضافی را پرداخت کنید. نکته دیگر این است که با خرید یک خودروی دست دوم از ایرادات خودروی مورد نظر اطلاعات کافی داشته و می دانید که چه چیزی منتظر شماست و برای رفع نواقص باید چه میزان هزینه کنید.
انتخاب بزرگ: یکی از مواردی که باعث خرید یک خودروی کارکرده می شود؛ مسئله انتخاب درست محصول مورد نظر است. گاهی شما خودرویی را می خواهید که شاید سازنده برای تولید آن با مشکلاتی مواجه شده باشد. شاید شما یک سوبارو WRX STI را برای خریداری انتخاب کرده باشید؛ اما باید توجه داشت که خودروی مورد نظر دیگر تولید نمی شود. همچنین شاید یک BMW M5 با گیربکس دستی بخواهید و یا یک Dodge Viper را برای خود انتخاب کنید! اما باید توجه داشت که خودروهای مذکور دیگر تولید نمی شوند و به همین دلیل خرید نسخه کارکرده آنها بهترین راه حل پیش روی شما خواهد بود.
بیمه: یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد امضاء قراردادهای بیمه و تغییر نرخ های آن است. در واقع با خرید یک خودروی جدید و گران قیمت، باید مبلغ بیشتری را به شرکت های بیمه پرداخت کنید. حالا اگر شما یک خودروی دست دوم خریداری کنید؛ قطعا به دلیل ارزش کمتر و استهلاک آن، باید مبلغ کمتری هزینه کنید.
ضمانت نامه CPO: نمونه این ضمانت نامه ها در کشور ما وجود ندارد؛ اما ذکر کارکرد آن خالی از لطف نیست! در خارج از کشور خریداران خودروهای دست دوم، به شرکت های مربوطه مراجعه کرده و خودروی مورد نظر خود را انتخاب می کنند. شرکت فروشنده ضمانت نامه CPO را برای خودروی فروخته شده صادر کرده و خیال شما را از بابت مشکلات فنی و… خودروی خریداری شده تا مدت یک یا دو سال راحت می کند.