خونريزى بينى

اين يک خونريزى عادى است که معمولاً به رگ‌هاى خونى داخل سوراخ بينى مربوط مى‌شود. اين حالت بر اثر ضربه به بيني، يا برخورد بينى با يک سطح سفت روى مى‌دهد. اما امکان دارد جارى شدن مايع خون‌آلود از بينى نشانه شکستگى در جمجمه باشد.


خونريزى بينى نه تنها از دست رفتن مقدار قابل توجه خون را در بر دارد بلکه ممکن است باعث شود که مصدوم مقدار زيادى خون را ببلعد يا خون وارد ريه وى بشود، که منجر به استفراغ يا اشکال در تنفس مى‌شود.


- عوارض و نشانه‌ها:

۱. جريان آرام خون از بيني.

۲. اگر شکستگى جمجمه رخ داده باشد مخلوطى از خون و مايع آب‌مانند شفاف مغزى - نخاعى از بينى سرازير مى‌شود.


- هدف:

حفاظت از ايمنى تنفس به‌وسيله جلوگيرى از ورود خون به ريه‌ها و کنترل خونريزي.


- درمان:

۱. مصدوم را بنشانيد به‌طورى که سر آن کاملاً رو به جلو باشد و پوشش‌هاى تنگ به دور گردن و سينه را شل کنيد.۲. به مصدوم توصيه کنيد که از راه دهان نفس بکشد و قسمت نرم بينى را با دو انگشت به‌هم فشار دهد. (وقتى مصدوم خسته شد، شما اين‌کار را انجام دهيد).۳. به مصدوم بگوئيد که خون داخل دهان را تف کند؛ بلعيدن خون باعث حالت تهوع و استفراغ مى‌شود.


۴. پس از ۱۰ دقيقه به او بگوئيد که به فشردن بينى خاتمه دهد. اگر خون بند نيامد براى ۱۰ دقيقه ديگر به اين کار ادامه دهيد.


نبايد بگذاريد که مصدوم سر خود را بالا بگيرد.


۵. در حالى‌که سر مصدوم کاملاً رو به جلو قرار گرفته با ملايمت اطراف دهان و بينى مصدوم را تميز کنيد. براى اين‌کار مى‌توانيد از يک تکه پنبه يا يک پارچه تميز که آن را داخل آب ولرم نم‌دار کرده‌ايد استفاده کنيد. با پنبه يا نظاير آن راه بينى را مسدود نکنيد.۶. وقتى خون بند آمد از مصدوم بخواهيد که تقلا نکند و به او توصيه کنيد که حداقل براى ۴ ساعت به بينى خود دست نزند تا لخته‌ها آسيبى نبينند.


۷. اگر پس از ۳۰ دقيقه خونريزى همچنان ادامه يافت يا دوباره شروع شد از او بخواهيد که به پزشک مراجعه کند.